Sušička vs. pračka se sušičkou
Obě varianty mají svá pro a proti a budou vyhovovat uživatelům s odlišnými nároky. Sušička je primárně určená k sušení prádla. Její výhodou jsou oproti pračce se sušičkou nižší náklady na provoz a často větší kapacita nebo variabilita. Nevýhodou jsou větší nároky na prostor, kdy potřebujete umístit jak pračku, tak sušičku (ovšem nabízí se možnost postavení těchto spotřebičů na sebe), a mnohdy vyšší pořizovací cena, zejména pokud kupujete zároveň také pračku.
Pračky se sušičkou v sobě spojují dva zmíněné spotřebiče a jejich výhodou je nižší pořizovací cena oproti nákladům na kupení pračky a sušičky zvlášť. Zároveň pochopitelně šetří místo, a tak bývají populární volbou do garsonek a menších bytů. Mají ovšem také řadu nevýhod, jednou z nejpodstatnějších jsou náklady na sušení, které dosahují několikatisícových částek ročně. Oproti sušičkám potom většinou nabízejí méně programů sušení a kapacita sušení bývá menší než kapacita praní, může se tedy stát, že budete muset sušit jednu várku prádla po částech.
Spotřeba
Jak jsme již v předchozích odstavcích nakousli, sušení prádla v domácích spotřebičích rozhodně není zadarmo. Průměrné roční náklady na sušení v sušičce prádla se pohybují přibližně mezi 750 Kč až 1 200 Kč (je třeba připočítat také průměrnou spotřebu vaší pračky), průměrné roční náklady pro praní a sušení v pračce se sušičkou už dosahují zhruba 5 000 Kč až 8 000 Kč, což už rozhodně není malé rozpětí.
Pokud si chcete spočítat, na kolik vás průměrně provoz toho či onoho spotřebiče ročně vyjde, stačí se podívat na energetický štítek. Z něj vyčtete spotřebu vody a energie na rok či na cyklus, a tu už stačí jen vynásobit cenou 1 kWh (v případě nákladů na vodu cenou 1 l) od vašeho dodavatele. Na energetickém štítku navíc výrobce uvádí také další důležité údaje o produktu, jako je jeho kapacita, hlučnost nebo energetická třída, z té získáte představu o úspornosti daného modelu. Zejména u praček se sušičkou platí, že prvotní investice do úspornějšího modelu se zpravidla vyplatí, můžete díky němu ušetřit i několik tisíc korun ročně.
Jak zaplatit co nejméně a získat co nejvíce?
Pokud si chcete trochu ulehčit čas a práci a nechce se vám vybírat ze stovek produktů na trhu a navzájem je porovnávat, není nic snazšího než si přečíst některý z testů spotřebičů, který je dostupný na internetu. Jedním z ověřených zdrojů je například portál Arecenze.cz, který podrobně srovnává jak sušičky, tak pračky se sušičkou a desítky produktů porovnává nejen podle spotřeby, ale také podle účinnosti a nabídky funkcí.
TIP: Energetický štítek neoznačuje pouze sušičky a pračky se sušičkou, naopak jej díky nařízením EU najdete u většiny domácích spotřebičů, jako jsou pračky, vysavače nebo třeba televize. Proto je dobré si tyto štítky trochu nastudovat. K tomu dobře poslouží řada českých i anglických článků na internetu, mimo jiné třeba na webových stránkách vytvořených Evropskou unii.