Narození dítěte je pro rodiče tím nejkrásnějším zážitkem. V havířovské nemocnici se nemusí rodiče vůbec starat o vyřízení rodného listu. Matrikářky totiž chodí přímo na oddělení. Tuto službu nabízejí i rodičkám ze zahraničí. Paní Pavla Rapčanová z Žiliny byla přístupem dojatá.
Pavla Rapčanová, maminka: "Já jsem přišla na doporučení jiných maminek, které už tu rodily a samozřejmě kvůli lidskému přístupu. Můžu říct a potvrdit, že každá žena, která vešla do pokoje, byla jako moje mamka. Takže ten lidský přístup tu jde opravdu cítit. Pro mě to je úplně úžasná věc, protože nám to ušetří hodně času, nemusíme čekat a manžel, když nás pustí zítra domů, může rovnou jít na matriku, aby se to dostalo na hlavní matriku v Bratislavě, abychom dřív mohli mít rodný list v Žilině slovenský.”
Taťána Šimanská, matrikářka na havířovském magistrátu: “ Slovenský občan je jako český občan. Takže tam se nemusí předkládat rodný list. Oni si potom musí udělat zápis do osobitné matriky do Bratislavy, aby se to dítě dostalo do slovenského systému. Co se týče polských maminek, rodičů, tak tam máme tu možnost překladu do polského jazyka. Je to stát EU. Jsou také velice spokojení.”
Díky nemocničnímu kurýrovi, který údaje o narození dítěte ihed ráno přinese na magistrát, mají rodiče rodný list třeba už pár hodin po porodu.
Simona Kotulová, porodní asistentka: “Když řekneme maminkám, že dostanou rodný list už během hospitalizace, že nemusí nikam docházet na úřad, jsou mile překvapeny. Úřednice z magistrátu magistrátu k nám chodí v pondělí, středu a pátek.”
Kateřina Kolářová, matrikářka na havířovském magistrátu: "Dnešní miminka se narodila tři a hned ráno o půl sedmé nám je kurýr přivezl. Začneme hned na tom pracovat, vždy si to rozdělíme, pokud je toho hodně. Zpracovali jsme to a mezi osmou a devátou hodinou je dovezeme do nemocnice. Matrika to určitě vítá, protože o to menší je potom fronta, když přijdou rodiče pro druhopisy rodných listů, takže miminka už jsou ráno předaná, takže už se nezdržují ve frontě a rodiče to určitě také vítají, protože už nemusí zpět na úřad."
Od ledna letošního roku došlo k jedné změně. V rámci novely zákona o matrikách musí rodiče z jiného státu zaplatit stokorunový poplatek.