Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V září startuje 23. roční soutěže amatérských kapel Líheň

Havířov |  | Havířovský expres

Líheň je amatérská soutěž kapel, která se těší velké oblibě. Na konci září se rozjede již 23. ročník. Ten další ale začne v podstatě vzápětí. Proč, prozradil ve studiu ředitel soutěže Marek Slonina.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Marku, proč probíhá soutěž, byť je to už letos 23 ročník, ale myslím si, že se mezi námi najdou lidé nebo diváci, kteří třeba neznají tu historii. Tak vraťme se do té historie, která souvisí ještě s Inkubátorem.

Marek Slonina, ředitel soutěže: Ano, byl to festival Inkubátor. Byla vlastně naše iniciativa, jak pomoci mladým hudebníkům, kteří si stěžovali kdysi v Havířově, že nemají kde hrát, že sice hrají v garážích, ale nemají kde vystoupit. No a tak slovo dalo slovo tenkrát v Jazz Clubu ještě s mým tehdejším společníkem. No a rozhodli jsme se udělat festival Inkubátor. První ročník proběhl parádně. Amatérské kapely vystoupily, všichni byli spokojení, ale už na další ročník se jich přihlásilo asi 30. No a v té chvíli jsme nechtěli upřednostnit kamarády, které jsme znali, ty hudebníky, před těmi, kteří se přihlásili taky. No a tak vznikla vlastně soutěž Líheň. On ten Inkubátor, název a líheň, název taky inklinuje k tomu, že jsme chtěli vlastně pomáhat mladým kapelám na svět. No a tak vznikla soutěž Líheň, která teda letos bude mít 23 ročník.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: 27 koncertů krát 3 zhruba. Co když se přihlásí více kapel? Bude více koncertu, nebo už děláte selekci předem?

Marek Slonina, ředitel soutěže: To se nám stává běžně. Už jsme měli dokonce ročník, který teda asi nepokoříme jen tak, ale přihlásilo se nám tenkrát 968 kapel tuším. Takže nejdříve poslouchá všechny kapely, všechny nahrávky, asi zhruba desetičlenná porota. My si to odhlasujeme, vybereme stovku nejlepších po tom hlasování. Ta stovka je víceméně oslovená, kapely nám napíšou, které můžou, nemůžou a podobně. No a z nich vlastně 54 nastupuje do základních kol. No a poté vždy vítěz postupuje dál.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je jejich budoucnost potom, když se účastní Líhně? Stává se často, že se posunou o level výš, že už to nejsou ty garážové kapely. Anebo stává se i to, že třeba i po nějakých letech skončí?

Marek Slonina, ředitel soutěže: Tak samozřejmě, stává se obojí, protože hudebníci jsou jenom lidé, takže po nějaké době dojde k únavě materiálu, kapely se rozpadají, zase se zakládají jiné nebo se přetvářejí. Jednou z kapel, kterou můžu jmenovat, která vlastně prošla Líhní a řekl bych, že je jednou z těch úspěšnějších, je kapela Nebe, která vlastně začínala pod jedním názvem. My jsme tenkrát jako porota jednoznačně téměř rozhodli, že prostě nemají šanci na postup do dalších kol. Nicméně hlásili se znovu, už pod jiným názvem, s trošku jinou sestavou. Postoupili tenkrát dál a ještě dál. No a víceméně po té se vlastně dopracovali až k tomu, že jsou dnes profesionálové. A samozřejmě jim fandíme. Nicméně je i spousta dalších kapel, které si myslím, že si zaslouží vlastně úspěch. A díky té naší soutěži se dostaly někam dál. My pro ně zařizujeme právě ceny, které by jim měly pomoci v hudebním růstu. To znamená, aby to nebylo jenom o tom, že dostanete nějaký voucher na občerstvení v uvozovkách v nějaké restauraci a tím to pro vás končí. Je spousta soutěží takového kalibru, což nesnáším, ale my se snažíme spíše právě jim dávat ceny, které by je měly posunout dál. To znamená vouchery na nákup hudebních nástrojů do hudebních studií. To znamená, že nahrají své nahrávky v jiném prostředí, s jiným mistrem zvuku. Takže i ty kapely zase to posouvá někam dál. Takže veškeré věci, které dostanou od nás, což jsou v hodnotě letos to bude kolem 200 000 tisíc, tak jsou všechny ceny, které posouvají dál. No a samozřejmě pracujeme na tom, aby měli i kde vystoupit. Takže snažíme se a tímto vlastně můžu oslovit i pořadatele hudebních akcí, kteří by rádi nabídli prostor mladým muzikantům. Nebo neříkám amatérským, protože oni už to kolikrát jsou tak profesionální výkony, že už to snad ani nejsou amatéři, ale prostě jsou to pořád lidé, kteří se tím neživí. A proto oslovím tímto vlastně pořadatele akcí, že pokud by měli zájem a chtěli někoho z těch našich nejlepších na příští rok zaangažovat na svých festivalech nebo na svých akcích, obecních slavnostech a podobně, tak ať se nám ozvou, budeme rádi. Za ty kapely budeme rádi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k časové posloupnosti letošního 23 ročníku. Kdy bude soutěž uzavřena? Kdy bude finále? Co bude mezi tím?

Marek Slonina, ředitel soutěže: Takže letos nás čeká 26 soutěžních koncertů, 27 bude finále. První koncerty nás čekají na konci září, to znamená 25. září, no a to velké finále proběhne 7. prosince v clubu Stolárna v Havířově a můžeme slíbit, že už máme předjednaného velmi zajímavého hosta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Neprozradíte ho?

