Cílem je zajistit větší spolehlivost dodávek odběratelům, zvýšit přenosovou schopnost vedení a výrazně omezit odstávky vyvolané plánovanou údržbou zařízení. Jednou z posledních úspěšně dokončených akcí je posílení vedení zásobující město Kelč a obce Němetice, Kladruby, Komárovice a Choryni. V této oblasti bydlí cca 4300 obyvatel. Cílem bezmála čtyřmilionové investice bylo zajistit v případě poruch či plánovaných odstávek náhradní napájení zákazníků z jiného vedení vysokého napětí, což dosud nebylo možné.
„Propojením dvou vedení a osazením dálkově ovládaných prvků do této spojky jsme schopni v případě poruchy vadný úsek vedení lokalizovat a zdravou část „napojit" na druhé vedení vysokého napětí. Téměř okamžitě jsme tak schopni obnovit dodávky energie zákazníkům," uvedl Miroslav Macek, technik Správy energetického majetku společnosti ČEZ Distribuce ze Skupiny ČEZ.
Pozitivní dopad má tato investice i na provádění plánovaných vypínání, nutných pro údržbu a opravy vedení, ořezy vegetace i pro realizaci nových investiční akcí. V těchto případech jsme, díky propojení dvou na sobě nezávislých vedení, schopni velmi výrazně snížit počet zákazníků, kterých se nutné odstávky dotknou. Propojení linek vysokého napětí znamenalo postavit nové vedení vysokého napětí v délce 2,3 km. Energetici zvolili trasu v souběhu se stávajícím venkovním vedením velmi vysokého napětí, čímž se ve většině případů podařilo nezatížit dotčené pozemky novým ochranným pásmem.
„Velký význam má stavba rovněž pro zvýšení spolehlivosti dodávky pro obce Poličná, Lhota u Choryně, Branky, Police, Loučka, Podolí, Lázy, Kunovice, Lhota u Kelče a Babice," doplnil Miroslav Macek.
Další, nedávno dokončenou akci energetiků na Valašsku představuje projekt, jehož cílem bylo vybudovat záložní napájení pro ulici Palackého ve Valašském Meziříčí. Jde o lokalitu s převahou malých a středních podnikatelských subjektů, pro které je dodávka energie existenční nutností. Jelikož nebylo dříve vedení pro danou oblast možné zálohovat, každé omezení dodávky, ať již z důvodu poruch či nutných plánovaných prací, znamenalo dočasné prodlevy i ve výrobě. Proto energetici v loňském roce vybudovali v lokalitě propojovací vedení ze dvou, na sobě nezávislých vedení vysokého napětí. Realizací této stavby za více než 2 miliony korun došlo k výraznému zvýšení spolehlivosti dodávky a k minimalizaci časů, kdy musely tyto firmy omezovat svou výrobní činnost.
Pozornost energetiků se poslední roky upírá právě do oblasti Valašska, která je často sužována nepřízní počasí a následnými kalamitami, což se ve spojitosti se špatně přístupným terénem může negativně odrazit i ve spolehlivosti dodávek energie. V tomto roce bude ukončena i současná největší investiční akce ČEZ na Valašsku, kterou pocítí odběratelé obcí v údolí Vsetínské Bečvy, a to zejména při mimořádných klimatických podmínkách. Cílem projektu, jehož realizace si vyžádá více než stomilionovou investici, je nahradit v převážné části údolí původní jedno vedení vysokého napětí dvěma samostatnými linkami. Záměrem je zajistit větší spolehlivost dodávek, zvýšit přenosovou schopnost vedení a výrazně omezit odstávky vyvolané plánovanou údržbou zařízení. Zařízení bude navíc vybaveno dálkově ovládanými prvky, řadu manipulací tak bude možné provádět přímo z dispečerského pracoviště.
K dalším současným aktivitám energetiků v oblasti Valašska patří i příprava kabelizace 1,8 km úseku vedení vysokého napětí zásobujícího Velké Karlovice. Stěžejní částí projektu je nahradit venkovní prvky distribuční soustavy zemními kabely s dálkově ovládanou spínací stanicí. Realizací této stavby by došlo k výraznému zvýšení spolehlivosti dodávky elektřiny pro Velké Karlovice a minimalizaci nebezpečí dlouhodobých výpadků, které tuto obec postihují při sněhových kalamitách.