Jak se umět efektivně bránit nebo jak pomoci svému okolí v případě násilí. To byla hlavní témata diskuze o obětech trestných činů.
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Myslím, že akce měla velký úspěch. Bylo to hodně o sdílení informací. Jakým způsobem postupovat, pokud se něco děje. Pokud vás šikanuje soused, který má nonstop hlasitou hudbu nebo dochází právě k domácímu násilí, na které my se tady v Lumpíkově zaměřujeme."
Akce proběhla v rámci Mezinárodního dne obětí trestných činů. Zúčastnili se jí zástupci města, odborníci, policie i široká veřejnost. Nejvíce se mluvilo právě o násilí na ženách.
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Já bych využila toho, že mám vedle sebe psycholožku. Jestli nám můžeš říct, co je to domácí násilí?"
Tereza Odstrčilová, psycholog: "To je skvělá otázka, protože většina lidí si asi představí domácí násilí jako fyzické násilí, kdy někdo někoho uhodí, ublíží mu fyzicky. Často to může být v opilosti. Ale domácí násilí má mnoho podob a mohou být zvenčí velmi obtížně rozpoznatelné."
V Lumpíkově řeší ročně desítky případů právě domácího násilí.
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Funguje to tak, že se žena zkontaktuje přímo se mnou. Společně probereme její problém, který potřebuje řešit a společně je propojím s naší psycholožkou nebo s naší právničkou nebo s oběma a celou tu situaci se snažíme vyřešit. Je to pomoc, jak pro ni, tak pro její děti, protože ty často trpí a je to rozhodnutí té samotné ženy. Do ničeho ji netlačíme."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Já bych tímto chtěl poděkovat, jak organizátorům, tj. Lumpíkovu, Centru Nové naděje, Policii České republiky za to, že tu akci zorganizovali, mělo to úspěch a byl o to opravdu zájem. A myslím si, že tu akci můžeme uspořádat i příští rok znovu."
Všeobecně je ve Frýdku-Místku je ročně hlášeno přibližně 2 500 trestných činů. Ne každý, kdo je obětí se s tím dokáže vyrovnat. Proto je na místě právě pomoc odborníků.