Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči se v Českém Těšíně učili, jak manipulovat s nemohoucími a extrémně obézními lidmi

Hasiči jsou často voláni k případům, kdy je potřeba přepravit extrémně obézního nebo nemohoucího člověka. Velitel stanice v Českém Těšíně proto požádal o pomoc odborníky z tamní nemocnice, aby hasiče proškolili. 30 příslušníků se tak učilo manipulovat a transportovat zraněné do bezpečí.

Pavel Haas, velitel stanice HZS MSK Český Těšín: "Hasiči jsou často voláni k lidem po pádu, v bezvědomí, zaklínění a zkrátka k těm, kteří se nejsou schopni sami postavit a ani jejich blízcí jim nemohou pomoci. Také jsou často přizváni k případům obézních nemocných, které je třeba transportovat do nemocnice, ale sami záchranáři toho pro extrémní váhu pacienta nejsou schopni."

Cílem školení proto bylo naučit hasiče správně manipulovat s těmito lidmi tak, aby jim neublížili a zároveň ochránili svůj pohybový aparát.

Alfréd Heckel, vedoucí fyzioterapeut Nemocnice AGEL Český Těšín: "Školení s hasiči je velmi přínosné. Z naší strany hasičům vysvětlujeme, jak zacházet s pacientem tak, abychom neublížili ani pacientovi ani sobě. Nacvičujeme správné polohy při zvedání a přesunech. Od hasičů mám asi nejlepší zpětnou vazbu, protože sami si nastaví polohu, ze které musíme při přesunu klienta vycházet. S takovými polohami se ve zdravotnictví v podstatě nesetkáme, takže taková práce a zkušenost pak obohatí i nás."
Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva Nemocnice AGEL Český Těšín: "Spolupráce s HZS MSK začala v druhé polovině dubna a nakonec proběhly tři školení, kterých se zúčastnilo celkem 30 hasičů z Českého Těšína a Karviné. Je správné, že velitelé přistupují k náročné práci svých kolegů zodpovědně, protože i když je při zásahu pro hasiče priorita pomoci zraněnému či nemohoucímu, musí myslet také na své zdraví."

V letošním roce specialisté z rehabilitace připravili seminář také pro pracovníky v sociálních službách, kteří pomáhají ve městě imobilním občanům. I jim zdravotníci jim předali cenné rady, jak zvládat náročnou práci a zároveň šetřit své zdraví.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail