Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

Ostrava-město |  | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Paní Hyrníková z Ostravy se se svým manželem stará o pět dětí. Dvě jsou vlastní a poté co trochu odrostly, rozhodli se, že vytvoří rodinu i dalším třem, o které se jejich rodiče nemohou nebo nechtějí starat. 

Marta Hyrníková, pěstounka: "Protože Gabrielka má taky své znevýhodnění, tak jsme chtěli ještě další dítě, které má znevýhodnění. To jsme věděli od začátku, že chceme pomoci. Pak jsme se dozvěděli, že Tomášek má ještě dvojče, tak jsme si dobrali i to dvojče, takže máme tři děti. Je to o tom, že člověk musí rád překonávat výzvy. Ty přijaté děti si sebou něco nesou, mají nějaký handicap a je to úplně něco jiného, než biologické dítě." 

Nejstarší ze tří pěstounských dětí je Gábinka, která má 8 let. U Hyrníkových je od 7 měsíců. 

Gábinka: "Dělám atletiku a raději běhám, to mám radši." 

Rodina Hyrníků je vzorem, jak by měla v optimálním případě končit snaha sociálních pracovníků. V Ostravě se to naštěstí daří velmi dobře. V loňském roce bylo v Ostravě svěřeno do náhradní rodinné péče 299 dětí. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Aktuálně máme v Ostravě 25 pěstounských rodin, které se starají v přechodné pěstounské péči o 43 dětí. Je dobré říci, že dnes nemáme v ústavní péči žádné dítě pod tři roky. Ostrava dělá spoustu věcí proto, abychom pěstounské rodiny podporovali." 
Lenka Honusová Russová,  vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí MMO: "Pokud se chce kdokoliv stát náhradním rodičem a řekla bych to obecně, ať už osvojitelem, pěstounem nebo pěstounem na přechodnou dobu, musí mít hlavně osobnostní předpoklady. Musí mít tu motivaci starat se o dítě, které se mu nenarodilo. Poskytnout dítěti péči a pomoc. Já si myslím, že nejdůležitější jsou osobnostní předpoklady, mít vztah k dětem a umět s nimi pracovat.  Neméně důležité jsou ale i materiální předpoklady, bytové podmínky a taky ochota spolupracovat, protože ti náhradní rodiče podávají žádost tady u nás na magistrátu a tím proces teprve začíná." 

V Ostravě vyrůstalo v roce 2023 v dlouhodobé náhradní rodinné péči celkem 1 138 dětí. Pokud uvažujete, že byste chtěli dát rodinu nějakému ohroženému dítěti, neváhejte a kontaktujte magistrát. 

Nahlásit chybu


K tématu

Vedení Ostravy se setkalo s dočasnými pěstouny. Ve městě jich působí 33

18. prosince 2023 11:42 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vedení Ostravy se už tradičně v předvánoční době schází s dočasnými pěstouny, aby jim poděkovalo za jejich velmi důležitou práci. V Ostravě se o ohrožené děti stará 33 pěstounů a všichni to dělají moc rádi.

Pěstouni z Ostravy se setkali na Horní Bečvě. Na vzdělávacím pobytu zažili i spoustu zábavy

6. května 2024 10:28 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava může být vzorem pro výborné fungování péče o ohrožené děti, o které se jejich vlastní rodiče nechtějí nebo nemohou starat. Mají totiž vysokou naději, že se dostanou do pěstounských rodin. Město také pro náhradní rodiče pořádá každým rokem víkendové setkání pěstounů, kde se nejen dozvědí důležité informace, ale také zažijí spoustu zábavy.

Nominujte výjimečné pěstouny na ocenění Moravskoslezského kraje

18. května 2023 21:08 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje náhradní rodinnou péči. Jedním z kroků, jak na ni upozornit, je oceňování pěstounů, které se koná v rámci projektu Dejme dětem rodinu. Stejně jako v předchozích letech kraj i letos poděkuje třem pečujícím náhradním rodičům, kteří vzejdou z nominací veřejnosti.


V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Jejich kapacita je dostatečná

16. května 2024 20:53 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Rodiče je mohli přihlásit do kterékoli školky v obvodu. Spádovou oblastí je totiž celá Poruba.

Mladí cyklisté z Ostravy se učili bezpečnému provozu a zasoutěžili si

16. května 2024 20:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se každoročně seznamují žáci 3. až 5. tříd základních škol z Ostravy. Vyvrcholením dopravní výuky mladých cyklistů byla soutěž, která se konala na dopravním hřišti v Hrabůvce.

Nenechávejte v autech nic cenného. Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

16. května 2024 11:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný
Vydáno 12. dubna 2024 10:43, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Paní Hyrníková z Ostravy se se svým manželem stará o pět dětí. Dvě jsou vlastní a poté co trochu odrostly, rozhodli se, že vytvoří rodinu i dalším třem, o které se jejich rodiče nemohou nebo nechtějí starat. 

Marta Hyrníková, pěstounka: "Protože Gabrielka má taky své znevýhodnění, tak jsme chtěli ještě další dítě, které má znevýhodnění. To jsme věděli od začátku, že chceme pomoci. Pak jsme se dozvěděli, že Tomášek má ještě dvojče, tak jsme si dobrali i to dvojče, takže máme tři děti. Je to o tom, že člověk musí rád překonávat výzvy. Ty přijaté děti si sebou něco nesou, mají nějaký handicap a je to úplně něco jiného, než biologické dítě." 

Nejstarší ze tří pěstounských dětí je Gábinka, která má 8 let. U Hyrníkových je od 7 měsíců. 

Gábinka: "Dělám atletiku a raději běhám, to mám radši." 

Rodina Hyrníků je vzorem, jak by měla v optimálním případě končit snaha sociálních pracovníků. V Ostravě se to naštěstí daří velmi dobře. V loňském roce bylo v Ostravě svěřeno do náhradní rodinné péče 299 dětí. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Aktuálně máme v Ostravě 25 pěstounských rodin, které se starají v přechodné pěstounské péči o 43 dětí. Je dobré říci, že dnes nemáme v ústavní péči žádné dítě pod tři roky. Ostrava dělá spoustu věcí proto, abychom pěstounské rodiny podporovali." 
Lenka Honusová Russová,  vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí MMO: "Pokud se chce kdokoliv stát náhradním rodičem a řekla bych to obecně, ať už osvojitelem, pěstounem nebo pěstounem na přechodnou dobu, musí mít hlavně osobnostní předpoklady. Musí mít tu motivaci starat se o dítě, které se mu nenarodilo. Poskytnout dítěti péči a pomoc. Já si myslím, že nejdůležitější jsou osobnostní předpoklady, mít vztah k dětem a umět s nimi pracovat.  Neméně důležité jsou ale i materiální předpoklady, bytové podmínky a taky ochota spolupracovat, protože ti náhradní rodiče podávají žádost tady u nás na magistrátu a tím proces teprve začíná." 

V Ostravě vyrůstalo v roce 2023 v dlouhodobé náhradní rodinné péči celkem 1 138 dětí. Pokud uvažujete, že byste chtěli dát rodinu nějakému ohroženému dítěti, neváhejte a kontaktujte magistrát. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042539/ostrava-hleda-nahradni-rodice-pro-ohrozene-deti-vyznam-rodiny-je-nezastupitelny