Ústav urgentní medicíny a forenzních oborů lékařské fakulty zahájil v roce 2009 realizaci projektu OPVK s názvem Inovace didaktických postupů a podpora distančního vzdělávání ve studijních kurzech akreditovaného oboru Společenská patologie a logistika terénních rizikových situací CZ.1.07/2.2.00/07.0323, jehož cílem byla modernizace didaktických postupů při výuce studentů oboru společenská patologie a logistika terénních rizikových situací a oboru zdravotnický záchranář.
Jedním ze stěžejních úkolů projektu bylo vybudování trenažérů terénních situací - specializovaných učeben, které jsou lokalizovány v suterénu budovy Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava.
Tři trenažéry terénních situací, které umožňují výuku patnácti až dvaceti osob, simulují například dopravní havárii, při které se studenti učí vyprošťovat osoby zaklíněné ve vozidle nebo situaci trestného činu, která umožňuje nácvik dovedností nezbytných pro ohledání místa činu, zajištění mechanoskopických, chemických, daktyloskopických stop nebo nácvik komunikace s obětí na místě trestného činu. Trenažéry jsou doplněny monitorovacím systémem, který umožňuje v instruktážní výukové místnosti modelovou situaci analyzovat. Osvědčila se výuka ve dvou malých skupinách, kdy jedna pracuje jako profesionální tým v praxi a druhá její činnost vyhodnocuje na monitorech.
Na podporu distančního vzdělávání bylo vytvořeno 29 distančních opor a zpracováno 145 kazuistik, které ilustrují především neobvyklé případy. Cennými pomůckami jsou také 3 výukové a 27 instruktážních filmů, které jsou využívány v předmětech soudní lékařství, viktimologie, kriminalistika, kriminalistická technika, kriminalistická metodika. Z prostředků projektu bylo spolufinancováno 6 odborných konferencí s mezinárodní účastí.
Partnery projektu byla Fakultní nemocnice Ostrava, Krajské ředitelství Policie ČR Moravskoslezského kraje a Městská policie Ostrava. Na projektu participovalo celkem 122 osob.
Dne 11. dubna 2012 proběhla v hotelu Imperial Ostrava závěrečná konference, na které byly prezentovány ukázky z výstupů projektu. Konference se zúčastnil doc. MUDr. Arnošt Martínek, CSc., děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity v Ostravě a zástupci partnerů projektu - MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava, plk. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, ředitel Policie ČR Moravskoslezského kraje. V závěru konference byly projednány konkrétní možnosti další spolupráce lékařské fakulty s aplikační sférou, která by byla přínosem pro studenty i odborníky z praxe.
PhDr. Ivana Fialová
Výkonná manažerka projektu
V Ostravě 12. 4. 2012