Díky novele zákona, mohou policisté vstupovat na soukromý pozemek a zatknout trýznitele zvířat. K podobnému zákroku už nepotřebují soudní povolení.
Ivan Žurovec, mluvčí PČR F-M: "Do současné doby jsme mohli vstoupit na pozemek jedině v případě, když byl ohrožen život nebo zdraví osob. Nebo hrozil závažný následek, například velká škoda na majetku."
Když měla policie podezření, že se na pozemku týrá zvíře, musela se obrátit na soud. Anebo, paradoxně, zazvonit na majitele a požádat ho o vstup.
Ivan Žurovec, mluvčí PČR F-M: "Od nového roku máme poprvé možnost, vstoupit na pozemek v případě, že se tam nachází týrané zvíře. Zákon platí teprve dva měsíce. Je to krátká doba, takže jsme nové výsady zatím nevyužili."
V útulcích pro týraná a opuštěná zvířata změnu zákona vítají.
Eva Vinklárová, pracovnice útulku v Sedlištích: "Lidé tady hodně volají, že ví o týraném pejskovi, který nedostává nažrat. A když jsem jim řekla, jaký proces by museli absolvovat, tak se jim buď do toho nechtělo, nebo to po měsíci vzdali. Proces byl opravdu velice zdlouhavý a většinou k ničemu nevedl."
Tehdy lidé museli zamířit na obecní úřad a vyjádřit podezření z týrání. Poté vše měla řešit veterinární správa.
Eva Vinklárová, pracovnice útulku v Sedlištích: "Dříve se bez povolení nikam nemohlo, čekání trvalo 4 měsíce, půl roku. A do té doby pejsek nebo jiné zvíře pošlo."
Josef Duben, mluvčí státní veterinární správy: "Předchozí průběh byl zdlouhavější. My změnu určitě vítáme, je to rychlejší a pro týraná zvířata určitě lepší."
Legislativní změnu vítají především milovníci zvířat.
Anketa, obyvatelé Frýdku-Místku: 1. "Že má policie možnost zasáhnout, rozhodně vítám." 2. "Nějaká ochrana by měla být."
Od roku 2010 se navíc změní také trestní zákoník a s ním i postihy, které pro trýznitele zvířat plynou. Zatím co dnes je týrání zvířete bráno jako přestupek, od roku 2010 to už bude trestný čin. Za týrání většího počtu zvířat bude pachatelům hrozit až pět let za mřížemi.