Paní Hyrníková z Ostravy se se svým manželem stará o pět dětí. Dvě jsou vlastní a poté co trochu odrostly, rozhodli se, že vytvoří rodinu i dalším třem, o které se jejich rodiče nemohou nebo nechtějí starat.
Marta Hyrníková, pěstounka: "Protože Gabrielka má taky své znevýhodnění, tak jsme chtěli ještě další dítě, které má znevýhodnění. To jsme věděli od začátku, že chceme pomoci. Pak jsme se dozvěděli, že Tomášek má ještě dvojče, tak jsme si dobrali i to dvojče, takže máme tři děti. Je to o tom, že člověk musí rád překonávat výzvy. Ty přijaté děti si sebou něco nesou, mají nějaký handicap a je to úplně něco jiného, než biologické dítě."
Nejstarší ze tří pěstounských dětí je Gábinka, která má 8 let. U Hyrníkových je od 7 měsíců.
Gábinka: "Dělám atletiku a raději běhám, to mám radši."
Rodina Hyrníků je vzorem, jak by měla v optimálním případě končit snaha sociálních pracovníků. V Ostravě se to naštěstí daří velmi dobře. V loňském roce bylo v Ostravě svěřeno do náhradní rodinné péče 299 dětí.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Aktuálně máme v Ostravě 25 pěstounských rodin, které se starají v přechodné pěstounské péči o 43 dětí. Je dobré říci, že dnes nemáme v ústavní péči žádné dítě pod tři roky. Ostrava dělá spoustu věcí proto, abychom pěstounské rodiny podporovali."
Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí MMO: "Pokud se chce kdokoliv stát náhradním rodičem a řekla bych to obecně, ať už osvojitelem, pěstounem nebo pěstounem na přechodnou dobu, musí mít hlavně osobnostní předpoklady. Musí mít tu motivaci starat se o dítě, které se mu nenarodilo. Poskytnout dítěti péči a pomoc. Já si myslím, že nejdůležitější jsou osobnostní předpoklady, mít vztah k dětem a umět s nimi pracovat. Neméně důležité jsou ale i materiální předpoklady, bytové podmínky a taky ochota spolupracovat, protože ti náhradní rodiče podávají žádost tady u nás na magistrátu a tím proces teprve začíná."
V Ostravě vyrůstalo v roce 2023 v dlouhodobé náhradní rodinné péči celkem 1 138 dětí. Pokud uvažujete, že byste chtěli dát rodinu nějakému ohroženému dítěti, neváhejte a kontaktujte magistrát.