Na projektové aktivity bylo vyčleněno téměř 12 mil. Kč z Operačního programu Vzdělávání pro konkurence-schopnost. Projekt se zaměřil na tři cílové skupiny: žáky 8. a 9. tříd základních škol, studenty středních odborných škol se zaměřením na výuku dřevozpracujících a stavebních oborů a také pedagogické pracovníky základních a středních škol.
Základní školy
Do projektu se zapojilo celkem 3 043 žáků z 12 moravskoslezských základních škol, kteří se zúčastnili 49 informačních seminářů, 24 workshopů na středních odborných školách a 25 exkurzí do výrobních firem členů klastru. Žáci se během těchto aktivit mohli dozvědět mnoho zajímavých i praktických informací o dřevozpracujícím i stavebním průmyslu, včetně možnosti uplatnění se v tomto oboru. Získali také informace o možném studiu oborů na středních odborných školách a navštívili provozy vybraných firem.
Exkurze a workshopy byly navíc zatraktivněny soutěží v podobě WoodRoadshow s názvem „Zachraňte rodný les aneb DŘEVOKAZIMÍROVA ŠIFRA", jejímž cílem byla snaha přilákat mladé lidi ke studiu na průmyslových školách se stavebními a dřevozpracujícími obory.
„Akce ze strany MSDK byla výborně připravená, a to organizačně i časově. Jsme rádi za tyto aktivity podporující technické obory a zejména obory dřevařské a stavební. Takové aktivity zaslouží poděkování a uznání," řekl Stanislav Míša, manažer SŠED Frýdek-Místek.
Střední školy
Projektových aktivit se zúčastnilo také 2 996 studentů ze 6 středních odborných škol se zaměřením na výuku dřevozpracujících nebo stavebních oborů v Moravskoslezském kraji. Pro studenty bylo uspořádáno 40 odborných a informačních seminářů, které jim přiblížily činnost firem a možnost uplatnění absolventů stavebních a dřevozpracujících oborů.
Třicet exkurzí bylo realizováno do vybraných firem klastru a umožnilo studentům prohlédnout si jejich výrobní provozy, seznámit se např. s pilařskou výrobou, výstavbou dřevostaveb nebo s výrobou dřevěných oken a dveří. Součástí projektových aktivit byly také exkurze na Stavební veletrh v Brně. Soutěže „Navrhni svůj dům" se zúčastnilo 81 studentů ze tří středních škol.
Šedesát studentů absolvovalo třídenní stáže ve firmách. Jedna část stáží probíhala ve firmě Lesostavby Frýdek-Místek a.s., další stáže se konaly ve stavebních firmách a menších dřevozpracujících provozech, čímž došlo k propojení teoretických vědomostí s praxí.
Pedagogové a výchovní pracovníci
Ze základních i středních škol se do projektových aktivit také aktivně zapojila skupina 307 pedagogů a výchovných pracovníků. Z přednášek odborných a informačních seminářů získali informace o využití dřeva ve stavebnictví, o nejnovějších trendech ve stavebnictví a dřevovýrobě a o studiu dřevozpracujících a stavebních oborů na středních školách v Moravskoslezském kraji.
Závěrečná konference
Dne 15. června 2012 proběhla na Fakultě stavební, VŠB-TUO závěrečná konference k projektu Popularizace a zvýšení kvality výuky dřevozpracujících a stavebních oborů v Moravskoslezském kraji. Na konferenci vystoupili zástupci MSDK, VŠB-TUO, FAST a středních odborných škol spolupracujících na projektu, kteří zhodnotili aktivity projektu a jejich přínos cílovým skupinám a vyjádřili se ke vzájemné spolupráci klastru se školami.
doc. Ing. Karel Vojtasík, CSc, proděkan pro vnější vztahy VŠB-TUO, FAST
Ing. Iveta Skotnicová, Ph.D., akademický pracovník VŠB-TUO, FAST
Ing. Jan Štursa, ředitel Střední školy stavební a dřevozpracující Ostrava
Bc. Stanislav Míša, manažer Střední školy elektrostavební a dřevozpracující Frýdek-Místek
Ing. Jan Poledník, výkonný manažer MSDK
Proč je podpora dřevozpracujících a stavebních oborů tak důležitá?
"Současný podíl dřevostaveb například na bytové výstavbě v České republice je velmi nízký. Pohybuje se kolem 5%, což je hluboce pod evropským průměrem," uvedl výkonný manažer MSDK, Ing. Jan Poledník. "Jestliže Českou republiku srovnáme v oblasti využití dřeva v bytové výstavbě především s Německem, Rakouskem a Švýcarskem, se kterými máme stejné stavebně kulturní tradice, zjistíme následující skutečnosti: v Německu se pohybuje roční výstavba dřevěných domů okolo 30 tisíc, což je cca 7% celkové bytové výstavby. Z toho cca 1500 domů jsou vícepodlažní domy. V Bavorsku činí podíl dřevostaveb na bytové výstavbě dokonce 30%. V Rakousku je podíl dřevostaveb na bytové výstavbě asi 10% a v současnosti je zde středem pozornosti vyšší využití dřeva při stavbě vícepodlažních bytových domů. Ve Švýcarsku se podíl dřevostaveb na výstavbě bytů pohybuje také okolo 10%. Ve Spojeném království je v současnosti podíl dřevostaveb na bytové výstavbě cca 10%. Ve Skotsku činí podíl dřevostaveb dokonce 50% (Anglie a Wales 5%). Objevují se dokonce názory, že v budoucnu by měl podíl dřevostaveb na bytové výstavbě ve Spojeném království dosáhnout 40%."
Na realizaci projektu se podíleli:
ZŠ a MŠ, Šrámkova 4, Opava; ZŠ Npor. Loma, Školní 1510, Příbor; ZŠ, Jubilejní 3, Nový Jičín; ZŠ, Porubská 83, Ostrava-Poruba; ZŠ, Chrjukinova 12, Ostrava-Zábřeh; ZŠ, Komenského 402, Frýdek-Místek; ZŠ, nám. T.G. Masaryka 1260, Frýdlant nad Ostravicí; ZŠ a MŠ, B. Dvorského 1/1042, Ostrava-Bělský les; ZŠ Františka Formana, F. Formana 45, Ostrava-Dubina; ZŠ, Provaznická 831/64, Ostrava-Hrabůvka; ZŠ a MŠ MUDr. Emílie Lukášové, Klegova 29, Ostrava-Hrabůvka; ZŠ, K. Světlé 1/1372, Havířov-Podlesí; ZŠ, Šalounova 56, Ostrava-Vítkovice
Střední škola stavební a dřevozpracující, Ostrava, p.o.; Střední škola elektrostavební a dřevozpracující Frýdek-Místek, p.o.; Střední průmyslová škola stavební, Havířov, p.o.; Střední průmyslová škola stavební, Opava, p.o.; Střední odborné učiliště stavební, Opava, p.o; Střední odborná škola, Frýdek-Místek, p.o
ABEX Substráty a.s; CIDEM Hranice, a.s. divize CETRIS; KATR a.s; RD Rýmařov s.r.o.; Mayr-Melnhof Holz Paskov s.r.o.; TIMBER PRODUCTION s.r.o; TP EUROokna s.r.o; VELOX-WERK s.r.o; Lesostavby Frýdek-Místek a.s; VŠB-Technická univerzita Ostrava, FAST