Jednou týdně trénují vodní záchranáři v bazénu frýdeckomísteckého učiliště, kde si zlepšují fyzické schopnosti, plavecké dovednosti nejen při simulaci záchrany tonoucího. Aby se člověk stal profesionálem, musí si projít několik úrovní. Například VZ 5, neboli vodní záchranář pátého stupně, se učí teprve plavat. Následuje úroveň VZ 4, při které se už vštěpují první taktiky k záchraně člověka.
Bohumír Hrtoň, předseda vodních záchranářů F-M: "Od osmnácti let si může jedinec vykonat zkoušku VZ 3, pak už je plavčík. Od jednadvaceti let si mají možnost kvalifikaci zvýšit na VZ 2, mistr plavčík. Ti už předávají své zkušenosti. Mezi VZ 1 patří už instruktoři, kteří tvoří výukovou základnu vodní záchranné služby."
Čtvrté úrovně už dosáhl například 13letý Marek. Ten vidí u vodních záchranářů svou budoucnost.
Marek Škoda, budoucí vodní záchranář: "Chodím tu rok. Chtěl jsem něco dokázat, plavat, zachraňovat lidi."
Zuzana Korbášová, mistr plavčík: "Učíme děti, jak se ve vodě zachránit, kdyby jim bylo ubližováno tím, co se topí. A pak samotnou záchranu to znamená přiblížení se k tonoucímu, narovnání tonoucího a podobně."
Frýdeckomístecká vodní záchranná služba má čtyřicet členů. Před třemi lety jich přitom bylo jen pětadvacet. Jejich věk je různý, ve skupině jsou šestiletí i padesátiletí.
Záchranáři mají každý měsíc hodinu první pomoci. Aby si uměli poradit i na souši. Stát se členem tohoto kroužku navíc není nijak nákladné. Každý člen zaplatí tisíc korun za jeden školní rok.