Do 10. ledna museli všichni chovatelé ptactva a drůbeže nahlásit na úřady pomocí formuláře počty zvířat. Zvýšená opatření kvůli ptačí chřipce se týkají Karvinska, Ostravska i Frýdecko-Místecka. Například v Havířově nahlásilo svá zvířata zhruba 250 chovatelů.
Milan Menšík, tajemník magistrátu: “My jsme samozřejmě informovali veřejnost námi dostupnými prostředky, což bylo prostřednictvím letáků, internetu, snažili jsme se využít média. Naši odborníci na odboru životního prostředí přijímali jak emailově vyplněné formuláře, tak poštou došlé formuláře. V současné době průběžně, ale pořád to dokončujeme, vkládáme ty informace od jednotlivých chovatelů do informačního systému, který spravuje Státní veterinární správa.”
Za tu dobu stalo se, že by vám někdo nahlásil uhynulé zvíře, museli jste to řešit?
Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Já si nejsem vědom, že by tato situace nastala.”
Mohou lidé ještě nadále zasílat formuláře?
Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Samozřejmě zasílat formuláře mohou, otázka je, co s nimi bude dál. Já nevím v tuto chvíli, jak se ten informační systém SVS zachová ve vztahu k obcím, které ty informace do něj plní. Pokud se dnes 11. ledna uzavře a dále je nebudeme moci vkládat, pak se jeví zasílání těchto informací, jako nadbytečné.”
Ptačí chřipka se ke konci loňského roku vyskytla v chovech na Ostravsku a Frýdecko-Místecku.
Severin Kaděrka, ředitel KVS SVS pro Moravskoslezský kraj: “V novém roce prozatím nemáme žádné nově vzniklé ohnisko. Na základě toho ukončení ohniska a provedení dezinfekce se po kontrolních stěrech, které děláme na základě počtu drůbeže v tom ohnisku, nebo v tom pásmu dozoru provedeme a je negativní, dojde ke zrušení těchto mimořádných veterinárních opatření.”
Až do odvolání však platí celostátní preventivní opatření, což znamená, že chovatelé nemohou ptactvo a drůbež volně pouštět. Nově veterinární správa potvrdila úhyn nakažené divoké kachny v Brušperku na Frýdecko-Místecku. V tomto případě žádná opatření veterinární správa nechystá.