Na jedenáct set návštěvníků veletrhu, mezi nimiž byli i žáci z polského Prudniku, se mohlo seznámit s dvaatřiceti řemeslnými a technickými obory. Nabízelo je sedmnáct středních škol.
Anketa, návštěvníci veletrhu:
„Protože se chceme podívat na školy a ulít se ze školy.“
„Umělecko řemeslné zpracování textilu.“
„Tak nástrojař v nějaké firmě.“
„Zatím se mi tady líbil jeden obor a to umělecko řemeslné zpracování dřeva.“
„Já nemám vybranou druhou školu, tak jsem se přišel podívat, jestli bych tady něco nenašel“
Milan Horna, ÚP Bruntál: „Jedním z těch základních cílů je přesvědčit žáky vycházející ze základních škol o tom, že neexistují jenom gymnázia, ale že existují i technické obory, které mají budoucnost.“
Okres Bruntál dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost. Zaměstnavatelé přitom často marně hledají řemeslníky a odborníky v technických oborech.
Jaroslav Balcárek, Okresní hospodářská komora Bruntál: „Profesí jako je svářeč, zámečník, pracovník na číslicově řízených strojích. Podle mého názoru je to základní chyba školství.“
Právě akce, jako je Artifex, by mohly tuto paradoxní situaci alespoň částečně zlepšit.
Monika Mrázková, Ministerstvo práce a sociálních věcí: „Velkou výhodou takového veletrhu je to, že se koná na regionální úrovni. Myslím si, že se takovéto věci určitě vyplatí.“
Petr Rys starosta Bruntálu (nez.): „Deset procent žáků se rozhoduje právě na základě tohoto setkání a já jsem přesvědčen, že je to velmi výborné číslo.“
Celkem se na Artifexu představilo sedmatřicet vystavovatelů. Klíčová přitom byla účast zástupců jedenácti větších firem – potenciálních zaměstnavatelů.