MSDK by tak chtěl navázat na úspěch předešlého ročníku, kde se mu podařilo přilákat na střední školy tohoto zaměření téměř 7% žáků zúčastněných škol.
Letošní ročník WoodRoadshow „Zachraňte rodný les aneb Dřevokazimírova šifra"se uskutečnil v měsících říjen 2011 až leden 2012. Zúčastnilo se ho zhruba 415 žáků 8. a 9. tříd z 12 moravskoslezských základních škol.
WoodRoadshow se skládalo ze tří kol. První kolo proběhlo v měsících říjen až listopad 2011, kdy žáci jednotlivých základních škol měli možnost navštívit vybrané střední školy stavebního a dřevozpracujícího zaměření. Žáci si mohli prohlédnout prostory, kde probíhá výuka a získali také informace o možnostech studia na dané škole. Následně navštívili provoz vybrané společnosti, kde se sami přesvědčili, jak to na dřevařských závodech vypadá. V letošním ročníku tak celkem proběhlo 12 workshopů na 6 středních školách a 12 exkurzí v 7 dřevařských společnostech. V rámci prvního kola měli žáci za úkol také vyluštit šifru a vyplnit krátký test s dřevařskou tématikou.
Úspěšní řešitelé testu pak postoupili do druhého kola, kde se měli v předem ohlášený termín registrovat na připraveném internetovém blogu (drevokazimirovasifra.blog.cz). Tři nejrychleji zaregistrovaní žáci z každé školy automaticky postoupili do finále, které se konalo 26. ledna 2012 v sídle MSDK. Finále proběhlo formou dvanácti soutěží, kde tříčlenná družstva získávala podle úspěšnosti jednotlivé body, podle součtu bodů pak vzešla tři vítězná družstva. Závěrečnou speciální disciplínou bylo předvedení scénky na téma Dřevokazimír a jeho příhody, kterou nejlépe předvedly Základní škola Ostrava Poruba (Porubská 831) a Základní škola Frýdek-Místek (Komenského 402).
Odměnou těm nejšikovnějším žákům celé WoodRoadshow byly výhry dotykových telefonů, flash disků, různých sladkostí a dalších propagačních předmětů. Na prvním místě se umístila Základní škola Ostrava Poruba (Porubská 831), na druhém místě Základní škola Frýdlant nad Ostravicí (Nám. T. G. Masaryka 1260) a třetí místo obsadila Základní škola Npor. Loma z Příbora (Školní 1510).
MSDK navíc pro žáky 8. a 9. tříd letos uspořádal také 7 seminářů pod vedením odborného pracovníka z firmy CIDEM Hranice, a.s. Na seminářích byli žáci informováni o spolupráci dřevařského klastru s firmou, o uplatnění absolventů ve firmě a také se dozvěděli několik odborných informací o výrobku a aplikaci cementotřískové desky CETRIS. V rámci seminářů bylo proškoleno zhruba 150 žáků.
„Pro volbu povolání je zajišťování takových exkurzí velmi přínosné vzhledem k tomu, že děti nemají konkrétní představy o tom, jak vypadá výrobní proces. Návštěvy SŠ pak dětem mohou přinést cenné informace o vybavení školy, atmosféře školy, která je také důležitá pro úspěšné zvládnutí studia," řekla Jana Trnková, výchovná poradkyně ze základní školy ve Frýdlantě nad Ostravicí.
Exkurze proběhly v těchto středních školách a společnostech:
SŠ elektrostavební a dřevozpracující Frýdek-Místek, Střední odborná škola Frýdek-Místek, SŠ stavební a dřevozpracující, SOU stavební Opava, SPŠ stavební Opava, SPŠ stavební Havířov, VELOX - WERK s.r.o., TP EUROokna s.r.o., TIMBER PRODUCTION s.r.o., ABEX Substráty a.s., Mayr - Melnhof Holz Paskov s.r.o., CIDEM Hranice, a.s., RD Rýmařov s.r.o.
Důvodem, proč se MSDK rozhodl realizovat tento projekt, byl nedostatečný zájem kvalifikovaných pracovníků o práci v dřevozpracujícím a stavebním oboru. Příčinou je zejména nízký zájem žáků základních škol o studium těchto oborů na středních školách. V době, kdy byl projekt zahájen, chybělo dřevozpracujícím společnostem v Moravskoslezském kraji zhruba 300 těchto pracovníků.
V loňském ročníku této náborové kampaně, která také zahrnovala semináře pod vedením odborníků z dřevařských nebo stavebních firem, se MSDK podařilo přilákat ke studiu dřevozpracujících a stavebních oborů na středních školách téměř 7% žáků ze 12 zúčastněných moravskoslezských základních škol. Mezi nejžádanější patřily obory zaměřené na stavebnictví, tesařství a zpracování dřeva. Žáci z ostravských základních škol se hlásili například na Střední školu stavební a dřevozpracující a na Střední průmyslovou školu stavební v Ostravě.