Projekt příspěvky na obědy dostal ve Frýdku-Místku od listopadu zelenou. Už v průběhu října do něj rodiče začali hlásit své děti.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Příspěvky na obědy se vyvíjí dle našeho názoru dobře, protože již máme první informace ze škol. Do projektu se přihlásilo několik stovek dětí, což máme z toho obrovskou radost."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Už v prvním měsíci máme informace, že opravdu se zapojují ty děti a rodiny masově. A to přesto, že ten projekt, možná i právě proto, že je konstruován jako zcela dobrovolný. Čili nikdo není nucen, není to nějaká povinnost. Je to skutečně na zvážení každé rodiny, zda chce, či nechce požádat. Ale opravdu myslím si, že to najelo velice dobře a jsme zatím spokojeni.
Městský projekt se od krajského a státního liší v tom, že je maximálně administrativně zjednodušený. Podmínkou je, aby děti na základních školách měly trvalé bydliště ve Frýdku-Místku a jejich rodiče na ně pobírali příspěvky.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Rodiny by měly vědět, že by si měly vyzkoušet přes kalkulačku, které jsou na internetu, zda mají nárok na přídavek na dítě. Protože spousta rodin si myslí, že se svým příjmem na to nedosáhne. Ale možná budou překvapeni, že na přídavek na dítě dosáhnou. Ono je to v tuto chvíli tak, že rodina musí přinést buďto čestné prohlášení do školy, že pobírá přídavek na dítě. Nebo potvrzení přímo z úřadu práce. Samozřejmě, pokud v průběhu roku někomu ten přídavek na dítě zamítnou, určitě to není důvod k vyloučení z projektu. Dál může být přihlášen do tohoto projektu, dítě dál může pobírat oběd. Protože víme, že příjmy se odvíjí i od peněz na Vánoce, kdy dostávají rodiče výplatu navíc. A v tom případě je jim zamítnut příspěvek na dítě. V tom případě určitě nebudeme nikoho vylučovat z tohoto důvodu z projektu."
Rodiče se nemusejí bát ani vyřazení z projektu kvůli dočasnému odebrání přídavku, který se například odvíjí i od vánočních prémií v rámci jejich příjmu. Město letos vyčlenilo na příspěvky na obědy 10 milionů korun. Příští rok počítá s částkou do 40 milionů korun. Peníze jdou přímo do školní jídelny a dítě tak nestojí oběd vůbec nic.
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Byly tam i určité obavy a požadavky ze strany opozice proti zneužívání těch peněz. Víme, že jsou případy, kdy se vyskytuje, že někteří lidé třeba mění stravenky i za jiné věci, než by měli. Ale tady je to projekt, kdy peníze skutečně tečou pouze mezi základní školou a městem. Tam tedy jakési zneužití je téměř vyloučeno. Je minimální. A je vázáno na skutečně odběr a konzumaci toho obědu, ale to už je pak zase řešeno dalším systémem, kdy rodiče by měli dbát na to, aby to dítě skutečně odhlásili. V případě, když dítě odhlášeno není, aby ten oběd skutečně zkonzumovalo. Pak nenastanou žádné problémy, a to dítě se může účastnit projektu bez jakýchkoliv problémů a nějakých sankcí, řekněme."
Z předchozího průzkumu vyplynulo, že 30 procent dětí nechodí ve Frýdku-Místku na obědy. Důvody mohou být různé.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem sama navštívila několik základních škol, kde jsem se ptala hlavně vedoucích školních jídelen. Ty důvody jsou různé, mohou to být finanční důvody nebo alergie na potraviny. Nebo ta rodina vaří doma. Myslíme si, že právě tento projekt může přilákat rodiny, které na to finančně nemají. Také nám jde o sociální vyloučení dětí. Protože děti by měly společně obědvat, když je to jedna třída, tak ať jsou skoro všechny. Pokud je to možné, tak aby se stravovaly společně. Aby společně trávily čas, aby nedocházelo k sociálnímu vyloučení. Víme, že od nového roku vláda schválila nový konsolidační balíček, který bude mít dopad hlavně střední třídu a nízkopříjmové občany, proto se snažíme, alespoň ve Frýdku-Místku touto formou pomoci našim občanům."
Autoři projektu nevylučují, že by se v budoucnu mohl rozšířit i na další skupiny dětí.