Tyto slepice musí mít pan Kotula z Havířova zavřené v kurníku, a to kvůli ptačí chřipce. Jelikož se ale město nachází v pásmu dozoru, které bylo stanoveno na základě výskytu nemoci v Ostravě-Bartovicích, bude mít chovatel další povinnost.
Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Ti, kteří chovají nějaké ptactvo, by měli do 10. ledna oznámit svému obecnímu úřadu podle nařízení Státní veterinární správy počty kusů podle jednotlivých druhů chovaného ptactva s tím, že úřady posunou tyto informace dál Státní veterinární správě. Další podrobnosti bych doporučoval chovatelům, aby se seznámili s tímto nařízením.”
Veškeré informace lidé naleznou na stránkách Státní veterinární správy a také na úředních deskách jednotlivých obcí. Na internetových stránkách chovatelé naleznou také formuláře pro nahlášení počtu zvířat. S vyplněním lidem pomohou i na radnicích.
Jan Kotula, chovatel: “Není to pro nás nic příjemného, musíme se tomu podvolit. Od vás jsem se dozvěděl, že jsou nějaké zóny, což jsem teď rád a naklikám si, co vlastně pro mne platí a co ne. A co proto udělám? Budu muset mít ty slepice zavřené. Nic jiného mi nezbývá. Není to sice ideální, myslím si, že ani pro tu drůbež, protože se tam mohou šířit choroby a nějací paraziti na nich, ale bohužel s tím nejsem schopen nic udělat.”
Nařízení platí na určitou dobu.
Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Opatření jsou časově rozdělena do dvou oblastí, a to oblast dozoru. To je vzdálenější oblast od epicentra, kde byla zjištěna ptačí chřipka v Ostravě-Bartovicích, tam je to devět dní. V ochranném pásmu, do kterého spadá část Šumbarku a s obcí Šenov a tam to je 21 dnů ode dne vyhlášení opatření, to znamená od třetího ledna.”
Během opatření budou v ochranném pásmu odebírány i vzorky, zda se nákaza nerozšířila. Jelikož ale platí celostátní nařízení, bude i nadále platit zákaz chovu pod širým nebem. Obce mají také povinnost rozmístit nádoby na uhynulé ptactvo. V Havířově se nacházejí ve sběrných dvorech a také v areálu Technických služeb. Magistrát doporučuje, aby lidé nález uhynulého ptactva nahlásili na odbor komunálních služeb, či Technické služby. Opatření se týkají obcí na Karvinsku, Ostravsku i Frýdecko-Místecku.