Svědectví pamětníků nejtemnějších let naší nedávné minulosti jsou zachycena na audio /zvukový záznam, doplněný o aktuální fotografický portrét každého z nich. Projekt podpořila Nadace ČEZ částkou 160 tisíc korun.
Výstava představuje reprezentativní zvukové sbírky vzpomínek a fotografické portréty historicky významných osobností, jako jsou veteráni 2. světové války, oběti holocaustu a političtí vězni komunistického režimu. Projekt „Stopy paměti" prezentuje výpovědi osobností, které svým osobním hrdinstvím, postojem, výjimečnou prací a životními hodnotami vydávají důležité morální poselství. „Chceme upozornit na morální hodnoty, jež se nepodařilo zlomit ani dvěma totalitním režimům, kterými naše země během uplynulých téměř 80 let prošla," vysvětluje Jiří Doležel z občanského sdružení Stopy paměti.
Výstava přináší například jedinečný portrét a příběh MUDr. Josefa Dvořáka, jednoho z 1200 českých studentů zatčených gestapem v noci z 16. na 17. listopadu 1939 a transportovaného do koncentračního tábora. Tehdejší vysokoškolák se zúčastnil studentských protestů proti nacismu, které vedly k vyhlášení 17. listopadu Světovým dnem studentstva.
Projekt Stopy paměti podpořila Nadace ČEZ prostřednictvím grantového řízení Podpora regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. Předkládané projekty se mohou týkat podpory dětí a mládeže, sportu, zdravotnictví, ale třeba právě i vzdělání, kultury a historie. „Podobné projekty podporujeme velmi rádi. Rádi využíváme příležitosti upozornit víc na hrdiny naší nedávné historie, na něž se bohužel dost často zapomíná," říká manažer Nadace ČEZ Ondřej Šuch.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.
Více informací na www.nadacecez.cz