Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozhovor s prezidentem AZ Havířov na téma nově vzniklé hokejové akademie

  • Havířov,

AZ Havířov ve spolupráci s městem a Základní školou 1. Máje otevřel hokejovou akademii. Co vše projekt dětem a rodičům nabízí, objasnil v rozhovoru prezident klubu Petr Malíř.

Tito malí hokejisté společně trénuji na ledě i v tělocvičně a zároveň chodí do stejné školy 1. Máje. Jsou prvními, kteří jsou zapojení do projektu nově vzniklé hokejové akademie.

Petr Malíř, prezident AZ Havířov: “Projekt hokejové akademie vznikl už před třemi, čtyřmi lety, kdy jsme připravovali projekt výstavby zimního stadionu, druhé haly tady v Havířově a hlavním cílem mělo být vytvořit větší aktivnější nábor dětí, které by byly zaměřeny na sport a na vzdělání současně. Ta hlavní myšlenka byla se vrátit, jak tomu bylo na ZŠ V. Nezvala. Na kombinaci výuky se sportem, v našem případě s hokejem.”

Hokejová akademie vznikla na ZŠ 1. Máje. Jak vlastně vznikla ta spolupráce a co vše se muselo přizpůsobit na škole?

Petr Malíř, prezident AZ Havířov: “Hokejová akademie a ta myšlenka vznikla ve spolupráci s paní Drozdovou ředitelkou ZŠ 1. Máje. Ta vůbec dala možnost tu hokejovou třídu vytvořit a byla nám nápomocna v přípravě té koncepce, za což jí moc děkuji. Bez ní by ten projekt nemohl vzniknout. My jsme vytvořili společně jednu třídu, kterou jsme museli fyzicky vytvořit, o což se postaral můj společník právě ve spolupráci s paní ředitelkou a tím mohla vzniknout přídavná třída do těch klasických třech tříd v rámci jedné kategorie. A u prvních tříd byly děti brány do klasického náboru do zápisu do prvních tříd. S tím, že paní ředitelka tam ten prostor měla, tak jsme to tam mohli dotvořit a do budoucna by měla vždy vzniknout čtvrtá třída toho daného ročníku, která by měla být zaměřená na tu naši hokejovou akademii.”

Jak už jste říkal, jsou tam děti v první třídě, kdy je ta třída smíšená. Pak je samostatná druhá třída, kde jsou už jen hokejové děti. Jak se vám podařilo ty děti stáhnout na tuto školu? Jaká byla spolupráce s rodiči?

Petr Malíř, prezident AZ Havířov: “Stáhnout je, to bylo to nejtěžší, protože jednak z kolegiality paní ředitelky s ostatními řediteli základních škol, tak je to věc, která byla nezbytně nutná, abychom tu třídu mohli naplnit. Obzvláště, když jsou ty děti v rámci hokeje o třídu zařazeny výš než ve školním zařazení. To znamená, druháci už hrají často za třetí hokejovou třídu. Takže my jsme nutně potřebovali otevřít první s druhou. Tím, že ta druhá byla zaplněna hokejisty, kteří už tady rok nebo dva u nás absolvovali přípravku, tam to bylo snazší. Tam to bylo o komunikaci s rodiči. A do té první, tím, že se nám podařilo dostat deset dětí z těch 22, které v té třídě standardně jsou, tak se nám to nepodařilo úplně zaplnit na 100% celou třídu, a to jen z toho důvodu, že my jsme do poslední chvíle čekali, jestli ta třída se bude moci otevřít. Takže jsme s tím náborem začali pozdě, až po novém roce. Ale přesto trenéři s paní Foldyna odvedli dobrou práci, kdy aktivovali děti ve školkách a snažili se ty děti a rodiče přesvědčit na hokejovou akademii. A co se týče té spolupráce s rodiči, tak tam si myslím, že největší problematikou je, dostat tu důvěru, že je to nový projekt. Děti jsou pro nás to nejcennější, co máme, každý chce pro ně vybrat správnou budoucnost. Tak jsem rád, že ti rodiče už těch zaběhlých hokejistů, kteří v té přípravce byli, tak tím se vytvořila celá třída, tak to bylo fajn a u těch prvňáků, nám tu důvěru museli dát. Což doufám, že je nezklameme a děláme vše proto, aby byli spokojení. Dokud ta třída nebude jedna samostatná, tak vždy budeme muset brát trochu ohled na děti neakademické, což samozřejmě chápeme. My se budeme v příštích letech snažit vždy tu budoucí první třídu naplnit minimálně z toho počtu 18, 20 dětí.”

