O povolení k výstavbě staré rozhledny požádali stavitelé 3. června 1903. Okresní hejtman žádost schválil 26. června téhož roku a stavba mohla začít. Práce trvaly sedm let.
Pavel Rapušák, Klub za starý Bruntál: „Samozřejmě problém byl tam, že oni mohli dělat, ti dělníci, čtyři měsíce maximálně v roce kvůli povětrnostním podmínkám, tehdy byly zimy nějaké ostřejší. Bylo tam 45 dělníků a 14 koní a vozy nějaké a vozily ten materiál z toho Tabulového vrchu do hrozného kopce, takže klobouk dolů před těmi tehdejšími staviteli.“
Stará věž na Pradědu byla postavená z nekvalitního materiálu. Byla využívaná jenom z části, postupně chátrala a v roce 1959 se zřítila. Myšlenka postavit její repliku napadla autora při prohlížení starých fotografií na internetu.
Libor Strnad, autor repliky: „Úplně náhodou jsem narazil na tuto starou věž, kterou jsem neznal, vůbec jsem nevěděl, že taková byla. Při pohledu na ni jsem se do ní tak zamiloval, že jsem si říkal, tu si musím u sebe postavit. Měsíc asi jsem sháněl různý materiály, kreslil jsem si plány a samotná stavba trvala asi dva měsíce.“
Pavel Rapušák, Klub Za starý Bruntál: „Je to krásná záležitost, že to takhle připomeneme a je to takový vstup do Jeseníků . Tady musí projet každý, kdo jede nahoru do Karlovy Studánky a podobně, takže se tady mohou pokochat už krásnou rozhlednou.“
Stanislav Navrátil, bývalý starosta Bruntálu: „To svědčí o tom, že ještě mezi náma jsou dospěláci, chlapi, kteří si dovedou hrát a pokud si chlapi budou hrát, bude méně bolesti na světě. Zaplať pánbůh za to a mě se to strašně líbí.
Oldřich Kodeda, Bruntál: „Tam jsme chodívali na výlet, takže to si ještě pamatuju, jak to tam bylo ve vnitřku zařízený, ale to už je dávno.“
Replika je vysoká asi 3 metry a váží bezmála 3 tuny.