Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé by měli více třídit jedlé oleje a tuky, v kanalizacích a čističkách působí velké problémy

Havířov |

Lidé si už zvykli třídit odpad a v posledních letech se pomalu učí třídit také jedlé oleje a tuky. Proč je to důležité, vám ukážeme přímo v čističce odpadních vod v Havířově.

Města a obce se stále více zapojují do třídění jedlých olejů a tuků. Například Havířov navýšil počet speciálních nádob a nyní jich stojí u kontejnerových stání 150. V loňském roce bylo odvezeno téměř 17 tun olejů. V čističce odpadních vod se to ale zatím neprojevilo.

Marek Síbrt, mluvčí SmVak: “Česká republika patří mezi evropské premianty v tom, jak třídíme papír, nebo plast, ale bohužel u těch použitých olejů a tuků to nadále neplatí a lidé ty zbytky hodování stále vypouštějí do kanalizační sítě. To znamená do dřezů, toalet a nám to v tom kanalizačním systému působí velké problémy a působí nám to problémy na čistírnách odpadních vod. My oceňujeme aktivity měst a obcí v MSK, které postupně staví nádoby, kam mohou lidé odnést použitý olej, tuk v PET lahvích a může se ten olej dál využít, ale my na svých provozech nadále vidíme, že ty problémy máme poměrně velké, protože v momentě, když ten tuk vylijete do kanalizační sítě se ochlazuje. Nabaluje na sebe další nečistoty a ty hroudy dál pokračují kanalizační sítí, kde nám například ucpávají čerpadla, lepí se na stěny kanalizačního systému a v případě, že doplavou až k nám do čistírny, tak se shlukují do takových velkých kulatých tvarů, které my musíme potom na začátku čistírenského procesu manuálně odstraňovat.”

Jedna z firem, která zpracovává použité jedlé oleje a tuky odvezla ze Severní Moravy v roce 2020 60 tun.

Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: “Je to malá kapka v moři, ale je to pořád lepší než vůbec nic. Když se podíváte 60 tun v roce 2020, teď nějakých 200 tun v roce 2021. My pracujeme na informování občanů, používáme komunikační kanály, FB, mobilní rozhlas, internetové stránky. Největší problém je v tom, že my jsme teď dvacet let zpátky, kdy jsme učili občany třídit sklo, papír a plasty a teď jim ještě vysvětlujeme, že by se měl třídit olej. Takže na toho občana je to strašně hodně informací a musíme mu vysvětlit, že je to dobrá věc.”
anketa: “Pro životní prostředí si nechávám láhev a ten použitý vylívám.”
anketa: “Je speciální popelnice taková šedá, hnědá, tak tam to dáváme.”
anketa: “Mělo by to být správné, nemělo by se to vylévat do záchodu.”

Bohužel lidé někdy dávají do kontejnerů věci, které tam nepatří.

Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: “Dnes a denně se setkáváme s tím, že nám do popelnic lidé hází nebezpečné odpady, což jsou motorové oleje, nebo minerální hydraulické převodové oleje. Na tyto oleje nemáme povolení a zadruhé nám při zpracování dělají neplechu s jedlým olejem a v neposlední řadě hlavně nám tam hází věci ve sklu, kdy nám to také dělá při zpracování neplechy, nebo nám tam hází i komunální odpad, bohužel.”

Stejný problém mají i správci kanalizací.

Marek Síbrt, mluvčí SmVak: “Do kanalizační sítě rozhodně nepatří zbytky jídla, které potom slouží jako vhodná potrava pro potkany, kteří se mohou nekontrolovatelně množit. Nepatří tam také barvy, když malujete byt, nepatří tam chemické látky, léky, nepatří tam nic, co je z plastu. Lidé si například neuvědomují, že některé hygienické prostředky, jako jsou vlhčené ubrousky, nebo odličovací tampony nejsou z čistého papíru, ale obsahují také plastovou složku a to nám v kanalizačním a čistícím systému působí problémy také a do kanalizace nepatří.”
Nahlásit chybu


K tématu

Frýdecká skládka přebírá plasty ručně. Město apeluje na správné třídění odpadů

7,5 tuny plastu denně. Tolik projde pod rukama odpadu ženám na třídící lince Frýdecké skládky. Plasty se totiž dotřiďují ručně. Proto je velmi důležité, aby lidé správně třídili odpad. V plastech se totiž často nachází věci, které by tam vůbec neměly být.

Třídění má ve Frýdku-Místku pomoci nenavyšovat poplatky za svoz odpadů

Frýdek-Místek letos nezvýšil poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.

Studénka apeluje: jedinou cestou je důsledně odpad třídit

1. února 2024 15:42 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Jak snížit množství odpadu a náklady na jeho likvidaci, tím se intenzivně zabývají i ve Studénce. Zástupci města teď představili koncepční změny a vysvětlují důvody, proč zatím odstupují od avizovaného systému door to door.


Proměna Floridy v Ostravě-Porubě je v polovině

Proměna prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě, kterému místní neřeknou jinak než Florida, je v polovině. Do léta se celý prostor promění v atraktivní místo pro trávení volného času.

V centru Ostravy hořel bytový dům. Roční dítě skončilo v nemocnici

V centru Ostravy museli hasiči evakuovat 11 osob z hořícího bytového domu. Oheň vznikl na chodbě, ale přesnou příčinu určí teprve další vyšetřování.

O tomto víkendu začne demolice mostu na Ratibořské ulici v Opavě. Bude zcela neprůjezdný

V Opavě běží přípravy na demolici mostu na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách. Ta by měla začít už tuto sobotu a zcela omezí jak osobní, tak městskou hromadnou dopravu na této frekventované komunikaci.

V Těrlicku-Hradišti budou mít lidé nový přechod se semaforem

Mnohem bezpečněji se budou cítit lidé, kteří přecházejí frekventovanou silnici v Těrlicku-Hradišti. Řidiči v tomto úseku často nedodržují stanovenou padesátku. Obec tam u zastávek u Káňů nechá postavit přechod pro chodce s bezpečnostním osvětlením a semaforem.

Tříkrálová sbírka 2025: Lidé ve Stonavě byli opět štědří

Tříkrálová sbírka patří mezi největší dobročinné akce u nás. Ve Stonavě vyrazily skupinky koledníků za dobrodinci první lednový víkend.

Nový Jičín hledá i výjimečný počin roku 2024

Nový Jičín má nová pravidla pro vyhlašování osobností města. Přibyly i některé kategorie. Poprvé tu budou hledat i podnikatel roku a výjimečný počin.

Vedení Ostravy poděkovalo občanům za záchranu života. Oživili muže, kterému se zastavilo srdce

Velké štěstí měl starší muž, kterého přímo na ulici v Ostravě postihla zástava srdce. Během chvíle k němu totiž doběhla hlídka strážníků, ale i několik dalších občanů, kteří ho společně oživovali až do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Zachránci byli oceněni vedením města.

Rekonstrukce mostů ve Svinově omezila dopravu na Rudné ulici. Polanecká je uzavřená úplně

Začalo bourání prvního svinovského mostu nad ulicí Polanecká v Ostravě. Doprava je na Rudné ulici puštěna v jednom směru, ale Polanecká pod mostem je uzavřena. Projekt za celkem 96,5 milionu korun bude dokončen v dubnu 2026.

Regionální knihovna Karviná vystavuje do konce ledna Uloupené umění

Regionální knihovna Karviná vás zve na výstavu nazvanou “Uloupené umění”. Najdete ji v Karviné-Fryštátě, v oddělení pro mládež a dospělé. Mapuje problematiku výzkumu uměleckých děl, která byla zkonfiskována během 2. světové války.

I v roce 2025 mohou obyvatelé Ostravy-Jihu využít příspěvek Corrency na volnočasové aktivity

Projekt Corrency, díky kterému mají obyvatelé Ostravy-Jihu možnost využít příspěvek na volnočasové aktivity, se spouští i v roce 2025. Systém má opět dvě oblasti, zaměřeny na děti a kulturu. Do obou se lidé mohou přihlásit od 20. ledna.

GOA Orlová zve budoucí studenty na den otevřených dveří

Gymnázium a Obchodní akademie Orlová otevře své brány široké veřejnosti na dni otevřených dveří, který se uskuteční již tuto sobotu. Akce je určena nejen pro zájemce o studium, ale také pro rodiče a zvědavé návštěvníky, kteří si chtějí prohlédnout moderní zázemí školy.

Zástupci vedení města slavnostně přestřihli pásku zrekonstruovaného parku za KD Radost

Po necelém roce od zahájení prací se obyvatelé Havířova dočkali dokončení rekonstrukce parku za kulturním domem Radost. Dlouho očekávaná revitalizace přinesla jeho provzdušnění, nové chodníky, hrací prvky i mobiliář.

Na školním plese nebude o zábavu nouze

Spolek Rodiče a škola Stonava pořádá během roku řadu akcí nejen pro žáky místní základní a mateřské školy, ale také pro jejich rodiče. Jednou z oblíbených je tradiční Školní ples, který láká svou výjimečnou atmosférou.

Florbalový turnaj Stonava Cup přivítal pět týmů

V závěru loňského roku uspořádali stonavští florbalisté, 11. ročník turnaje Stonava Cup. Do vzájemných zápasů, které probíhaly podle pravidel Českého florbalu, nastoupilo 5 týmů.

Lekcja Marty Michałek o tajemnicy szyfrów

Okazją do wizyty w stonawskiej bibliotece były tym razem przebiegające tam warsztaty dla uczniów polskiej szkoły podstawowej. Prowadziła je absolwentka tej szkoły, obecnie słuchaczka ostatniego roku studium magisterskiego na kierunku Management Kultury na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, zatrudniona na pół etatu w stonawskiej bibliotece.

V kostele Povýšení svatého kříže zazněly poprvé v historii Zvonky dobré zprávy

V Karviné zazněly známé melodie v jedinečném podání hudebního souboru Zvonky Dobré zprávy. Obyvatelé města měli poprvé možnost zaposlouchat se do tónů ručních zvonků, které rozehráli mladí hudebníci.

Lidé by měli více třídit jedlé oleje a tuky, v kanalizacích a čističkách působí velké problémy
Vydáno 15. února 2022 15:53, Havířov, Bára Kelnerová
Lidé si už zvykli třídit odpad a v posledních letech se pomalu učí třídit také jedlé oleje a tuky. Proč je to důležité, vám ukážeme přímo v čističce odpadních vod v Havířově.

Města a obce se stále více zapojují do třídění jedlých olejů a tuků. Například Havířov navýšil počet speciálních nádob a nyní jich stojí u kontejnerových stání 150. V loňském roce bylo odvezeno téměř 17 tun olejů. V čističce odpadních vod se to ale zatím neprojevilo.

Marek Síbrt, mluvčí SmVak: “Česká republika patří mezi evropské premianty v tom, jak třídíme papír, nebo plast, ale bohužel u těch použitých olejů a tuků to nadále neplatí a lidé ty zbytky hodování stále vypouštějí do kanalizační sítě. To znamená do dřezů, toalet a nám to v tom kanalizačním systému působí velké problémy a působí nám to problémy na čistírnách odpadních vod. My oceňujeme aktivity měst a obcí v MSK, které postupně staví nádoby, kam mohou lidé odnést použitý olej, tuk v PET lahvích a může se ten olej dál využít, ale my na svých provozech nadále vidíme, že ty problémy máme poměrně velké, protože v momentě, když ten tuk vylijete do kanalizační sítě se ochlazuje. Nabaluje na sebe další nečistoty a ty hroudy dál pokračují kanalizační sítí, kde nám například ucpávají čerpadla, lepí se na stěny kanalizačního systému a v případě, že doplavou až k nám do čistírny, tak se shlukují do takových velkých kulatých tvarů, které my musíme potom na začátku čistírenského procesu manuálně odstraňovat.”

Jedna z firem, která zpracovává použité jedlé oleje a tuky odvezla ze Severní Moravy v roce 2020 60 tun.

Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: “Je to malá kapka v moři, ale je to pořád lepší než vůbec nic. Když se podíváte 60 tun v roce 2020, teď nějakých 200 tun v roce 2021. My pracujeme na informování občanů, používáme komunikační kanály, FB, mobilní rozhlas, internetové stránky. Největší problém je v tom, že my jsme teď dvacet let zpátky, kdy jsme učili občany třídit sklo, papír a plasty a teď jim ještě vysvětlujeme, že by se měl třídit olej. Takže na toho občana je to strašně hodně informací a musíme mu vysvětlit, že je to dobrá věc.”
anketa: “Pro životní prostředí si nechávám láhev a ten použitý vylívám.”
anketa: “Je speciální popelnice taková šedá, hnědá, tak tam to dáváme.”
anketa: “Mělo by to být správné, nemělo by se to vylévat do záchodu.”

Bohužel lidé někdy dávají do kontejnerů věci, které tam nepatří.

Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: “Dnes a denně se setkáváme s tím, že nám do popelnic lidé hází nebezpečné odpady, což jsou motorové oleje, nebo minerální hydraulické převodové oleje. Na tyto oleje nemáme povolení a zadruhé nám při zpracování dělají neplechu s jedlým olejem a v neposlední řadě hlavně nám tam hází věci ve sklu, kdy nám to také dělá při zpracování neplechy, nebo nám tam hází i komunální odpad, bohužel.”

Stejný problém mají i správci kanalizací.

Marek Síbrt, mluvčí SmVak: “Do kanalizační sítě rozhodně nepatří zbytky jídla, které potom slouží jako vhodná potrava pro potkany, kteří se mohou nekontrolovatelně množit. Nepatří tam také barvy, když malujete byt, nepatří tam chemické látky, léky, nepatří tam nic, co je z plastu. Lidé si například neuvědomují, že některé hygienické prostředky, jako jsou vlhčené ubrousky, nebo odličovací tampony nejsou z čistého papíru, ale obsahují také plastovou složku a to nám v kanalizačním a čistícím systému působí problémy také a do kanalizace nepatří.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000029881/lide-by-meli-vice-tridit-jedle-oleje-a-tuky-v-kanalizacich-a-cistickach-pusobi-velke-problemy