Těrlická přehrada je lidmi během léta hojně navštěvována. Kromě plavců jsou na vodní ploše i lyžaři, skútry, či jiná plavidla. Hasiči z Životic, kteří na přehradě pravidelně cvičí apelují, aby lidé chodili plavat alespoň ve dvou a nikdy pod vlivem alkoholu. Pokud chtějí plavat k tonoucímu, měli by nejdříve zavolat pomoc a při případné záchraně zachovat klidnou hlavu.
Zoroslav Blaho, člen JSDH Havířov-Životice: "Plavat k němu a snažit se ho z té vody vytáhnout, nejlépe i ve dvojici. Samozřejmě nezapomínat na to, držet si od tonoucího odstup, protože ten tonoucí se dostává do šoku a může se stát, že stáhne pod vodu i svého zachránce. Prvně zjistit, zda je v pořádku, popřípadě, že se po vás začne sápat, okamžitě se od něho odstrčit. Třeba ho trochou vody spláchnout, ať se trochu zklidní. Druhá osoba ho chytí a začne ho ubezpečovat, že už je zajištěný a že se tahá na břeh. On se tím pádem podvědomě uklidní a pokud se napil trochu vody, tak okamžitě na břehu zahájit prvních pět dechů z úst do úst, pokud na to nereaguje, začít s přímou masáží srdce.”
Přesné postupy při záchraně převedli hasiči i na prestižní soutěži.
Marek Neupauer, člen JSDH Havířov-Životice: "Byli jsme na celorepublikových závodech ve vodním záchranářství, kde byly účastny jednotky jak dobrovolných hasičů, tak i profesionálních hasičů. Byl tam i WASAR team. Jednalo se o soutěž na Slezské Hartě, kde jsme se umístili na krásném druhém místě za dobrovolné jednotky. Je tam první pomoc jako všude, je tam pádlování, jízda slalomu. Různé couvání, točení, házení házečkami. Něco už máme natrénováno. Naštěstí máme volnou ruku na trénování, takže hodně trénujeme. Je to hlavně o té koordinaci, jak jsme stmelení, jak vzájemně fungujeme. Prostě jsme dobrý tým."
Hasiči z Životic tak obhájili druhé místo, které na této soutěži získali i v roce 2019.