Hlavním cílem projektu byl rozvoj a zkvalitnění profesního vzdělávání pedagogů středních odborných škol a učilišť v Moravskoslezském kraji. Účelem projektu bylo zlepšení stavu odborného školství a větší provázanost výuky s praxí. Cílová skupina zahrnovala pedagogy odborných předmětů a pedagogy praktického výcviku.
Moravskoslezský klastr ve spolupráci s partnerem projektu VŠB - Technickou univerzitou Ostrava, Fakultou stavební zapojil do realizace vzdělávacích akcí v rámci rozvoje profesního vzdělávání na středních školách 187 pedagogických pracovníků z 12 středních škol.
Šest cyklů akreditovaných odborných seminářů (tj. 288 hodin přednášek pod vedením lektorů FAST) bylo doplněno 27 exkurzemi do provozů členů klastru a návštěvou Stavebního veletrhu v Brně. Po splnění předepsaných podmínek pedagogové odborných předmětů obdrželi osvědčení o rekvalifikaci.
Pro 59 pedagogů odborné praxe bylo uspořádáno 31 stáží ve výrobních firmách členů klastru: Mayr-Melnhof Holz Paskov s.r.o, RD Rýmařov s.r.o., Katr, a.s., CIDEM Hranice, a.s., divize CETRIS, s.r.o., Lesostavby Frýdek-Místek a.s., TIMBER PRODUCTION s.r.o. a TP EUROokna s.r.o. Stážistům byli ve firmách přiděleni odborníci, kteří je seznámili s činností firmy, s výrobním provozem, s nejmodernějšími technologiemi a strojním zařízením. Pedagogové rovněž obdrželi osvědčení o absolvování stáže.
Účastí ve vzdělávacím programu získali pedagogičtí pracovníci středních odborných škol a učilišť rozsáhlé informace týkající se využívání materiálů na bázi dřeva ve stavebnictví. Učební pomůcky - sborník přednášek a vzdělávací DVD, které v rámci vzdělávacího programu obdrželi, mohou pedagogové využít jako podporu při vlastní výuce na středních školách. V současné době realizační tým úspěšně dokončuje všechny aktivity a cíle projektu.
"Veškeré projekty našeho dřevařského klastru slouží k propagaci a popularizaci dřeva jako zdravého moderního stavebního materiálu. Výhody dřeva vysvětlujeme pedagogům na základních a středních školách stejně tak i jejich žákům a studentům," sdělil výkonný manažer MSDK, Ing. Jan Poledník.
Proč je podpora dřevozpracujících a stavebních oborů tak důležitá?
"Současný podíl dřevostaveb například na bytové výstavbě v České republice je velmi nízký. Pohybuje se kolem 5%, což je hluboce pod evropským průměrem," uvedl Ing. Jan Poledník. "Jestliže Českou republiku srovnáme v oblasti využití dřeva v bytové výstavbě především s Německem, Rakouskem a Švýcarskem, se kterými máme stejné stavebně kulturní tradice, zjistíme následující skutečnosti: V Německu se pohybuje roční výstavba dřevěných domů okolo 30 tisíc, což je cca 7% celkové bytové výstavby. Z toho cca 1500 domů jsou vícepodlažní domy. V Bavorsku činí podíl dřevostaveb na bytové výstavbě dokonce 30%. V Rakousku je podíl dřevostaveb na bytové výstavbě asi 10% a v současnosti je zde středem pozornosti vyšší využití dřeva při stavbě vícepodlažních bytových domů. Ve Švýcarsku se podíl dřevostaveb na výstavbě bytů pohybuje také okolo 10%. Ve Spojeném království je v současnosti podíl dřevostaveb na bytové výstavbě cca 10%. Ve Skotsku činí podíl dřevostaveb dokonce 50% (Anglie a Wales 5%). Objevují se dokonce názory, že v budoucnu by měl podíl dřevostaveb na bytové výstavbě ve Spojeném království dosáhnout 40%."
Střední školy účastnící se vzdělávacích aktivit:
Střední škola stavební a dřevozpracující, Ostrava, p. o., Střední škola elektrostavební a dřevozpracující Frýdek-Místek, p.o., Střední průmyslová škola stavební, Havířov, p.o., Střední průmyslová škola stavební, Opava, p.o., Střední odborné učiliště stavební, Opava, p.o., Střední odborná škola, Frýdek-Místek, p.o., Střední průmyslová škola stavební, Ostrava, p.o., Střední škola technických oborů,Havířov-Šumbark, p.o., Střední odborná škola Bruntál, příspěvková, Soukromá střední škola PRAKTIK s.r.o., Střední škola techniky a služeb, Karviná, p.o., Střední škola Šenov u Nového Jičína, p.o.