Města a obce se stále více zapojují do třídění jedlých olejů a tuků. Například Havířov navýšil počet speciálních nádob a nyní jich stojí u kontejnerových stání 150. V loňském roce bylo odvezeno téměř 17 tun olejů. V čističce odpadních vod se to ale zatím neprojevilo.
Marek Síbrt, mluvčí SmVak: “Česká republika patří mezi evropské premianty v tom, jak třídíme papír, nebo plast, ale bohužel u těch použitých olejů a tuků to nadále neplatí a lidé ty zbytky hodování stále vypouštějí do kanalizační sítě. To znamená do dřezů, toalet a nám to v tom kanalizačním systému působí velké problémy a působí nám to problémy na čistírnách odpadních vod. My oceňujeme aktivity měst a obcí v MSK, které postupně staví nádoby, kam mohou lidé odnést použitý olej, tuk v PET lahvích a může se ten olej dál využít, ale my na svých provozech nadále vidíme, že ty problémy máme poměrně velké, protože v momentě, když ten tuk vylijete do kanalizační sítě se ochlazuje. Nabaluje na sebe další nečistoty a ty hroudy dál pokračují kanalizační sítí, kde nám například ucpávají čerpadla, lepí se na stěny kanalizačního systému a v případě, že doplavou až k nám do čistírny, tak se shlukují do takových velkých kulatých tvarů, které my musíme potom na začátku čistírenského procesu manuálně odstraňovat.”
Jedna z firem, která zpracovává použité jedlé oleje a tuky odvezla ze Severní Moravy v roce 2020 60 tun.
Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: “Je to malá kapka v moři, ale je to pořád lepší než vůbec nic. Když se podíváte 60 tun v roce 2020, teď nějakých 200 tun v roce 2021. My pracujeme na informování občanů, používáme komunikační kanály, FB, mobilní rozhlas, internetové stránky. Největší problém je v tom, že my jsme teď dvacet let zpátky, kdy jsme učili občany třídit sklo, papír a plasty a teď jim ještě vysvětlujeme, že by se měl třídit olej. Takže na toho občana je to strašně hodně informací a musíme mu vysvětlit, že je to dobrá věc.”
anketa: “Pro životní prostředí si nechávám láhev a ten použitý vylívám.”
anketa: “Je speciální popelnice taková šedá, hnědá, tak tam to dáváme.”
anketa: “Mělo by to být správné, nemělo by se to vylévat do záchodu.”
Bohužel lidé někdy dávají do kontejnerů věci, které tam nepatří.
Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: “Dnes a denně se setkáváme s tím, že nám do popelnic lidé hází nebezpečné odpady, což jsou motorové oleje, nebo minerální hydraulické převodové oleje. Na tyto oleje nemáme povolení a zadruhé nám při zpracování dělají neplechu s jedlým olejem a v neposlední řadě hlavně nám tam hází věci ve sklu, kdy nám to také dělá při zpracování neplechy, nebo nám tam hází i komunální odpad, bohužel.”
Stejný problém mají i správci kanalizací.
Marek Síbrt, mluvčí SmVak: “Do kanalizační sítě rozhodně nepatří zbytky jídla, které potom slouží jako vhodná potrava pro potkany, kteří se mohou nekontrolovatelně množit. Nepatří tam také barvy, když malujete byt, nepatří tam chemické látky, léky, nepatří tam nic, co je z plastu. Lidé si například neuvědomují, že některé hygienické prostředky, jako jsou vlhčené ubrousky, nebo odličovací tampony nejsou z čistého papíru, ale obsahují také plastovou složku a to nám v kanalizačním a čistícím systému působí problémy také a do kanalizace nepatří.”