Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci ZUŠ Frýdek-Místek vyhráli krajskou soutěž tanečních a jazzových orchestrů

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Na 300 žáků základních uměleckých škol z celého kraje soutěžilo v Havířově na postupové soutěži orchestrů. Absolutním vítězem se stal orchestr z Frýdku-Místku, který díky tomu postoupil do celostátního kola soutěže.

Krajské kolo soutěžní přehlídky tanečních orchestrů a jazzových souborů vyhlašuje ministerstvo školství. Pořadatelství získala Základní umělecká škola Leoše Janáčka v Havířově. Celkově přijelo 10 velkých orchestrů a 7 menších souborů Soutěž tak probíhala ve dvou sálech.

Anna Mikulová, ředitelka ZUŠ L. Janáčka Havířov: "Letos jsme byli překvapení, kolik orchestrů se nakonec přihlásilo, protože kvůli covidu byl jeden ročník zrušen. Takže jsme sami byli v očekávání, kolik dětí přijede. A vzhledem k tomu, jaký mají program, tak si myslím, že zájem o hraní v různých komorních ansámblech, nebo v souborech i větších orchestrech je aktuálně velmi vysoký. Což nás moc těší.”

Do soutěže se vypravili také zástupci Základní umělecké školy Frýdek-Místek.

Radim Přidal, vedoucí pedagog ZUŠ Frýdek-Místek: "Bylo to spojení dvou školních kapel, které dlouhodobě fungují. Je to kapela Gataway a kapela Rumble. Ale kvůli regulím soutěže jsme je museli spojit do jedné."
Veronika Pospíšilová, členka orchestru: "Já jsem spíše jako zpěvačka a v podstatě v té kapele se doprovázím. Dělám takovou tu menší práci, takové akordy a kytaře se věnuji asi čtyři roky a zpívám od malička od tří let a strašně mě to baví. Tady v té kapele je to úplně něco jiného, než zpívat a hrát sólo, protože máte kolem sebe ty lidi a je z toho úplně jiný pocit."
Tobiáš Korč, člen orchestru: "Já už hraji na kytaru sedm let. Začal jsem na klasickou kytaru a teď čtyři roky hraji na elektrickou a dost mě to baví. To, co teď držím v ruce ta kytara, tak taková zajímavost. Je to postavené třeba z trámu ze střechy ručně. Takovou kytaru neuvidíte. Dost mě to baví a mám to jako relax po škole a užívám si to."

Frýdecko-Místečtí svým výkonem porotu zcela ohromili a díky tomu se stali absolutními vítězi celé soutěže.

Radim Přidal, vedoucí pedagog ZUŠ Frýdek-Místek: "Hodnotím to velmi dobře. Ani to jinak hodnotit nemůžu, protože jednak žáci zahráli skvěle a dosáhli nejlepšího výsledku, kterého mohli. Určitě jsem rád, že populární hudba čím dál tím víc proniká na základní umělecké školy. A doufám, že to bude jenom podporováno."

Orchestr nyní čeká příprava na celostátní soutěž, která bude v Litvínově. A obě kapely hrají dál i mimo soutěže.

Nahlásit chybu


K tématu

Žáci ZUŠ Frýdek-Místek vystavují své práce v bývalé záložně

18. května 2023 12:38 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek si připravil tradiční výstavu žákovských prací. Letos zaplnila jedinečný výstavní prostor, budoucí městskou galerii Záložna. Výstava má název Nejprve najdi, potom hledej. Zastoupena je na ní malba, keramika i zajímavé modely.

Na SOŠ F-M vyrábějí pokladničku pro vánoční sbírku. Podobu navrhla žákyně ZUŠ

30. října 2023 13:52 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Veřejná sbírka Vánoční strom ve Frýdku-Místku dostane novou bezpečnější pokladničku. Na jejím vzniku se podílejí žáci a studenti ve městě. Vítězný návrh podoby je od mladé dívky ze Základní umělecké školy a samotnou pokladničku už vyrábějí v dílnách Střední odborné školy Frýdek-Místek.

Významné osobnosti současnosti i minulosti získaly Cenu města Frýdek-Místek

1. června 2023 13:40 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Výtvarník, dlouholetý ředitel základní umělecké školy i zakladatel textilních továren ve městě. Tyto tři významné osobnosti obdržely Cenu města Frýdek-Místek za rok 2022. Dvě ocenění byly uděleny in memoriam.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 20. května 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

15. května 2024 11:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Muzeum trojmezí v Jablunkově připravilo program ke Dni matek

14. května 2024 9:52 | Jablunkov | Libor Běčák | Kulturní okénko

Návštěvníci Muzea trojmezí v Jablunkově se mohli zapojit do aktivit, které byly připraveny ke Dni matek. Zatímco maminky si mohly dát kávu a v klidu si projít expozice, děti jim vyrobily drobné dárky.

Sbírka Daruj F-M vybrala na dráhu pro horská kola přes 217 tisíc korun

Parta nadšenců se rozhodla vybudovat na Palkovických hůrkách speciální dráhu pro jízdu na horských kolech. Určena bude pro amatérské i profesionální sportovce všech kategorií. Přihlásili se do sbírkového programu Daruj F-M a lidé i město jim přispěli dohromady přes 217 tisíc korun.

Frýdek-Místek nabízí 2 miliony korun za provoz zubní pohotovosti

Frýdek-Místek zaplatí zubařům, kteří budou sloužit pohotovostní služby. Měsíce jednání s krajem a stomatology nepřineslo výsledek, proto se rozhodla radnice jednat na vlastní pěst. Stomatologům nabídne za víkendové a sváteční služby dva miliony korun na rok.

Žáci ZUŠ Frýdek-Místek vyhráli krajskou soutěž tanečních a jazzových orchestrů
Vydáno 9. května 2024 10:45, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Na 300 žáků základních uměleckých škol z celého kraje soutěžilo v Havířově na postupové soutěži orchestrů. Absolutním vítězem se stal orchestr z Frýdku-Místku, který díky tomu postoupil do celostátního kola soutěže.

Krajské kolo soutěžní přehlídky tanečních orchestrů a jazzových souborů vyhlašuje ministerstvo školství. Pořadatelství získala Základní umělecká škola Leoše Janáčka v Havířově. Celkově přijelo 10 velkých orchestrů a 7 menších souborů Soutěž tak probíhala ve dvou sálech.

Anna Mikulová, ředitelka ZUŠ L. Janáčka Havířov: "Letos jsme byli překvapení, kolik orchestrů se nakonec přihlásilo, protože kvůli covidu byl jeden ročník zrušen. Takže jsme sami byli v očekávání, kolik dětí přijede. A vzhledem k tomu, jaký mají program, tak si myslím, že zájem o hraní v různých komorních ansámblech, nebo v souborech i větších orchestrech je aktuálně velmi vysoký. Což nás moc těší.”

Do soutěže se vypravili také zástupci Základní umělecké školy Frýdek-Místek.

Radim Přidal, vedoucí pedagog ZUŠ Frýdek-Místek: "Bylo to spojení dvou školních kapel, které dlouhodobě fungují. Je to kapela Gataway a kapela Rumble. Ale kvůli regulím soutěže jsme je museli spojit do jedné."
Veronika Pospíšilová, členka orchestru: "Já jsem spíše jako zpěvačka a v podstatě v té kapele se doprovázím. Dělám takovou tu menší práci, takové akordy a kytaře se věnuji asi čtyři roky a zpívám od malička od tří let a strašně mě to baví. Tady v té kapele je to úplně něco jiného, než zpívat a hrát sólo, protože máte kolem sebe ty lidi a je z toho úplně jiný pocit."
Tobiáš Korč, člen orchestru: "Já už hraji na kytaru sedm let. Začal jsem na klasickou kytaru a teď čtyři roky hraji na elektrickou a dost mě to baví. To, co teď držím v ruce ta kytara, tak taková zajímavost. Je to postavené třeba z trámu ze střechy ručně. Takovou kytaru neuvidíte. Dost mě to baví a mám to jako relax po škole a užívám si to."

Frýdecko-Místečtí svým výkonem porotu zcela ohromili a díky tomu se stali absolutními vítězi celé soutěže.

Radim Přidal, vedoucí pedagog ZUŠ Frýdek-Místek: "Hodnotím to velmi dobře. Ani to jinak hodnotit nemůžu, protože jednak žáci zahráli skvěle a dosáhli nejlepšího výsledku, kterého mohli. Určitě jsem rád, že populární hudba čím dál tím víc proniká na základní umělecké školy. A doufám, že to bude jenom podporováno."

Orchestr nyní čeká příprava na celostátní soutěž, která bude v Litvínově. A obě kapely hrají dál i mimo soutěže.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042956/zaci-zus-frydek-mistek-vyhrali-krajskou-soutez-tanecnich-a-jazzovych-orchestru