Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na horníky zesnulé při tragédii na Dole Dukla dohlíží svatá Barbora

  • Havířov,

Svatá Barbora je patronkou horníků. I proto nechala radnice vyrobit sochu, která ještě více podtrhne pietní místo na hřbitově v Havířově-Šumbarku, kde se nachází památník obětem důlního neštěstí.

V roce 2020 nechala radnice z průmyslové zóny přemístit památník obětem důlního neštěstí na Dole Dukla na centrální hřbitov. Nyní na 108 horníků, kteří v roce 1961 zahynuli, dohlíží i svatá Barbora, kterou vyrobil řezbář Čestmír Slíva.

Čestmír Slíva, řezbář: "Svatá Barbora je patronem horníků. Má určitou symboliku. Byla setnuta mečem, takže drží v ruce meč. Byla uvězněna ve věži, takže po její pravé ruce je věž, která má ještě tři okna symbolizující svatou trojici a v ruce má kalich, že se dala na křesťanství."

Jak náročné pro vás bylo sv. Barboru vyřezat?

Čestmír Slíva, řezbář: "Náročné ani ne. Na figurální řezbu se specializuji už delší dobu, už jsem děla sv. Barboru do Horní Suché, takže dělal jsem to rád.”

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Socha se mi líbí a do daného prostoru zapadla úplně úžasně. Díky soše Barborky celý ten prostor dostal nový nádech a ještě více podtrhuje pietní místo a důležitost vzpomínky na tak velkou tragédii."

Pietní akt k 61. výročí od tragédie se bude konat v červenci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy