Reportáž o pěstounech, kteří jsou nově rozdělení na zprostředkované a nezprostředkované, vzbudila celospolečenskou debatu. Zejména v části, kdy pěstouni, kteří si sami vzali dítě z domova či jiného zařízení, tedy mnohdy i dítě, které je jinak úřadem těžko umístitelné do rodin, nyní přijdou o část peněz a musí si platit veškeré odvody. Ministerstvo práce a sociálních věcí po kritice nyní provede přezkum dopadů novely, která se těchto lidí týká. A nedostatky v zákonu už ve veřejném prostoru připouští i sám předkladatel poslanec Aleš Juchelka (ANO). Ten se chce sejít s ministrem a věří, že dojde k novelizaci, kdy by se opět léta pěstounům započítávala do důchodu a bylo jim hrazeno i důchodové pojištění.
Marcela Holková, pěstounka: “Že se zamyslí nad novelou, nebo nad změnou, nebo doplněním, je úplně výborné, protože někteří pěstouni opravdu z toho měli velký problém. Nevěděli, co teď, co dál. Byli nuceni se okamžitě, rychle registrovat na úřadu práce a ten dopad nebyl dobrý.”
Novela zákona přináší ještě další změnu, kterou na odboru sociálně právní ochrany dětí vítají.
Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí havířovského magistrátu: "Jedná se o novinku, kdy orgán sociálně právní ochrany dětí bude mít možnost podat návrh na zrušení pěstounské péče. My to vítáme, protože opravdu v některých situacích ta pěstounská péče nefungovala tak, jak by měla. A bohužel zrušení této pěstounské péče bylo dost komplikované v minulém období, takže my to bereme jako přínos."
Jak to bude vypadat v praxi? Co vše budete sledovat, aby následně soud rozhodl?
Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí havířovského magistrátu: “Ono se v podstatě nezmění nic, protože i teď podle dosavadních předpisů máme povinnost s tou pěstounskou rodinou pracovat, navštěvovat ji, pomáhat jí řešit různé sociální trable. Takže my budeme do té rodiny docházet nadále, budeme jí nápomocní a budeme ji i kontrolovat, jak ta péče funguje. V případě, že zjistíme, že dochází k závažnému porušení pěstounské péče a k činnostem, které tam dochází, že by docházet nemělo, pak můžeme přistoupit k tomuto návrhu. Musí to být velmi dobře prošetřeno, zhodnoceno, protože nemůžeme vycházet jen z jedné nahodilé situace, ale musí se jednat o dlouhodobější problém, který musíme rozkrýt.”
Z vaší zkušenosti, jsou tyto případy v praxi?
Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí havířovského magistrátu: “Myslím si, že jsou, není jich mnoho, ale bohužel jsou.”