Kdysi se běžně v okolí řeky Lučiny v Havířově pásly ovce. Magistrát se rozhodl, že se k tradici zkusí vrátit. Zvířata se neživí jen trávou, ale i ostatní vegetací třeba kopřivami, či spodními listy stromků.
Jan Smola, referent odboru životního prostředí magistrátu: “Vynakládáme obrovské množství prostředků na strojové sečení těch pozemků, což je drahé. Tak nás napadlo odzkoušet to, co se třeba už i v jiných městech realizuje, to znamená vypásání pomocí hospodářských zvířat. Vytipovali jsme pozemek, našli jsme partnera chovatele ovcí tady přímo z Havířova, který byl ochoten jít do toho s námi.”
anketa: “Vždy raději spásat ovečkami, než to sekat nějakým křovinořezem. Ty ovečky spásají tu trávu
anketa: “Já bych chtěla vidět ty ovečky, jak se tady pasou.”
anketa: “Tady ten ohradník je celkem dost blízko chodníku. Tady chodí hodně lidí na procházky. Ne jen se psy, ale i s dětmi. Je to tu trochu nebezpečné. Ovečky mi nevadí, že jsou v lese.”
Magistrát žádá lidi, aby nechodili blízko ohradníku, měli pod dozorem své psy a zvířata nekrmili.
Jan Smola, referent odboru životního prostředí magistrátu: “Je to ale opravdu je pokus, nevíme, jaké budou reakce lidí, jak to přijmou, jestli tady nebudou nějaké vandalské útoky ať už na ten elektrický ohradník, nebo nějaký volně puštěný pes, který by se k těm ovcím dostal a mohl je poranit. Takže je to jen pokus, který potom vyhodnotíme a zjistíme, zda to mělo plusy, mínusy a rozhodneme se, zdali v tom budeme pokračovat, nebo zdali to ukončíme. Pokud se to osvědčí, tak spíš bychom vytipovávali další pozemky, kde ty ovce ale budou natrvalo. To znamená, že se to nebude posouvat, ale že ty ovce tam budou stále a budou mít nějaký vymezený prostor, kde se budou po celou tu vegetační sezónu pohybovat a kde to budou vypásat. Ono by to bylo velmi náročné na dohled, na lidské zdroje, protože někdo by musel stále manipulovat s tím ohradníkem a to by bylo poměrně obtížné. Spíš se osvědčila tato metoda, kdy jsou ta zvířata v nějakém pevně stanoveném území, které udržují. A chtěl bych také poděkovat za to, že jsme ten projekt mohli vůbec rozjet, protože bez podpory lidí, kteří se na tomto projektu podíleli, by to nešlo. Určitě poděkování patří vedení našeho města, které podpořilo tuto myšlenku a poděkování patří i místním zahrádkářům, bez kterých bychom neměli zdroj energie do elektrického ohradníku.”