Automatické externí defibrilátory jsou vhodné na místech, kde se soustřeďuje větší množství lidí. V případě, že by u člověka došlo k srdeční zástavě, může přístroj významně přispět k záchraně života. Rozhoduje čas. Aby bylo použití mobilního defibrilátoru účinné, musí být nasazen do několika málo minut. Zdravotníci městské nemocnice budou školit personál nákupních středisek, ale i jiných subjektů, kde bude automatický externí defibrilátor umístěn a to nejen v obsluze, ale i v poskytnutí první pomoci.
Počátkem roku proběhlo jednání se společností Multi Mall Management Czech Republic, která provozuje největší nákupní a zábavní centrum v Ostravě Forum Nová Karolina. Společnost projevila o spolupráci vážný zájem a na vlastní náklady zakoupila dva přístroje. Městská nemocnice Ostrava nabídla bezplatné proškolení jejich zaměstnanců tak, aby uměli defibrilátory správně použít.
Iniciativa vzešla z Magistrátu města Ostravy.
„Jako první jsme oslovili největší ostravské nákupní a zábavní centrum. Dále máme vytipována další místa, kde se pohybuje hodně lidí a kde by mohlo k nějakému selhání dojít a bylo by potřeba rychle zasáhnout. Jsou to například nádraží, stadiony, víceúčelové haly, zoo a další nákupní střediska," říká ing. Simona Piperková, náměstkyně primátora města Ostravy a dodává: „Budeme jednat s jejich provozovateli o zapojení se do tohoto projektu."
„Bezpečnost a ochrana zdraví zákazníků jsou pro nás prioritou, proto jsme uvítali možnost zapojit se do tohoto projektu. V západní Evropě je v nákupních centrech již naprosto běžným standardem mít defibrilátor a proškolenou ostrahu," říká ředitel obchodního centra Forum Nová Karolina Ing. Martin Kubík s tím, že zakoupili do centra dva externí defibrilátory v celkové hodně 100 tisíc korun. Jeden defibrilátor bude umístěn na recepci správy centra ve druhém patře a druhý v řídicím centru ostrahy v prvním patře suterénu, kde je také umístěna i zdravotní místnost první pomoci, a dodává: „Mobilní defibrilátory jsme pořídili zhruba před měsícem a postupně budou v součinnosti s městskou nemocnicí proškoleni k jejich obsluze všichni pracovníci správy centra a také pracovníci ostrahy. Věřím ale, že nebudeme nuceni defibrilátor v dohledné době použít. V případě potřeby na takovou situaci ovšem budeme připraveni."
Ředitel Městské nemocnice Ostrava MUDr. Tomáš Nykel podnět magistrátu vítá: „Správně a hlavně rychle poskytnutá laická první pomoc je pro záchranu života velmi důležitá. Každá minuta při započaté resuscitaci může znamenat život pacienta. Pokud je kříšení člověka zahájeno až po desítkách minut, šance na přežití je téměř mizivá."
Na včerejší tiskové besedě novinářům názorně předvedl a popsal, jak se s mobilním defibrilátorem zachází. „Manipulace s přístrojem je pro obsluhu velice jednoduchá. Postupuje podle hlasových pokynů. Přístroj si sám natočí křivku EKG a vyhodnotí, zdali je výboj vhodný, či nikoliv. Není důvod k obavám přístroj použít." dodává ředitel ostravské nemocnice a doplňuje, že od prvního dubna musí být defibrilátory povinně umístěny do všech sanitních vozů, včetně sanit pro převoz pacientů. Naše nemocnice do všech sanitek přístroje již zakoupila. Cena jednoho defibrilátoru se pohybuje v řádu několika desítek tisíc korun.
V případě rozmístění veřejně přístupných mobilních defibrilátorů je nezbytně nutné, aby o jejich přesném umístění věděl dispečink záchranné služby, protože v případě příjmu tísňové výzvy může operátor instruovat volajícího k nalezení a použití blízko dostupného mobilního defibrilátoru.