Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zkušený historik provedl lidi starým Frýdkem a přidal zajímavé historky

Frýdek-Místek |

Podzemní sklepení pod náměstím nebo řada zajímavých historek z minulosti. Taková byla komentovaná procházka starým Frýdkem, kterou pořádalo Muzeum Beskyd. V průběhu roku jich bude ještě několik.

Novoroční komentovaná procházka Frýdkem se setkala s velkým zájmem. Historik Jaromír Polášek skupinu provedl okruhem kolem frýdeckého zámku. S bohatým výkladem procházka trvala déle než hodinu.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Komentované prohlídky dělám pro veřejnost už od roku 1981. A i na Vánoce, většinou to bývá samozřejmě někde v teple, ale teď je ta doba covidová, tak jsme si říkali, že to bude lepší na svěžím vzduchu s rozestupy, abychom se někde v sále neinfikovali. Takže budeme celý leden pokračovat a pak i na jaře a v průběhu léta až zase do konce roku 2022.”

Hned v úvodu vycházky nechybělo nahlédnutí do historického podzemního sklepení.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Na Zámeckém náměstí, když jdeme ke kašně s vánoční výzdobou, nebo v létě tam tryská voda, zvedne se jeden nebo druhý poklop a sestoupí se po žebříku a je tam pozdě renesanční sklepení. Je to pozůstatek kaple Panny Marie Růžencového bratrstva, která tam stála od roku 1640 do roku 1784 a dneska od 18. století na ní je vtipně umístěná městská kašna.”
Anketa: “Moc se mi to líbilo. Bylo to docela zajímavé. A navíc je hodně lidé doma, tak jsme se aspoň trošku prošli a neseděli jsme pořád u televize. Tady ty pamětihodnosti znám, ale spíš mne zajímaly ty zvyky a takové to povídání, jak kde co bylo kdysi, nebo ty recepty vánoční, nebo co měla ta hraběnka na vánočním stole, tak to jsem neslyšela ještě.”
Anketa: “Já jsem na ty prohlídky nechodila, pouze jsem o nich slyšela. Pana Poláška znám a tak jsem se dneska rozhodla, že ním vyzkouším. A jsem nadšená, příště půjdu zase. Všechno byly pro mne novinky, přestože máme doma knihu jeho pověstí, tak ne všechno v paměti utkví. Tak jsme si dneska zopakovali věci, které jsme slyšeli a nebo které jsme ještě nikdy neslyšeli.”
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Úmyslem bylo ty lidi vlastně vytáhnout ven, protože koukali na televizi, případě se možná navštěvovali, hodně jedli, takže ten zdravý pohyb je. Přiblížím to město, které oni dneska znají takové jakoby moderní, složitější, plné aut, že když si tady byly kočáry, povozy, bylo takové romantické, starobylé, takže to je ten náš hlavní účel. Ve Frýdku-Místku máme samozřejmě mnoho míst notoricky známých s krásnými památkami, ale jsou i tady místa, která i místní častokráte neznají, takže přespolní bych pozval určitě do našich kostelů. Zejména do baziliky minor. Tam město bude také pomáhat a církev to samozřejmě dělá, je to jejich majetek, obnovu tedy toho podzemí, té poutnické krypty, ti poutníci, kteří se utopili v rozvodněné Ostravici. Bude tam i nová historická expozice. Nebo na věž farního kostela. Ale máme tady i místečka, která jsou opravdu zapomenutá. Ty vycházky já dělám vlastně dlouhá léta za muzeum. Pak samozřejmě já vedu komisi pro obnovu kulturních památek, takže i takhle se scházíme třeba na židovském hřbitově, nebo na frýdeckém hřbitově, nebo navštěvujeme církevní památky a taky jsme dělávali dlouhá léta i akce do okolí města po kraji, když ještě fungovala Beskydská muzejní a vlastivědná společnost. Takže máme v tom skutečně více jak 40letou tradici."
Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská Fiducia oslavila 25 let. Pečuje o památky a řeší i témata k budoucnosti města

20. října 2023 15:49 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Ostravský spolek Fiducia oslavil 25 let své existence. Za tu dobu pomáhá objevovat historii a zachovávat různé památky. Ale také otevírá různá diskuzní témata týkající se budoucnosti města.

Od osvobození Ostravy uplynulo 78 let. Osvoboditelé zaskočili Němce útokem z opačné strany

2. května 2023 10:59 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

30. dubna uplynulo 78 let od osvobození Ostravy, která byla důležitým průmyslovým centrem pro hitlerovské Německo, takže byla velmi dobře chráněna. Přesto se Rudé armádě povedlo nacisty útokem od západu překvapit a město osvobodit. Operace se účastnil i 1. československý armádní sbor.

