Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Českém Těšíně se konal 2. ročník hudebního festivalu Ullmannovské slavnosti

V Českém Těšíně se konal 2. ročník mezinárodního hudebního festivalu Ullmannovské slavnosti.

Po čtyři dny měli lidé možnost seznámit se s významnou osobností Viktora Ullmanna, který má na kulturní mapě Těšínska své místo, ale není až tak známý.

Jana Galášová, ředitelka Městské knihovny Český Těšín: "V roce 2018 vznikl první ročník a ukázalo se, že jde o velmi zajímavou osobnost, patří mezi terezínské hudební skladatele, jejichž osud byl velmi krutý a skončil v roce 1944 v koncentračním táboře Osvětim."

Čtyřdenní festival byl otevřen v Avionu pódiovou diskusí o tomto skladateli. O jeho hudebním životě v koncentračním táboře Terezín a o novém inscenačním projektu Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě diskutovali vzácní hosté.

Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského: "My otevíráme v letošní sezoně operou Hanse Krásy Zásnuby ve snu, cože je vrstevník Viktora Ullmanna a dvě jednoaktové opery Rozbitý džbán a Císař Atlantidy máme připravenou na sezonu 2021-2022, na únor 2022."

Otázkou bylo, zda tyto opery psané německy, hrát v originále. Nakonec pro diváky byla přeložena zkušeným libretistou Jarkem Nohavicou, který s Národním divadlem moravskoslezským už dříve spolupracoval, naposledy například na překladu operního libreta Lazebník sevillský.

Jaromír Nohavica, autor překladů Ullmannových oper do češtiny: "On to napsal někdy v roce 1944 a po nějakých 75 letech to bude uvedeno u nás v premiéře, sám jsem zvědavý, jak to česky, v této velmi turbulentní době, bude znít."


V rámci slavností se konal také například v bývalé synagoze na Božkově ulici komorní koncert Láska, válka a Jazz či komentované prohlídky Po stopách Viktora Ullmanna v polském Cieszyně.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy