Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Retro jízdu ve Frýdku-Místku nahradila přednáška o historických kolech

Frýdek-Místek |

O retro jízdy na historických kolech je ve Frýdku-Místku velký zájem. Lidé se rádi chodí dívat na zajímavé a netradiční kousky. Ne vždy ale na jízdu vyjde počasí a majitelé přivezou svá kola. Poslední retro jízda se tak nečekaně změnila v přednášku o historických kolech a dalších zajímavostech kolem nich.

Retro jízda Frýdkem a Místkem na kole se pořádá od roku 2017. Není to jenom o jízdě na kole, ale hlavně o historii města.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Budeme si povídat příběhy starých ulic, o lidech, kteří tam žili, co se kde zajímavého přihodilo. A je to taková akce, která má lidi rozhýbat. V takovém retro stylu. Všechno, co se dříve používalo, na čem se jezdilo.¨"

Akce je závislá na počasí. A protože letos cyklistů moc nebylo, poradil si historik Jaromír Polášek jinak. Početnému davu přihlížejících udělal přednášku o vzácném kole Griffon Grand Luxe – Randonneur z roku 1938.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Tak je to Griffon model PH50. Kdyby to byla 52, tak má berany. Je to turisticko-sportovní lehké závodní kolo. Rám je odvozen od kol, která jela v roce 1937 až 1939 Tour de France. Ve své době špičkové komponenty. Kliky a pedály jsou závodní. Ty se používaly ještě začátkem padesátých let na Tour de France. Jsou tady speciální závodní brzdy Beborex vyvinuté pro Tour de France. A rám je z anglických vysoce jakostních trubek Reynlods, třída 531. A spoje jsou všechny pájené stříbrem. Ložiska jsou použita průmyslová."

Kolo, na kterém přijel je totiž jediné v republice.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "A toto je první závodní a potom je komerční přehazovačka, francouzská firma Simplex. A toto vyvinuli v roce 1938. Byl to třístupňový měnič. Nejdokonalejší oproti jiným systémům, kdy se složitě přehazovaly dvě páky. Řetěz se nahazoval na větší kolečko zpětným šlapáním a podobné výmysly. Takto to už bylo kolo moderního typu. A ráfky, které jsou použité, tak jsou od jiné špičkové firmy, která dodnes dodává pro závodní kola komponenty. Je to firma Mavic."

Velocipedisté a majitelé retro kol pořádají vyjížďky pravidelně vždy už od začátku roku. 1. ledna vyjeli kolem Ostravy a pak se jezdí na dalších místech v březnu. Ve Frýdku-Místku se tak snad v dalších měsících ještě diváci dočkají opět početného zástupu historických kol.

Nahlásit chybu


K tématu

Historické slavnosti ve Frýdku-Místku lákají na setkání českého krále s polským knížetem

10. srpna 2023 14:37 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I letos zažije Frýdek-Místek Historické slavnosti, které představí důležitou událost našich dějin. Návštěvníci si opět vychutnají prázdninovou romantiku rytířů, králů i kejklířů. Tématem letošních slavností je Setkání českého krále Přemysla Otakara II. A opolského knížete Vladislava.

Archivář připomněl osudový rok i v dějinách Studénky

8. listopadu 2023 7:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Rok 1938 a jeho vliv na život tehdejších obyvatel Butovic a Studénky. I to bylo obsahem přednášky, která se konala ve Vagonářském muzeu. Osudové události tu připomněl historik novojičínského státního okresního archivu.

Muzeum trojmezí v Jablunkově oslavilo své první výročí s vojáky ze šancí a kněžnou Lukrécií

22. července 2023 10:49 | Jablunkov | Libor Běčák

V centru Jablunkova si lidé mohli v pátek odpoledne připomenout, jak se ve starobylém městě žilo za doby 30leté války. Akci pořádalo Muzeum Těšínska, které tím oslavilo 1. výročí otevření Muzea trojmezí, tedy území tří zemí.


Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

Včera 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

13. července 2024 12:16 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Parkoviště u Sekerovy vily ve Frýdku-Místku už je ve výstavbě

11. července 2024 15:30 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst. Aktuálně už je v plném proudu stavba nového parkoviště na sídlišti Slezská. Hotové má být do konce roku. Navíc bude vytvořeno ze zatravňovacích dlaždic a nabídne také malou zelenou oázu.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku letos získala titul Mistr Mistrů

11. července 2024 13:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku má za sebou jednu z nejlepších sezón. Přivezla medaile z mistrovství Evropy, ale junioři hlavně ovládli domácí soutěž Czech Dance Masters, kde porazili na 150 týmů a stali se Mistry Mistrů.

Letní koupaliště ve Frýdlantě nabízí ochlazení v parnu, ale má i ohřívanou vodu

Letní koupaliště ve Frýdlantě nad Ostravicí je opět plně připraveno poskytnout osvěžení v parných dnech. Ve srovnání s ostatními koupališti v regionu je přístupné za lidové vstupné.

Deváťáci v Čeladné, i jejich ředitelka, se loučili na půdě staré školy

10. července 2024 9:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Vyřazování žáků základní školy se poslední roky koná v Čeladné v památníku Josefa Kaluse, tedy v budově bývalé školy. Letos si tu své poslední vysvědčení převzala necelá dvacítka deváťáků.

Autovraky mizí z ulic Frýdku-Místku. Město také lidem radí, jak se jich bezplatně zbavit

Frýdek-Místek postupně čistí ulice od autovraků. Jde ale o složitý administrativní proces, který s sebou nese i nemalé náklady. Proto město připomíná, že autovraky mohou nechat zlikvidovat i jejich majitelé. Pro ty to bude bezplatné. A ještě navíc dostanou od vrakoviště menší výkupní cenu.

Retro jízdu ve Frýdku-Místku nahradila přednáška o historických kolech
Vydáno 25. dubna 2022 12:20, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
O retro jízdy na historických kolech je ve Frýdku-Místku velký zájem. Lidé se rádi chodí dívat na zajímavé a netradiční kousky. Ne vždy ale na jízdu vyjde počasí a majitelé přivezou svá kola. Poslední retro jízda se tak nečekaně změnila v přednášku o historických kolech a dalších zajímavostech kolem nich.

Retro jízda Frýdkem a Místkem na kole se pořádá od roku 2017. Není to jenom o jízdě na kole, ale hlavně o historii města.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Budeme si povídat příběhy starých ulic, o lidech, kteří tam žili, co se kde zajímavého přihodilo. A je to taková akce, která má lidi rozhýbat. V takovém retro stylu. Všechno, co se dříve používalo, na čem se jezdilo.¨"

Akce je závislá na počasí. A protože letos cyklistů moc nebylo, poradil si historik Jaromír Polášek jinak. Početnému davu přihlížejících udělal přednášku o vzácném kole Griffon Grand Luxe – Randonneur z roku 1938.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Tak je to Griffon model PH50. Kdyby to byla 52, tak má berany. Je to turisticko-sportovní lehké závodní kolo. Rám je odvozen od kol, která jela v roce 1937 až 1939 Tour de France. Ve své době špičkové komponenty. Kliky a pedály jsou závodní. Ty se používaly ještě začátkem padesátých let na Tour de France. Jsou tady speciální závodní brzdy Beborex vyvinuté pro Tour de France. A rám je z anglických vysoce jakostních trubek Reynlods, třída 531. A spoje jsou všechny pájené stříbrem. Ložiska jsou použita průmyslová."

Kolo, na kterém přijel je totiž jediné v republice.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "A toto je první závodní a potom je komerční přehazovačka, francouzská firma Simplex. A toto vyvinuli v roce 1938. Byl to třístupňový měnič. Nejdokonalejší oproti jiným systémům, kdy se složitě přehazovaly dvě páky. Řetěz se nahazoval na větší kolečko zpětným šlapáním a podobné výmysly. Takto to už bylo kolo moderního typu. A ráfky, které jsou použité, tak jsou od jiné špičkové firmy, která dodnes dodává pro závodní kola komponenty. Je to firma Mavic."

Velocipedisté a majitelé retro kol pořádají vyjížďky pravidelně vždy už od začátku roku. 1. ledna vyjeli kolem Ostravy a pak se jezdí na dalších místech v březnu. Ve Frýdku-Místku se tak snad v dalších měsících ještě diváci dočkají opět početného zástupu historických kol.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000031033/retro-jizdu-ve-frydkumistku-nahradila-prednaska-o-historickych-kolech