Kastelán, rytíři, panoši, několik katů a muzikantů, nikdo z nich nechyběl ve slavnostním průvodu na hrad Hukvaldy, který je každoročně symbolem oficiálního vstupu do nové sezóny. K vidění byla scénka, která vychází z nejznámější pověsti hradu. Hejtman Harasovský se podle legendy zamiluje do dcery preclikáře, ta však svého nápadníka nechce, otec ji proto ukryje, majitel panství se samozřejmě rozzlobí a nechá preclikáře zazdít.
Daniel Bača, preclikář: „Hejtman Harasovský měl otce své vyvolené zazdít do hradební zdi zaživa. Na konci hry vylézám a hejtmana Harasovského zabiji, to už ovšem podle historického podkladu není, ale je to takové zpestření hry."
Zdejší skupina historického šermu ale představení také okořenila, kromě gotických byla ve scénkách řada novodobých prvků.
Miroslav Holiš, kastelán hradu Hukvaldy: „Snažíme se, aby byl program pestrý, takže děláme například rytířské turnaje, kde divák celou dobu vidí jen historický šerm, hodně jsme také zaměřeni na divadlo, nechceme lidem historii přibližovat formou nějakých přednášek, ale formou humoru, aby se bavili."
Anketa, návštěvníci akce: 1. „Program byl velice vtipný." 2. „Bylo to super." 3. „Program této akce byl takový úměrný."
V místech, kde byla na přelomu 13. a 14. století kovárna, vyrostlo popraviště. Krvežízniví kati už tradičně mučili na první pohled nevinné ženy. A co by to bylo za hrad, kdyby na něm chyběla středověká hudba, atmosféru dokreslovala kapela s texty o lásce, válce a veselí.
Pavel Mollin, houslista kapely: „Středověká kapela na středověkém hradě, patříme zkrátka sem. Hráli jsme písně trochu veselejší než loni, koneckonců jsme taková veselá kapela. A počasí nám přálo, takže k poslechu byly samé veselé písně."
Od zahájení sezóny tady bude skoro každý víkend nějaká akce. Miroslav Holiš, kastelán hradu Hukvaldy: „V nejbližší době máme v plánu středověké hry pro malé a velké. Samozřejmě budeme slavit na hradě dětský den, takže jsme pro děti připravili různé hry, potěší je třeba loutkové divadlo."
V červnu na hradě Hukvaldy nebudou chybět sokolníci, rytířská klání nebo přehlídka písničkářů.