Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karantény zdravotníků komplikují chod Nemocnice ve Frýdku-Místku

Nemocnice ve Frýdku-Místku se aktuálně stará o více než 4 desítky covid pozitivních pacientů. A chystá se opět preventivně otevřít další covidovou stanici. V současnosti jí ale komplikují provoz hlavně izolace a karantény. Denně tak není v práci zhruba 13 procent zaměstnanců. Nemocnice tím pádem stále nemůže jet na plný provoz.

Omikron už je stoprocentní mutací, která postihla nejen náš region, ale celou Českou republiku. Zatím neposílá do nemocnic tolik lidí, zdravotníci nejen v Nemocnici ve Frýdku-Místku jsou ale na pozoru.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Už se to projevuje bohužel i na počtech pacientů v nemocnici. Takže nám pacienti rostou v současné době. Máme 44 pacientů s covidem. Museli jsme otevřít novou lůžkovou stanici. A bohužel už připravujeme, s největší pravděpodobností budeme otvírat o víkendu nebo těsně po víkendu třetí covidovou stanici."

Testovací kapacity jedou všude naplno.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Naplno jedou i laboratoře. Máme dvojnásobně více odběrů ve stanu. To znamená PCR testů, než bylo dřív. Testujeme kolem 350 až 400 pacientů nebo klientů denně. A myslím si, že se dostáváme tak na hranu. Ale na to se dostávají i laboratorní kapacity."

Velké komplikace teď nemocnici dělají hlavně izolace a karantény, do kterých hygiena posílá pozitivní zaměstnance nebo rizikové kontakty.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme 1 100 zaměstnanců celkem. Z toho asi 100 obslužného personálu, zbytek jsou zdravotníci. Tak přes 150 z nich je nějakým způsobem mimo práci. Ať už na krátkodobých nemocenských nebo na sickdays nebo na ošetřování člena rodiny nebo i dlouhodobé nemocenské. Ale ten počet, víceméně přes 13 procent, to je enormní číslo. Samozřejmě toto je dneska naší největší limitací. Takže bojujeme s tímto, abychom personál měli. Lidé naštěstí chodí po těch pěti dnech, po karanténě, tak nastupují do práce. Ale denně máme těch 137 až 140 lidí, kteří jsou mimo pracovní povinnost."

Nemocnice tak stále nejede na plný provoz a momentálně v ní zatím nejsou ani žádní pomocní pracovníci.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Nejedeme na plný provoz už dlouho. Byť se snažíme operovat plánované operace a ty nechceme rušit zatím, protože ty čísla pacientů s covidem nejsou takové, abychom je rušit museli. Ale pořád je to omezený provoz. Nejedeme na plný počet operačních sálů. Máme uzavřené stanice následné péče a máme omezený provoz třeba na gynekologii, kterou připravujeme na novou covidovou stanici. Bohužel armáda už z nemocnice odešla tento týden. Protože se řídí počty pacientů na JIPkách a zatím naštěstí pacienti na JIPkách nekončí. Takže na ARO máme jednoho pacienta. Takže ta čísla jsou zatím dobré, co se týká té intenzivní péče. No ale protože se řídí podle počtu intenzivních pacientů, tak dneska tady žádného pomocníka mimonemocničního nemáme."

Všichni s napětím očekávají, jak se bude situace vyvíjet dál. Omikron už posílá do nemocnic i očkované pacienty.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Omikron opravdu neřeší to, jestli je někdo očkovaný nebo není. Otázka, pokud teda omikron postihne i neočkovaného, jaké to bude mít ty dopady na následnou péči, na intenzivní péči, protože ten časový posun je vždycky cirka 10 až 14 dnů mezi objevením nemoci, onemocněním a případně zhoršením stavu."

V Česku se navíc objevila takzvaná skandinávská varianta. Státní zdravotní ústav doporučuje provádět indikovaným pacientům odběry nejen z nosu, ale i z úst. Část pacientů může být totiž pozitivní druhý nebo dokonce až čtvrtý den po objevení příznaků.

Nahlásit chybu


K tématu
Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s. r. o. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 150 Kč/hod.

Detail

Bc. Lenka Kovalská - pracoviště
Kunčice pod Ondřejníkem
od 18 000 do 21 000 Kč/měsíc

Detail