Proč doma spalujeme plasty?
Vytápění domácností úzce souvisí s kvalitou ovzduší v prostředí, kde žijeme. Lokální topeniště přispívají ke znečištění ovzduší významným způsobem, zvláště v případě topení jak nekvalitními palivy, tak palivy nevhodnými pro daný kotel. Důležitými vlivy jsou samozřejmě technický stav, typ kotle a technologie spalování. Např. při použití moderního automatického kotle na hnědé uhlí může být množství emisí nižší než při spalování biomasy ve standardním kotli.
Lokální topeniště jsou v současné době významným emitentem prachu (neboli TZL). Nejnebezpečnější pro lidské tělo jsou částice menší než 10 μm, tyto nazýváme PM10. V roce 2009 dosáhly celkové emise PM10 z lokálních topenišť 11,82 kt, což odpovídá 32,5 % z celkových emisí těchto látek v ČR. Toto jsou ovšem data stará dva roky a vyhodnocení za rok 2011 bude pravděpodobně mnohem horší, a to cca dvakrát. Aktuální stav v Moravskoslezském kraji přibližně znázorňuje uvedený graf.
Z grafu je patrné, jak významné lokální topeniště jsou a jak zatěžují své okolí velkými koncentracemi znečišťujích látek z nedokonalého spalování tuhých paliv a odpadů.
Proč ovšem problém lokálních topenišť stále nabývá? Proč lidé místo ušlechtilých paliv (zemní plyn, elektřina) využívají k topení tuhá paliva a odpady, tedy princip na obsluhu mnohem pracnější, náročnější! a z pohledu ochrany životního prostředí mnohem více devastující? Odpověď je velice jednoduchá - PENÍZE. V nedávné historii došlo k plošnému zavedení elektrického a plynového systému topení. Dodavatelé plynu ovšem neustále zvyšují své prodejní ceny a pokud bychom se podívali na srovnání cen plynu za posledních několik let, nárůst je velmi patrný a bohužel pro řadu domácnosti je již finančně nereálný. Proto se i přes zavedení plynové přípojky uchylují k pálení nekvalitného paliva.
Na jednu stranu stát legislativně zakazuje pálení odpadů v lokálních topenišťích, na druhé straně ale nepodporuje jiné principy vytápění. Nemalé finanční prostředky z daní za plyn jsou přesměrovány do zcela jiných sektorů místo toho, aby byly investovány do zajištění tepla v dalších letech, jelikož přírodní zásoby plynu se velmi rychle zmenšují a plyn bude za několik let nedostatkové zboží.
Jaké je tedy řešení? Pokud je snaha změnit kvalitu ovzduší v moravskoslezském kraji, bude třeba opatření nejen v sektoru průmyslu, ale především na lokálních topeništích. Každý investovaný milion do sektoru lokálních topenišť znamená snížení množství až 5 tun prachu za rok (nemluvě o dalších, mnohem nebezpečnějších látkách). Body k možnému zlepšení stavu: dotace na kvalitní palivo a kotle, zateplování, snižování cen energií a dotovaný odvoz odpadu (popele) v zimním období!!
Řešení problému není v zastavení průmyslu, který představuje desítky tisíc pracovních míst, za které v případě jejich zrušení neexistuje náhrada!
Změňme náš nesmyslný pohled na průmysl jako jediný zdroj emisí dřív než bude pozdě. Po jeho případném zavření se nám bude „dýchat" totiž o poznání hůře.
Další informace již brzy zde, nebo na našich stránkách NODUS-ECOLOGY, s.r.o.
Axmann Martin