„Úspěch činnosti Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje z velké části závisí také na kvalitě vedení a vlastní práci personálu. Chtěl bych tímto poděkovat a ocenit dlouholetou práci Miroslava Fabiana jak ve Sdružení, tak i v jiných funkcích, ve kterých přispěl k rozvoji našeho kraje. Zároveň bych mu chtěl popřát jménem všech členů hodně úspěchů a nutnou dávku osobního štěstí a zdraví," uvedl prezident Sdružení Pavel Bartoš s tím, že Miroslav Fabian působil v největším uskupení v kraji sedmnáct let, z toho deset let ve funkci generálního ředitele.
Do funkce ředitele nastupoval v době, kdy mělo Sdružení sedmdesát členů, zatímco v době, kdy odchází, se jejich počet blíží dvěma stům a Sdružení se stalo respektovaným subjektem v tuzemsku i zahraničí.
„Těší mě, že z neznámého regionálního uskupení se stala uznávaná instituce. Nárůst členské základny svědčí o tom, že v našem společenství vnímají oporu při řešení mnoha náročných situací i o zájmu členů podílet se na prosperitě a budoucnosti Moravskoslezského kraje. Za dlouholetou spolupráci bych chtěl všem poděkovat," řekl Miroslav Fabian, který bude dále působit v komunální sféře a bude se Sdružením spolupracovat.
Sdružení sjednocuje regionální aktivity, podílí se na přípravě programových dokumentů a stanovení priorit.
Uskupení v regionu působí od roku 1990, mezi jeho členy patří velké průmyslové podniky, stavební firmy, projekční organizace, distribuční společnosti, oborové klastry, rozvojové agentury, ale i školy, zdravotnická zařízení, města a obce. Někteří z těchto členů zastupují řadu dalších, takže z tohoto pohledu je v rámci Sdružení zúčastněno několik tisíc subjektů z různých oborů činnosti.
„To také znamená, že přijatá stanoviska a doporučení jsou ze strany Sdružení odborně podloženy potřebnou praktickou zkušeností a mají stabilní charakter," dodal Miroslav Fabian.
Na Shromáždění členů, které je nejvyšším orgánem Sdružení, se hodnotila práce minulého roku a hovořilo se o programu a tématech, jež budou klíčová v letošním roce i letech příštích. Bude jimi podle Pavla Bartoše především komplexní řešení kvality ovzduší, dále dostavba dopravní infrastruktury, především východo-západního spojení kraje se Slovenskem, a řešení dopravní obslužnosti i zásadní změny v oblasti vzdělávání.
„S tím souvisí také potřebná změna image kraje. Jako dlouhodobý problém se potom jeví perspektiva regionu v horizontu dvaceti třiceti let, kdy se dotěží černé uhlí, což zásadně ovlivní klíčové průmyslové aktivity v kraji," doplnil Pavel Bartoš.