Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nejmenší děti ve Frýdku-Místku se seznamují s úklidem ve městě a učí se třídit odpad

Frýdek-Místek |

Technické služby ve Frýdku-Místku seznamují děti z mateřinek s úklidem ve městě. Představí jim strojový zametač a nechají je symbolicky kleštěmi sbírat různé druhy odpadu. Tím děti zároveň motivují ke správnému třídění. Své vlastní vzdělávací programy mají v této oblasti i v mateřinkách.

Děti z mateřské školky Sněženka ve Frýdku-Místku se zájmem obdivovaly malý strojový zametač, který jim zaparkoval přímo na dvorku. Řidič dětem stroj kompletně ukázal a popsal.

Jaroslav Adolt, řidič zametacího vozu: "Povídání o zametači, ukázku v kabině, ať se podívají, jak to tam vypadá. Minule se ptaly, co všechno to dokáže posbírat a kolik toho se udělá za jeden den. Kolik jsem toho odvezl."
Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Děti si mohou vejít do strojního zametače, seznámí se s tím, jak to funguje. Náš vyškolený pracovník jim tu práci ukáže. Děti pak dostanou i takové sběrací kleště, které používají naši zaměstnanci při sběru papírků a úklidových prací. Zhruba taková hodinka si myslím, že pro ty děti je to příjemné zpestření a samozřejmě pro nás i trošku ukázka toho, co na území města děláme."
Anketa: 1.) "Bavilo mě tady toto sbírání." 2.) "Bavilo mě to." 3.) "Sbírání odpadků."

Technické služby přišly s nápadem uspořádat tento program pro děti už v roce 2019.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Mělo to docela velký ohlas, připravovali jsme si celý ten projekt na rok 2020, bohužel nám to pandemická situace nedovolila, takže letos je to víceméně taková obnovená premiéra. S tím, že jsme oslovili prakticky všechny mateřské školky na území města Frýdku-Místku. Byli jsme mile překvapeni, protože ten zájem je výborný."
Jana Kaňoková, učitelka MŠ Sněženka: "Já si myslím, že je to určitě kladná věc a dětem to přináší i poznatky, aby věděly, co vlastně to obnáší udržovat ten pořádek ve městě. Protože dneska vidíme, že spousta lidí si klidně odhodí to smetí a vůbec jim nedochází, že je to zase další zbytečná práce pro někoho dalšího."

Mateřské školky mají také řadu vlastních projektů, kdy učí děti, jak správně třídit odpad.

Jana Kaňoková, učitelka MŠ Sněženka: "Máme s nimi vždycky takovou týdenní činnost, kdy paní učitelka má pro ně připravené úkoly a vlastně se učí třídit odpad do těch správných popelnic. Nejenom, co vidí běžně každý den. Ten směsný odpad, ale i ty barevné popelnice, jako sklo, plasty, elektronika a v dnešní době i to oblečení."

Technické služby by chtěly do konce roku udělat ještě tak 5 podobných akcí v jiných školkách. Záležet bude ale na počasí.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Ty, na které letos nevyjde, tak budeme pokračovat v jarních měsících po dohodě s řediteli, případně s paní učitelkami. Naše společnost se snaží dlouhodobě komunikovat s místními školami a školkami. V nedávných letech jsme pořádali soutěže o nejhezčí vánoční strom, o nejhezčí květinový záhon, případně o výrobu nejhezčí ptačí budky."

Všechny projekty mají za cíl vést děti k ochraně přírody už od nejmladšího věku.

Nahlásit chybu


K tématu

Popelářské vozy a technika se staly trhákem Dne Technických služeb v Havířově

30. května 2023 14:25 | Havířov | Bára Kelnerová

Pátý ročník Dne Technických služeb sklidil u veřejnosti opět velký úspěch. Do areálu u sportovní haly Slavie přišly stovky lidí. Největší zážitky si odnesly děti, kterým se líbila zejména technika, kterou technické služby používají.

V Karviné ocenili výherce školní soutěže ke třídění odpadů "Fantazii se meze nekladou"

16. května 2023 18:33 | Celý MS kraj | Monika Danková

Týmy ze čtyř karvinských základních škol si přišly pro finanční odměnu za své výrobky z recyklovatelných materiálů, které uspěly v očích veřejnosti na Dni země. Slavnostní vyhodnocení se konalo v literárním salonku regionální knihovny.

V Karviné vyhodnotili soutěž ke třídění odpadů "Fantazii se meze nekladou"

16. května 2023 17:33 | Karviná | Monika Danková

Týmy ze čtyř základních škol si přišly pro finanční odměnu za své výrobky z recyklovatelných materiálů, které uspěly v očích veřejnosti na Dni země. Slavnostní vyhodnocení se konalo v literárním salonku regionální knihovny, podívejte se na poslední reportáž.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Dívka se topila v řece Ostravici, spadl jí tam telefon. Zachránili ji policisté a hasiči

17. dubna 2024 8:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

21leté dívce padl mezi kameny v řece Ostravici ve Frýdku-Místku telefon. Chtěla ho vytáhnout, spadla do vody a strhl ji proud. Náhodný svědek zburcoval záchranné složky. Jako první byl na místě strážník městské policie, který držel dívku na laně. Do vody se pak pro dívku vrhl státní policista.

Nejmenší děti ve Frýdku-Místku se seznamují s úklidem ve městě a učí se třídit odpad
Vydáno 7. října 2021 15:03, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Technické služby ve Frýdku-Místku seznamují děti z mateřinek s úklidem ve městě. Představí jim strojový zametač a nechají je symbolicky kleštěmi sbírat různé druhy odpadu. Tím děti zároveň motivují ke správnému třídění. Své vlastní vzdělávací programy mají v této oblasti i v mateřinkách.

Děti z mateřské školky Sněženka ve Frýdku-Místku se zájmem obdivovaly malý strojový zametač, který jim zaparkoval přímo na dvorku. Řidič dětem stroj kompletně ukázal a popsal.

Jaroslav Adolt, řidič zametacího vozu: "Povídání o zametači, ukázku v kabině, ať se podívají, jak to tam vypadá. Minule se ptaly, co všechno to dokáže posbírat a kolik toho se udělá za jeden den. Kolik jsem toho odvezl."
Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Děti si mohou vejít do strojního zametače, seznámí se s tím, jak to funguje. Náš vyškolený pracovník jim tu práci ukáže. Děti pak dostanou i takové sběrací kleště, které používají naši zaměstnanci při sběru papírků a úklidových prací. Zhruba taková hodinka si myslím, že pro ty děti je to příjemné zpestření a samozřejmě pro nás i trošku ukázka toho, co na území města děláme."
Anketa: 1.) "Bavilo mě tady toto sbírání." 2.) "Bavilo mě to." 3.) "Sbírání odpadků."

Technické služby přišly s nápadem uspořádat tento program pro děti už v roce 2019.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Mělo to docela velký ohlas, připravovali jsme si celý ten projekt na rok 2020, bohužel nám to pandemická situace nedovolila, takže letos je to víceméně taková obnovená premiéra. S tím, že jsme oslovili prakticky všechny mateřské školky na území města Frýdku-Místku. Byli jsme mile překvapeni, protože ten zájem je výborný."
Jana Kaňoková, učitelka MŠ Sněženka: "Já si myslím, že je to určitě kladná věc a dětem to přináší i poznatky, aby věděly, co vlastně to obnáší udržovat ten pořádek ve městě. Protože dneska vidíme, že spousta lidí si klidně odhodí to smetí a vůbec jim nedochází, že je to zase další zbytečná práce pro někoho dalšího."

Mateřské školky mají také řadu vlastních projektů, kdy učí děti, jak správně třídit odpad.

Jana Kaňoková, učitelka MŠ Sněženka: "Máme s nimi vždycky takovou týdenní činnost, kdy paní učitelka má pro ně připravené úkoly a vlastně se učí třídit odpad do těch správných popelnic. Nejenom, co vidí běžně každý den. Ten směsný odpad, ale i ty barevné popelnice, jako sklo, plasty, elektronika a v dnešní době i to oblečení."

Technické služby by chtěly do konce roku udělat ještě tak 5 podobných akcí v jiných školkách. Záležet bude ale na počasí.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Ty, na které letos nevyjde, tak budeme pokračovat v jarních měsících po dohodě s řediteli, případně s paní učitelkami. Naše společnost se snaží dlouhodobě komunikovat s místními školami a školkami. V nedávných letech jsme pořádali soutěže o nejhezčí vánoční strom, o nejhezčí květinový záhon, případně o výrobu nejhezčí ptačí budky."

Všechny projekty mají za cíl vést děti k ochraně přírody už od nejmladšího věku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000027864/nejmensi-deti-ve-frydkumistku-se-seznamuji-s-uklidem-ve-meste-a-uci-se-tridit-odpad