Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do skladu humanitární pomoci chodí v Havířově stovky běženců, ADRA prosí o dárce o solidárnost

  • Havířov,

Až sto lidí denně přichází do skladu pomoci, který zřídila ADRA. Běženci nejvíce potřebují potraviny, drogerii a domácí potřeby. Humanitární organizace spoléhá čistě na dárce, které prosí o další solidárnost.

V Havířově už žije zhruba 800 lidí, kteří utekli před válkou a stále jsou odkázání na pomoc druhých. ADRA před třemi týdny otevřela sklad humanitární pomoci na Hlavní třídě, kam denně chodí až sto běženců. Z regálů si mohou vzít, co potřebují.

Ráno při otevření jsou všechny regály plné. Do hodiny ale zejí téměř prázdnotou. ADRA opravdu potřebuje, aby lidí byli co nejvíce solidární.

Marcela Holková, vedoucí sociálního šatníků a charitativních obchodů: “Z počátku byla vlna solidarity obrovská a my víme, že když se něco stane, tak český národ a ti dárci ve městech jsou. Vlna byla obrovská, teď už ale upadá. Děláme stále výzvy a byli bychom rádi, kdyby jak soukromí dárci, tak podniky, magistráty dále sbírali a dále nám pomáhali s potravinami a s drogerií protože ty požadavky jsou stále.”
anketa: “Jak nám tady pomáhají? Všechno je tady moc dobré. Je tady nabídka jídla, oděvů, všechno co potřebujeme pro domácnost a i toaletní papír a hygiena. Všem lidem moc děkujeme.”

Rodiny potřebují také základní vybavení do domácností.

Hana Čadová, vedoucí DC ADRA Havířov: "My jsme rádi, že tady chodí, máme hned u dveří napsáno, že tady jsou věci ze sbírky města, že to je od občanů. Jsme za to moc rádi a setkáváme se se slovy díků, jsou vděční za to a nepovažuji to za samozřejmost a jsou rádi, že tady mohou jít.”

Začínají zaznívat ale také negativní ohlasy, že tito lidé dostávají dávky, že se mají v podstatě lépe než naši lidé. Setkáváte se s tím? A co byste vzkázala takovým lidem, protože vy ty rodiny tady vidíte každý den?

Hana Čadová, vedoucí DC ADRA Havířov: “Vidíme je tady každý den a ten mráz nám leze po zádech často, protože to vidíme, slyšíme, víme odkud jsou, z jakých měst pocházejí a to se do nás vpisuje. Oni utíkají před válkou. To je něco, co jsme si nedokázali nikdy představit to, co mají za sebou. Vůbec nechápu tady to, ale ani to moc neslyším a těch hlasů je málo. Já slyším tady ty lidi, kteří pomáhat chtějí, kteří se ptají, co potřebujete, co potřebují ti lidé. Už se snažíme i dobrovolníky aktivizovat a nastavovat i další programy. Konverzační odpoledne pro ně. Chceme jim to ulehčit, chceme, aby se měli dobře a vyjádřit, jak moc se nás to dotýká všech, že někde začala válka.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy