Děti z mateřské školky Sněženka ve Frýdku-Místku se zájmem obdivovaly malý strojový zametač, který jim zaparkoval přímo na dvorku. Řidič dětem stroj kompletně ukázal a popsal.
Jaroslav Adolt, řidič zametacího vozu: "Povídání o zametači, ukázku v kabině, ať se podívají, jak to tam vypadá. Minule se ptaly, co všechno to dokáže posbírat a kolik toho se udělá za jeden den. Kolik jsem toho odvezl."
Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Děti si mohou vejít do strojního zametače, seznámí se s tím, jak to funguje. Náš vyškolený pracovník jim tu práci ukáže. Děti pak dostanou i takové sběrací kleště, které používají naši zaměstnanci při sběru papírků a úklidových prací. Zhruba taková hodinka si myslím, že pro ty děti je to příjemné zpestření a samozřejmě pro nás i trošku ukázka toho, co na území města děláme."
Anketa: 1.) "Bavilo mě tady toto sbírání." 2.) "Bavilo mě to." 3.) "Sbírání odpadků."
Technické služby přišly s nápadem uspořádat tento program pro děti už v roce 2019.
Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Mělo to docela velký ohlas, připravovali jsme si celý ten projekt na rok 2020, bohužel nám to pandemická situace nedovolila, takže letos je to víceméně taková obnovená premiéra. S tím, že jsme oslovili prakticky všechny mateřské školky na území města Frýdku-Místku. Byli jsme mile překvapeni, protože ten zájem je výborný."
Jana Kaňoková, učitelka MŠ Sněženka: "Já si myslím, že je to určitě kladná věc a dětem to přináší i poznatky, aby věděly, co vlastně to obnáší udržovat ten pořádek ve městě. Protože dneska vidíme, že spousta lidí si klidně odhodí to smetí a vůbec jim nedochází, že je to zase další zbytečná práce pro někoho dalšího."
Mateřské školky mají také řadu vlastních projektů, kdy učí děti, jak správně třídit odpad.
Jana Kaňoková, učitelka MŠ Sněženka: "Máme s nimi vždycky takovou týdenní činnost, kdy paní učitelka má pro ně připravené úkoly a vlastně se učí třídit odpad do těch správných popelnic. Nejenom, co vidí běžně každý den. Ten směsný odpad, ale i ty barevné popelnice, jako sklo, plasty, elektronika a v dnešní době i to oblečení."
Technické služby by chtěly do konce roku udělat ještě tak 5 podobných akcí v jiných školkách. Záležet bude ale na počasí.
Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Ty, na které letos nevyjde, tak budeme pokračovat v jarních měsících po dohodě s řediteli, případně s paní učitelkami. Naše společnost se snaží dlouhodobě komunikovat s místními školami a školkami. V nedávných letech jsme pořádali soutěže o nejhezčí vánoční strom, o nejhezčí květinový záhon, případně o výrobu nejhezčí ptačí budky."
Všechny projekty mají za cíl vést děti k ochraně přírody už od nejmladšího věku.