Rozpočet projektu ve výši 18.648 tis. Kč byl založen na více zdrojovém financování, které spočívá ve využití dotace z programu OPPI, Spolupráce - klastry (60%) a privátních zdrojů členů klastru (40%). Žádost o platbu uznatelných nákladů bylo možno podat až po jejich prokazatelné úhradě na konci každé ze šesti etap projektu.
Hlavním cílem projektu bylo inovovat a dále rozvíjet dřevařský klastr o aktivity, které zlepšují podmínky pro podnikání v dřevozpracujícím průmyslu a posilují vazby mezi výzkumem, vysokými školami a podnikatelskou sférou. Rozvoj dřevařského klastru zvýšil inovační potenciál a upevnil kooperační vazby mezi jednotlivými členy klastru, které zvyšují jejich konkurenceschopnost. V rámci projektu byly realizovány jednotlivé dílčí společné projekty, které podporovaly rozvoj inovací, výzkum a transfer jejich výsledků do oblasti dřevozpracujícího průmyslu.
Založení výzkumného dřevařského centra
Výzkumné dřevařské centrum bylo vytvořeno v prostorách VŠB-TU Ostrava, FAST. Centrum podporuje společný výzkum mezi členy klastru. Zabývá se praktickou aplikací vědecko-technických poznatků v oblasti dřevozpracujícího průmyslu zejména pro výrobu dřevěných konstrukcí, stavebně truhlářskou výrobu, ochranu dřeva, zkušebnictví, projektování a ověřování konstrukcí.
Výzkumné centrum disponuje zařízením a technologiemi pro tyto výzkumné aktivity:
a) měření tepelně technických vlastností dřevěných konstrukcí a dřevostaveb
b) zjištění a měření mechanického namáhání působícího na dřevěné konstrukce
c) výzkum v oblasti cementotřískových desek a lepených spojů
d) zkoušení, testování a sušení dřeva, výrobků a materiálů dřevařského průmyslu
e) zkoušením ochranných prostředků na dřevo
f) diagnostika dřevostaveb
g) zjišťování kvality dřeva
h) výzkum nových technologií v dřevěných konstrukcích
i) vytvoření databáze fyzikálních a mechanických charakteristik progresivních materiálů na bázi dřeva
Vytvoření vývojového a odborného centra Dřevařského klastru
Vývojové a odborné centrum je vybaveno zařízením, které slouží k praktickým ukázkám, vývojovým aktivitám a transferu znalostí z výzkumu do praxe. V dílnách si členové klastru, pedagogové, studenti a žáci mohou vyzkoušet obrábění dřeva na testovacích vzorcích. Vývojové a odborné centrum se také snaží motivovat žáky ke studiu dřevozpracujících a stavebních oborů prostřednictvím seminářů a exkurzí ve spolupráci s odbornými pracovníky.
Jedním z cílů projektu je zvyšování kvality praktické výuky na SOŠ v Moravskoslezském kraji a větší provázanost s firemním sektorem.
Centrum je umístěno v prostorách Střední školy stavební a dřevozpracující v Ostravě a Střední průmyslové školy v Hranicích.
Propagace a prezentace výsledků činnosti Dřevařského klastru
V rámci projektu byly propagovány jednotlivé aktivity dřevařského klastru na veřejných akcích. Záměrem je propagace dřevozpracujícího a stavebního průmyslu. Z hlediska mezi národní propagace klastru hraje důležitou roli účast na oborových veletrzích (Mezinárodní stavební veletrh IBF Brno, Dřevostavby Praha, Coneco Bratislava).
Propagace dřeva jako ekologického a obnovitelného stavebního materiálu probíhá na Festivalu dřeva v areálu Slezskoostravského hradu.
Prostřednictvím inzerce, článků a tiskových konferencí se klastr prezentuje v regionálních médiích. Propagace Moravskoslezského dřevařského klastru umožňuje posílit jeho členskou základnu.