Co je projekt "Energeticky nezávislý kraj"?
Cílem projektu Energeticky nezávislý kraj je v prvé fázi zmapovat zdroje energií, naši stávající a budoucí energetickou potřebu a navrhnout novou energetickou koncepci s ohledem na budoucí rozvoj Moravskoslezského kraje.
Jedná se o doposud největší projekt, na kterém Moravskoslezský energetický klastr (MSEK) pracuje. Příští týden ve středu 27. června pořádá Moravskoslezský energetický klastr na Čeladné konferenci, na které se bude řešit budoucí energetická koncepce Moravskoslezského kraje.
"Termín Energeticky nezávislý kraj se na první pohled může jevit pouze jako marketingové lákadlo, kterého v praxi nelze z energetického pohledu dosáhnout. S každým dalším měsícem práce na projektu jsme ale přesvědčeni, že toho v podstatě dosáhnout lze," uvedl prezident Moravskoslezského energetického klastru, Ing. Zdeněk Duba.
Naši představu o energeticky nezávislém kraji jsme promítli do šesti základních strategických pilířů:
• dobře dimenzované distribuční sítě
• ekonomicky optimální energetický mix
• vyrovnaná nebo nejlépe přebytková energetická bilance
• čisté životní prostředí
• silné a stabilní energetické firmy
• chytří lidé
Konference "Energeticky nezávislý kraj" na Čeladné se bude mimo jiné zabývat rovněž tak důležitými tématy jako je "Blackout" anebo strategickými zásobami místního černého uhlí.
Máme se bát "Blackoutu"?
Blackout je déletrvající rozpad elektrizační soustavy v důsledku nezvládnutí rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny; k rozpadu sítě dochází během několika sekund (Zpráva Pačesovy komise).
"Blackout" je největší hrozbou , která může vyústit v těžko zvladatelný krizový stav:
- vlivem prakticky totální závislosti všech oblastí života a ekonomiky na elektřině dochází po několika hodinách ke kolapsu a rozvratu života v postiženém území
- v prvních minutách uvíznou tisíce lidí ve výtazích, v metru, ve vlacích mimo stanice, ale i v autech na ucpaných komunikacích, neboť je vyřazena dopravní signalizace.
- po několika hodinách je ochromeno zásobování vodou, teplem, bankovnictví, finanční trhy, elektronický platební styk, bankomaty, ambulantní péče ve zdravotních zařízeních, lékárnické služby a provoz letišť
- po 24 hodinách se stává situace kritickou
"Na snižování rizika blackoutu se musí podílet jak energetické firmy, tak i koneční spotřebitelé, protože během pár sekund, při kterých dochází k rozpadu sítě se nestačí sejít žádný krizový štáb, postupy musí být připraveny předem a automatizovány. V České republice blackout zatím ještě nikdy nenastal, i když jsme již byli na jeho pokraji. Spotřeba energií neustále stoupá. Musíme začít pracovat na seriózních řešeních," uvedl Ing. Zdeněk Duba.
Řešení spočívá ve vytvoření předpokladů pro vznik takzvaných ostrovních provozů zajišťujících nezbytné dodávky elektřiny (a tepla) při rozpadu elektrizační soustavy ČR. S ohledem na vývoj v posledních letech by měla být tato ochranná řešení přijata všemi statutárními městy v zemi - což dohromady představuje 1/3 obyvatelstva České republiky. Ostrovy by měly být také schopny takzvaného "startu ze tmy".
"Ano, také téma vytvoření takzvaných ostrovů jako ochranného řešení proti "Blackoutu" budeme projednávat na naší konferenci "Energeticky nezávislý kraj". O jejich závěrech budeme informovat," uvedl Ing. Zdeněk Duba.
Energetická budoucnost kraje je v uhlí
"Z 80% se na spotřebě primárních energetických zdrojů v kraji podílí černé uhlí. Zodpovědné úvahy o krajské energetice to musí jednoznačně reflektovat," říká šéf dozorčí rady Moravskoslezského energetického klastru, prof. Pavel Noskievič.
"Zcela dominantním zdrojem elektřiny a tepla v Moravskoslezském kraji je místní černé uhlí. Na spotřebě primárních energetických zdrojů se podílí téměř osmdesáti procenty. Na druhém místě je zemní plyn se zhruba šestnácti procenty a pouhá čtyři procenta zbývají na ostatní zdroje. Zodpovědné úvahy o krajské energetice musí vzít tuto skutečnost na vědomí, a to bez ohledu na špatnou prestiž uhelné energetiky v současné době. Vždy platilo, že neexistuje špatné palivo, rozhodující je použitá technologie a provozní kázeň," uvedl prof. Pavel Noskievič.
Moravskoslezský energetický klastr je sdružení právnických a fyzických osob, které podnikají převážně na území Moravskoslezského kraje v odvětvích energetického průmyslu. Klastr dále sdružuje poskytovatele služeb působících v těchto a příbuzných oborech a vzdělávací a neziskové organizace. Činnost energetického klastru je spolufinancována z Operačního programu podnikání a inovace, program Spolupráce - Klastry I.
Vize MSEK
Do 10 let zajistit pro Moravskoslezský kraj, jakožto druhý nejvyspělejší průmyslový pól v České republice, energetickou soběstačnost v souladu se zásadami trvale udržitelného rozvoje.
Cíle klastru
. Cílem MSEK je spolupráce na energetické koncepci státu a podpora implementace legislativy EU do legislativy ČR.
. Cílem MSEK je podpora využívání obnovitelných zdrojů energie a propagace a výchova k energetickým úsporám.
. MSEK podporuje malé a střední podnikání v regionu stejně jako synergie mezi energetikou, zemědělstvím a lesním hospodářstvím.
. Výzkum a vývoj v oblasti energetiky a životního prostředí je pro MSEK prioritou.
. MSEK bude aktivně spolupracovat při řešení problematiky využívání druhotných zdrojů energie v Moravskoslezském kraji k energetickým účelům.
. MSEK se bude podílet na zvyšování energetické gramotnosti zejména mladých lidí.