Jak bude probíhat ta samotná výuka kombinovaná s tréninky, zápasy?

Petr Malíř, prezident AZ Havířov: “Ta výuka, kombinace s tou školou nám umožňuje trénovat právě v těch dopoledních hodinách. Teď pro první výkopový ročník, tak jsou celkem stanoveny čtyři tréninky v pracovním týdnu pondělí až pátek, s tím, že děti, které jsou neakademičtí trénují stále o víkendu, tak jak to bylo postaru a jeden trénink je určený odpolední, kde mohou jít společně s těmi akademickými dětmi. Teď je to momentálně v pondělí. Jinak ty akademické děti mají tréninky společně s tím, že mají tři tréninky na ledě v týdnu a jeden na suchu. Momentálně je to nakombinováno takto a budeme to každý rok modifikovat podle tříd, které se nám budou rozvíjet. Tou myšlenkou je, aby děti od 1. do 5. třídy trénovaly v dopoledních hodinách a v těch odpoledních hodinách ty tréninky už nebyly spojovány typu sedmá plus osmá třída dohromady kvůli možnosti ledu, ale aby už ty třídy měly samostatný led a ten trénink byl ještě efektivnější.”

Ten projekt je nastaven tak, že ušetří jakoby práci rodičům v tom, že je nemusí odvádět na tréninky. Jak to tedy je v praxi?

Petr Malíř, prezident AZ Havířov: "Ten náš klasický den, jestli to uvedu na příkladu vypadá, že rodiče přivedou děti na stadion na ranní trénink, kde si je převezmou trenéři. Místo první vyučovací hodiny absolvují trénink. Ti trenéři a ten tým, který se o to stará, u každé jednotky jsou to tři až čtyři lidé, vedou děti do školy, tam je předávají paní učitelce. Tam se čeká, aby absolvovaly svou výuku, mají oběd a poté si je trenéři berou opět ve škole s tím naším týmem a jdou sem dělat buď suchou přípravu, nebo nějaké hry a podobně. Nebo to absolvují v té škole v tělocvičně, ale do té čtvrté ten trenérský tým se bude o ně starat a bude na ně dohlížet.”

Jak se na ten projekt dívají na svazu a kam byste ho chtěli ještě posunout?

Petr Malíř, prezident AZ Havířov: “Já věřím, že se jim ten projekt bude na svazu líbit, protože ta akademie v našem pojetí spěje k tomu, aby ten tým vyrůstal pohromadě, držel, měl lásku ke klubu. Myslím si, že velkou problematikou je právě výchova mládeže pro velké kluby. My jako AZ se za velký klub považujeme. Myslíme, že jsme klub i s velkou tradicí a chtěli bychom to vrátit k tomu, aby ty děti od útlého věku chtěly v AZ zůstávat, vyrůstat. Věřím, že na svazu se to bude líbit a třeba budeme nějakým motivátorem pro další kluby, aby něco podobného udělali taky, protože kdysi to bývalo standardem a v každém větším městě hokejová škola bývala, než se to postupně zrušilo.”
Nahlásit chybu


K tématu
PRETECLON s.r.o. - pracoviště ČR
Karviná
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

ZENOFIAVAV s.r.o.
Český Těšín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - okr. Karviná
Karviná
od 4 325 do 8 651 Kč/měsíc

Detail