Školáci z Frýdku-Místku zachytávají vzpomínky pamětníků pro dokumenty Paměti národa

1. května 2023 9:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Školáci z pěti základních škol ve Frýdku-Místku se opět zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Jejich úkolem bylo sehnat pamětníky, natočit s nimi rozhovor a následně z něj vytvořit pětiminutový dokument z těch nejzajímavějších vzpomínek. Například na sovětskou okupaci ve městě.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

Zkušený historik provedl lidi starým Frýdkem a přidal zajímavé historky
Vydáno 4. ledna 2022 15:56, Frýdek-Místek, Libor Běčák
Podzemní sklepení pod náměstím nebo řada zajímavých historek z minulosti. Taková byla komentovaná procházka starým Frýdkem, kterou pořádalo Muzeum Beskyd. V průběhu roku jich bude ještě několik.

Novoroční komentovaná procházka Frýdkem se setkala s velkým zájmem. Historik Jaromír Polášek skupinu provedl okruhem kolem frýdeckého zámku. S bohatým výkladem procházka trvala déle než hodinu.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Komentované prohlídky dělám pro veřejnost už od roku 1981. A i na Vánoce, většinou to bývá samozřejmě někde v teple, ale teď je ta doba covidová, tak jsme si říkali, že to bude lepší na svěžím vzduchu s rozestupy, abychom se někde v sále neinfikovali. Takže budeme celý leden pokračovat a pak i na jaře a v průběhu léta až zase do konce roku 2022.”

Hned v úvodu vycházky nechybělo nahlédnutí do historického podzemního sklepení.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Na Zámeckém náměstí, když jdeme ke kašně s vánoční výzdobou, nebo v létě tam tryská voda, zvedne se jeden nebo druhý poklop a sestoupí se po žebříku a je tam pozdě renesanční sklepení. Je to pozůstatek kaple Panny Marie Růžencového bratrstva, která tam stála od roku 1640 do roku 1784 a dneska od 18. století na ní je vtipně umístěná městská kašna.”
Anketa: “Moc se mi to líbilo. Bylo to docela zajímavé. A navíc je hodně lidé doma, tak jsme se aspoň trošku prošli a neseděli jsme pořád u televize. Tady ty pamětihodnosti znám, ale spíš mne zajímaly ty zvyky a takové to povídání, jak kde co bylo kdysi, nebo ty recepty vánoční, nebo co měla ta hraběnka na vánočním stole, tak to jsem neslyšela ještě.”
Anketa: “Já jsem na ty prohlídky nechodila, pouze jsem o nich slyšela. Pana Poláška znám a tak jsem se dneska rozhodla, že ním vyzkouším. A jsem nadšená, příště půjdu zase. Všechno byly pro mne novinky, přestože máme doma knihu jeho pověstí, tak ne všechno v paměti utkví. Tak jsme si dneska zopakovali věci, které jsme slyšeli a nebo které jsme ještě nikdy neslyšeli.”
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Úmyslem bylo ty lidi vlastně vytáhnout ven, protože koukali na televizi, případě se možná navštěvovali, hodně jedli, takže ten zdravý pohyb je. Přiblížím to město, které oni dneska znají takové jakoby moderní, složitější, plné aut, že když si tady byly kočáry, povozy, bylo takové romantické, starobylé, takže to je ten náš hlavní účel. Ve Frýdku-Místku máme samozřejmě mnoho míst notoricky známých s krásnými památkami, ale jsou i tady místa, která i místní častokráte neznají, takže přespolní bych pozval určitě do našich kostelů. Zejména do baziliky minor. Tam město bude také pomáhat a církev to samozřejmě dělá, je to jejich majetek, obnovu tedy toho podzemí, té poutnické krypty, ti poutníci, kteří se utopili v rozvodněné Ostravici. Bude tam i nová historická expozice. Nebo na věž farního kostela. Ale máme tady i místečka, která jsou opravdu zapomenutá. Ty vycházky já dělám vlastně dlouhá léta za muzeum. Pak samozřejmě já vedu komisi pro obnovu kulturních památek, takže i takhle se scházíme třeba na židovském hřbitově, nebo na frýdeckém hřbitově, nebo navštěvujeme církevní památky a taky jsme dělávali dlouhá léta i akce do okolí města po kraji, když ještě fungovala Beskydská muzejní a vlastivědná společnost. Takže máme v tom skutečně více jak 40letou tradici."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000029222/zkuseny-historik-provedl-lidi-starym-frydkem-a-pridal-zajimave-historky