Především malé děti, které musely být odebrány z biologických rodin, by neměly končit v ústavech, ať už v kojeneckých, či domovech, ale měly by jít rovnou do pěstounských rodin. Tímto směrem se chce ubírat Česká republika, která připravuje i změnu legislativy. Například v Havířově se nachází zařízení Čtyřlístek, který funguje v režimu krizového centra.
Petr Fabián, ředitel Dětského centra Čtyřlístek: “Našeho centra by se tato změna neměla příliš dotknout, protože pokud k nám přicházejí tyto malé děti na krizovou pomoc, tak je třeba půlnoc a pěstouni nemohou někoho přijmout, nebo nejsou volní pěstouni. Z pravidla se to vyřeší během několika málo dní”.
Čtyřlístek však není jen krizovým centrem, ale i dětským domovem pro děti do šesti let. Zde už se potýkají s většími problémy.
Simona Šostá Skovajsová, vedoucí Dětského centra Čtyřlístek: “Delší lhůtu pro zprostředkování pěstounské péče zaznamenáváme právě u sourozeneckých skupin a u dětí s nějakým zdravotním znevýhodněním. Stává se to a u těchto dětí bývají lhůty delší”.
Zkušenosti z Čtyřlístku potvrzuje i krajský úřad.
Šárka Špornová, mluvčí krajského úřadu: “V současné době v MSK čeká na umístění do rodin několik stovek dětí. Určitě je vždy těžší umístit sourozence, ale my se snažíme, pokud je to jen trochu možné, aby byli spolu”.
Nejvhodnější variantou pro dítě ale je, aby mohlo vyrůstat s biologickými rodiči. Odborníci by proto uvítali, kdyby se více financí investovalo právě do preventivních programů s rodinami.