Lékaři a sestry z oboru gastroenterologie se opět sjeli do Frýdku-Místku na další ročník Beskydského endoskopického workshopu. Ten byl zaměřený na terapeutickou digestivní endoskopii, zejména v oblasti onemocnění žlučníku a slinivky břišní.
Ondřej Urban, přednosta II. interní kliniky, Fakultní nemocnice Olomouc: "Množství gastrointestinálních chorob obecně narůstá. Zejména v oblasti onkologické a také neonkologické, protože je to způsobeno hlavně tím, že populace stárne, průměrný věk dožití se prodlužuje a samozřejmě s tím se objevují také nemoci u starých lidí, které je třeba řešit miniinvazivně protože například nesnesou operační zákrok."
Program workshopu se pravidelně skládá ze série přednášek a dále hlavně praktických zákroků přímo na sále.
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době existuje několik oblastí, kde se terapeutická endoskopie výrazně rozvijí. Jednak je to prevence a léčba včasných stádií kolorektálního karcinomu. Ty programy jsou tady už dlouho. V současnosti se u pacientů s vysokým rizikem začíná s vyhledáváním včasných stádií karcinomu pankreatu a terapeutická endoskopie je velmi úspěšná u léčby některých benigních, to znamená nenádorových onemocnění, které dříve musely být operovány. Jako je například těžký zánět žlučníků, těžké záněty slinivky. Popřípadě různé drenáže žlučových cest a myslím si, že toto jsou všechno oblasti, kterým se na našem pracovišti dlouhodobě věnujeme. A které budou diskutovány i u jednotlivých případů na našem workshopu."
Letos přijelo 80 účastníků, primárně z Moravskoslezského kraje, ale i z dalších míst Česka a Slovenska.
Jozef Záň, primář gastroenterologie, Ústřední vojenská nemocnice Ružomberok: "My jako česká a slovenská gastroenterologická společnost velmi úzce spolupracujeme. Ta spolupráce je velmi nadstandardní a jsme na ni pyšní."
Ondřej Urban, přednosta II. interní kliniky, Fakultní nemocnice Olomouc: "Je to logické, že se vyskytuje právě na tomto pracovišti ten workshop, protože toto pracoviště patří mezi nejlépe vybavené. Jak personálně, tak materiálně pro provádění těchto metod."
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Většina jsou lékaři, menšina pak zdravotní sestry. Protože sestry jsou velmi důležité u terapeutické endoskopie, protože asistují lékařům u provádění těch zákroků."
Lékaři připomněli také důležitost prevence.
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současnosti je preventivní program pro všechny občany České republiky od 50 let preventivní koloskopie, případně testy na okultní krvácení, ale klíčová je ta koloskopie v padesáti letech. Tu by měl absolvovat každý bez ohledu na symptomy."
Jozef Záň, primář gastroenterologie, Ústřední vojenská nemocnice Ružomberok: "Co se týče onemocnění pankreatu biliárního traktu, tak ta prevence spočívá v omezení alkoholu a cigaret. Jinak ty onemocnění jsou velmi nepříjemné s velmi zlou prognózou, takže třeba si na to dávat pozor už od začátku."
Populační screening na rakovinu slinivky zatím neexistuje, ale lékařům se u rizikových pacientů daří zachytávat nádory včas, což zvyšuje úspěšnost léčby.