Letošního pietního aktu se zúčastnilo vedení města, členové Československé obce legionářské, Klubu za Starý Bruntál, některých dalších sdružení a z Brna přijel konzul Ruské federace.
„Dnes je to také poprvé, kdy s námi fyzicky nebyl přítomen Petr Beck, náš čestný občan a nositel Řádu TGM. Bylo by na místě vhodné, abychom uctili jeho památku a abychom společně s ním uctili památku všech zde pochovaných padlých vojáků,“ konstatoval starosta Bruntálu Petr Rys (STAN)
Od pietních aktů v předchozích letech se ten letošní poněkud lišil. Pochopitelně nechybělo kladení věnců, krátké projevy a hymny. Odlišnost spočívala v nebývale velké účasti žáků škol a obyvatel města.
„Jsem rád, že se změnila ta doba, kdy tady chodíme každý rok a že přišla mládež ze škol. To je hrozně důležité. Musíme to někomu vlastně posunout to poselství, aby tady věděli, proč tady chodí. Takže děkuju školám,“ hodnotil předseda Klubu za starý Bruntál Pavel Rapušák.
Od konce 2. Světové války už uplynulo sedmdesát čtyři let. Na její hrůzy však zapomínat nelze.
„Zase se znovu ta válka, už se zase o tom hodně začíná hovořit, a když budeme vzpomínat, tak lidi si to uvědomí, že ta válka byla hrozná. Já jsem z Opavy a ta Opava byla hodně vybombardovaná, tak vím, co ta válka je,“ říká předseda OV KSČM Bruntál Dalibor Kaňák.
Bruntál osvobodila 7. Května 1945 167. divize Rudé armády. Při osvobozování Bruntálska padlo přibližně tisíc vojáků Rudé armády. Jejich ostatky jsou z velké většiny uloženy na bruntálském pohřebišti.