Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku uctili 103. výročí vzniku samostatného Československa

28. říjen je svátkem Dne vzniku samostatného Československa. Letos si připomínáme už 103. výročí. Významnou památku uctili také představitelé Frýdku-Místku. Ti se sešli už o den dříve u památníku Tomáše Garrigua Masaryka.

Památník prvního Československého prezidenta osvoboditele před Základní školou Petra Bezruče ve Frýdku-Místku bývá tradičním místem pro setkávání občanů při připomínkách historických událostí. Vedení města se zde sešlo, aby uctilo vznik samostatného státu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Dnes jsme se sešli u památníku Tomáše Gariggua Masaryka u příležitosti 28. října. Tento den je významný nejenom na cestě k samostatnému Československému státu, ale poté i k české státnosti. Vnímám to tak, že cesta, kterou nastoupil Tomáš Gariggue Masaryk, když chtěl získat samostatnost pro slovanské národy, tak udělal ten první krok k tomu, aby i samostatná Česká republika mohla vzniknout na mapě Evropy a měla plnohodnotné místo. A myslím, že jsou okamžiky, data, významné dny, které bychom si měli stále připomínat a v tom nejlepším slova smyslu na ně navazovat."
Igoor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Priráti/: "28. říjen je významný den, přestože už Česká republika přes 30 let je samostatným státem, nejsme Československo a já bych chtěl navázat na projev pana primátora a připomenou také jeden z citátů Gariggua Masasyka. Neřeknu to asi úplně přesně, ale chtěl bych říct, že pokud má demokracie nedostatky, je třeba překonávat ty nedostatky, ne překonávat demokracii."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Osobně vnímám Tomáše Garrigua Masaryka jako politika, který ve své době udělal maximum proto, aby Československý a poté Český a Slovenský národ získal svoji samostatnost a vydobyl si uznání na mezinárodním poli."

Málokdo ví, že pomník Tomáše Garrigua Masaryka byl vybudován ve dvacátých letech z veřejných prostředků a také z peněz, které se vybraly mezi občany.

Jaromír Polášek, Muzem Beskyd: "Zároveň je to nejčastěji stěhovaná plastika a památník na území našeho města. Kupodivu vydržela až do pokročilého roku 1939. I okupanti si hned v březnu, dubnu netroufli ten pomník odstranit, nakonec ale zmizel. Ještě tady všechny ty domy byly vystřílené a už v květnu 1945, krátce po osvobození, z půdy tady té školy za námi vytáhli plastiku a celý památník obnovili. Komunisté si taky na to netroufali, takže až někdy v roce 1955, když už to měli pevně v rukou, odstranili. Znovu se tady ta plastika vrátila v tom revolučním roce 1968 a pak až v polovině 70. let byl Masaryk takzvaně na věčné časy odstraněn, skončil na půdě v muzeu a hned po revoluci ten památník byl obnoven. Takže věřím, že už nikdy se nebude tato plastika, tento památník rušit a stěhovat."

Tomáš Gariggue Masaryk osobně navštívil město 5. července 1930. Tehdy byla města Frýdek a Místek a ještě samostatná. Od 7. března 1935 je pak Masaryk čestným občanem Frýdku-Místku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy