Jedná se o tři nově vybudované prvky: "Kosterní naleziště" (koutek pro malé archeology), „Supí hostina" (přiblížení významu mrchožravých dravců v přírodě) a „Není noha jako noha" (srovnání stavby končetin vybraných druhů živočichů).
V kosterním nalezišti, které se nachází v blízkosti pavilonu Tanganika, mohou malí archeologové v písku pomocí metliček a dalších nástrojů objevovat kostry několika prehistorických zvířat. O která zvířata se jedná, se dočtou na informačním panelu. Součástí naleziště je rovněž informační tabulka pro nevidomé v Braillově písmu.
Supí hostinu, resp. zbytky po ní najdou zájemci v prostorné voliéře supů bělohlavých. Jejich nezastupitelnou funkci v přírodě coby tzv. zdravotní policie, která udržuje prostředí „čisté" od mršin zvířat, ze kterých by se mohly šířit nemoci, demonstruje přímo ve voliéře umístěná kostra krávy.
Poslední prvek týkající se stavby končetin některých zvířat by měl pomoci osvětlit rozdíly v jejich stavbě a třeba i to, kde má zvíře kotník či koleno. Nachází se naproti výběhu tygrů ussurijských.
V areálu ostravské zoo se nacházejí desítky interaktivních prvků. Kromě nově vybudovaných si mohou děti např. vyzkoušet, jaké je to být mládětem snovače nebo klokana, stát se na chvilku želvou, u dřevěného xylofonu zase poznat zvuk různého dřeva, vyluštit si tajenku apod. Proč tyto prvky v areálu zoo instalujeme?
„Chceme tak návštěvníkům přiblížit zajímavosti ze světa zvířat i rostlin interaktivní a zábavnou formou. Děti baví, když si mohou někam vlézt, něčím zahýbat. Nové informace spojené s prožitkem si tak snadněji zapamatují," vysvětluje Petr Čolas, ředitel zoo. Slavnostní představení nových herních a vzdělávacích prvků se uskuteční v neděli 1. dubna od 14:00 hod za účasti zástupce Nadace ČEZ, která na vybudování nových prvků přispěla částkou 120 tisíc Kč, a ředitele Zoo Ostrava.
Nadace ČEZ již dříve podpořila částkou více než 1,4 mil. Kč řadu úprav v areálu zoo vedoucích k postupnému odstraňování bariér pro handicapované spoluobčany. V rámci podpory byla také několikrát vydána speciální mapa areálu Zoo Ostrava, v níž je vyznačena doporučená trasa pro imobilní návštěvníky s menším sklonem, místa s dotykovými prvky, cedulkami s Braillovým písmem, WC pro handicapované ad. Mapy jsou handicapovaným návštěvníkům a jejich doprovodu zdarma k dispozici u vchodu do zoo.