Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Recidivistu z Českého Těšína zastavili policisté na kradeném jízdním kole. Prozradilo ho DNA bicyklu

V našich zprávách jste již mohli vidět reportáž o značení jízdních kol syntetickou DNA. Jde o preventivní metodu, jak lépe zabezpečit svůj majetek před zloději. Díky DNA se totiž dá snadno zjistit skutečný majitel kola. V Českém Těšíně policisté zastavili recidivistu, který se na kradeném kole projížděl po městě a právě DNA ho prozradila.

Na začátku prosince oznámila na polici žena z Karviné, že ji bylo ze sklepa domu odcizeno jízdní kolo. Zároveň uvedla, že ho měla v evidenci městské policie, protože si ho v roce 2019 nechala označit syntetickou DNA. Dva týdny nato spatřila v noci hlídka policie v Českém Těšíně známého recidivistu, který se projížděl na kole. 

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: "Na kole jel pro českotěšínské policisty dobře známý 30letý muž, který již měl se zákonem nejeden problém. Policisté zjistili, že jízdní kolo je označeno a evidováno v databázi Městské policie Karviná."

Díky DNA je tedy jasné, že kolo bylo ukradeno. Pachatel je ale zatím neznámý protože recidivista, který na něm jel, samozřejmě uvedl, že si kolo půjčil od kamaráda. Forenzní značení kol DNA má dva účinky - jednak preventivní, ale také zároveň může být ukradené kolo nalezeno při běžných kontrolách policistů. 

Karin Mazzolini, strážnice MP Ostrava: "Ten čip je v lepidle a je v něm zároveň i speciální látka, která jde vidět pouze pod UV lampou. Ten čip, to jeho číslo sady DNA, přečteme speciálním mikroskopem."

V tomto případě tak může být kolo velmi rychle vráceno majitelce. Často se totiž stává, že policisté najdou u nějakého zloděje nakradené věci, ale pokud se sám nepřizná, složitě dohledávají majitele.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy