Julius Huppert, Anna Hupertová, Karel Pavlík, Antonín Vaculík, Heinrich Wolf. Těchto pět osobností v minulosti kráčívalo ulicemi Frýdku-Místku. Nyní si budou moci i současní obyvatelé města připomínat jejich osudy.
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Do chodníku obou hlavních náměstí i některých ulic Frýdku-Místku nechá radnice vsadit kostky s mosaznou destičkou. Budou obsahovat údaje o obyvatelích, kteří na daných místech ve městě žili nebo pracovali."
Všechny bohužel spojuje velmi smutný osud. Stali se oběťmi nacistického režimu.
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stolpersteiny jsou v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit. Myslím si, že je důležité o tyto kameny, které jsou připomínkami hrůzných činů, občas zavadit pohledem. Destičky v místech, kde tito obyvatelé dříve působili, jsou alespoň malým zadostiučiněním, faktem, že se na ně a jejich krutý osud nezapomnělo. Mohou tak být mementem pro další generace."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Kameny zmizelých (Stolpersteine) je projekt německého umělce Güntera Demniga. První kámen věnovaný jedné oběti holokaustu nechal položit v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem, od té doby umělcova nadace nechává kostky (nyní věnované obětem nacistického režimu obecně) instalovat po celé Evropě. Slavnostní veřejné odhalení kamenů za účasti zástupců vedení města Frýdku-Místku se uskuteční 20. září, a to ve 12 hodin na frýdeckém Zámeckém náměstí a od 13 hodin na náměstí Svobody v Místku."
Další dva kameny, na připomínku Zigmunda Demnera a Herminy Demnerové, nechají umístit ve Frýdku-Místku příbuzní obětí prostřednictvím Židovské obce.