Jediná lžíce medu je celoživotním dílem jedné včely. K takové produkci loni řada z nich neměla příležitost. Nákazu varroázou totiž místy přežilo jen 30 % včelstev.
Jaroslav Kopeček, zkušený frýdeckomístecký včelař: "Jsou oblasti, kde padlo až 70% včelstev. V loňském roce se včely doplnily, zesílily a už se ukázala první známka ubytků roztočů."
Velké problémy s úbytkem včel měli včelaři poslední dva roky. Roli v něm hrála jak varroáza, tak včelí mor a zima.
Zdeněk Kološ, včelař z Frýdku-Místku: "Varroáza byla loni hodně rozšířená, přišel jsem o třicet procent včelstev. Takže z loňských dvaceti tří mi jich zůstalo patnáct. Letos to po první jarní kontrole vypadá, že snad přežijí všechny."
Jaroslav Kopeček, zkušený frýdeckomístecký včelař: "Varroáza ustoupila možná i díky tomu, že padlo tolik včelstev. S tím vlastně padla i ta varroáza. A potom i důsledným ošetřováním včelstev."
Zásoby medu se ze včelařských sklípků téměř vytratily. Letošní rok by ale mohl být mnohem lepší.
Jaroslav Kopeček, zkušený frýdeckomístecký včelař: "Já si myslím, že letos bude daleko víc medu, než bylo v minulých letech."
Luděk Sojka, předseda Českého svazu včelařů: "Co se týká našich včelstev, tak jsme v současné době spokojeni. Protože se nám v loňském roce podařilo napravit ztráty 120ti tisíc padesáti procenty nárůstu. Takže jsme v republice zazimovali 460 tisíc včelstev. Zazimování bylo plynulé a celkem kvalitní ve všech krajích naší republiky."
Cena medu by ale měla zůstat stejná. Kilogram za 100 - 120 korun.