Desítky stromů už zmizely z lesů mezi šachtami na rozhraní Havířova, Orlové a Karviné. Zloději doslava lesy drancují. Aby se moc nenadřeli, kácejí jen stromy rostoucí poblíž cesty. Po rozřezání pak polena nemusejí nikam daleko nosit a jen je naházejí do dodávky. Protože se však jedná o dřevorubce amatéry, kteří navíc spěchají, aby je při krádeži nikdo nepřistihl, některé stromy jim nespadnou podle plánu. Zůstávají pak viset nakloněné i nad cestou, kde hrozí, že spadnou.
Takové jednání vadí i ochráncům přírody.
Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “My s dětmi opakovaně děláme akci 100 stromů pro život. Vysazujeme je a já je učím, že ony ty děti, už sadí stromy pro svoje děti. A teď vidíte, že někdo bezohledně tam kácí stromy. Vím, že jsou tady organizované skupiny, které kradou, doslova drancují lesy pro kšeft, pro peníze. Nikdo mi nemůže říct, že tyto zlodějské party se nedají chytit, protože dneska je technika.”
Vlastníci pozemků se sice snaží zábranami zamezit vjezd zlodějům do lesa, je to ale marné.
Eva Jouklová, mluvčí Lesy ČR: “Lesy ČR i v letošním roce pokračují ve spolupráci s PČR a dále tak rozvíjejí projekt se zaměřením na ochranu dříví s využitím fotopastí a GPS čipů instalovaných do skládek vyrobeného dříví. Pomocí tohoto zařízení monitorujeme dříví až do místa jeho vyložení.”
Eva Michaliková, mluvčí PČR: Policisté na Karvinsku evidují také oznámení také o krádežích dřeva, kdy se jedná o jednotky případů především v přestupkové rovině. Evidujeme také vyšší škodu v trestní rovině. V rámci běžného výkonu služby se policisté se i na tuto problematiku zaměřují a provádí namátkové kontroly."
Problém je, že pro případné přistižení lesáky nebo policisty mají zloději připravenou výmluvu o tom, jak do lesa přijeli uklidit rozházená polena.