Marek Slonina, ředitel soutěže: Zatím ještě ne. Ještě jsme ho neprozradili ani na našich stránkách, takže měli bychom první informovat naše fanoušky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co jste mi ale prozradil před natáčením je to, že uzavřete v prosinci jeden ročník a hned rozjíždíte další ročník. Proč?

Marek Slonina, ředitel soutěže: No, je to pro nás velká výzva, ale my jsme vlastně celou dobu soutěže byli taková zimní soutěž, řekl bych jako zimní až jarní soutěž. Poslední ročníky před covidem probíhaly krásně vždy v těch měsících konec února až do dubna a někde v dubnu, v květnu a nejpozději začátkem června jsme měli velké finále. Tím pádem ta kapela hned mohla hrát na letních festivalech. Prostě všechno to tak hezky navazovalo. Když jsme museli uspořádat covidový ročník tak, že vlastně jsme začali sice v únoru, ale pak jsme dva měsíce nemohli nic dělat. Zase jsme mohli udělat dva koncerty, zase nehráli, zase hráli, zase nehráli a skončili jsme v prosinci a zaplaťpánbůh jsme vůbec dokončili každý ročník, který jsme začali i v covidovém období. Tak jsme si řekli, že dobře, tak teď nemůžeme ty kapely nahánět, tak budeme muset prostě jet na podzim, abychom měli vždy toho půlroku, rok na přípravu. Letos jsme se do toho obuli pořádně. Ten tým, jak říkám pořadatelský, je teď takový stabilní a silný. Tak jsme se rozhodli, že kdy jindy, když ne teď. Takže teď se opět přesuneme to znamená 7. prosince vyvrcholí 23 ročník a 24 by měl začít hned koncem února příštího roku. Tak aby jsme se vrátili zase zpátky na ty jarní měsíce.

Nahlásit chybu


K tématu

No Name, Jelen nebo i zlínská filharmonie. Slavnosti Jihu v Ostravě nabídly hvězdný program

19. června 2024 9:36 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Stadion Svazácká zaplnily o víkendu tisícovky lidí. Konaly se zde totiž již tradiční Slavnosti Jihu, a tedy největší letní festival v obvodu Ostrava-Jih. Hvězdná hudební vystoupení Vojty Dyka, Anety Langerové, kapel No Name, Jelen nebo třeba i zlínské filharmonie s Petrem Bendem doplnila řada zábavních atrakcí a aktivit pro celou rodinu.

V Havířově se do stávky zapojí dvě třetiny ZŠ i MŠ, ředitelé o způsobu protestu rodiče informují

22. listopadu 2023 13:30 | Havířov | Bára Kelnerová

Vyjednávání mezi odbory a ministerstvem zkrachovalo. 27. listopadu se tak školy chystají zapojit do stávky. V Moravskoslezském kraji by se mohlo jednat až o polovinu školských zařízení. V Havířově se zapojí dvě třetiny ZŠ i MŠ a také některé střední školy.

V Havířově od září odtáhli na 80 špatně zaparkovaných aut

21. listopadu 2023 18:04 | Havířov | Bára Kelnerová

Lidé, kteří v Havířově zaparkují na nástupní ploše pro požární techniku, už třetí měsíc musí počítat s možným odtahem svého vozidla. Na záchytném parkovišti skončilo na 80 aut. Radnice nástupní plochy označuje i novým dopravním značením.


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.


Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

Včera 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Stonavští myslivci oslavili svatého Huberta v novém duchu

Včera 13:03 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Víkend ve Stonavě se nesl ve znamení myslivecké tradice a oslavy patrona lovců a ochránců přírody, svatého Huberta. Letošní slavnosti proběhly v komornější atmosféře, než bylo v minulosti zvykem, ale o to více zdůraznily smysl a hodnoty myslivecké činnosti.

Stonava remizovala s lídrem tabulky, rozhodly trefy z první půle

Včera 13:02 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Muži SK Stonava mají za sebou poslední zápas podzimní části sezónu. V něm hostili lídra tabulky Český Těšín. Zápas se odehrál na umělé trávě v Horní Suché.

Piotr i Wiktor w finale konkursu recytacji

W eliminacjach konkursu recytacji, które odbyły się w budynku polskiej szkoły w Czeskim Cieszynie, o uczestnictwo w finale powalczyło również pięcioro recytatorów ze Stonawy. Organizatorem tych konkursów jest Polska Szkoła Podstawowa im. Jana Kubisza w Gnojniku.

TJ SŠTaS Karviná uspořádala Mistrovství Moravy v silovém trojboji družstev

19. listopadu 2024 17:04 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V tělocvičně Střední školy techniky a služeb se konalo Mistrovství Moravy v silovém trojboji družstev. Body za jednotlivé výkony se sčítaly od všech členů dohromady.

V září startuje 23. roční soutěže amatérských kapel Líheň
Vydáno 27. srpna 2024 10:18, Havířov, Bára Kelnerová
Líheň je amatérská soutěž kapel, která se těší velké oblibě. Na konci září se rozjede již 23. ročník. Ten další ale začne v podstatě vzápětí. Proč, prozradil ve studiu ředitel soutěže Marek Slonina.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Marku, proč probíhá soutěž, byť je to už letos 23 ročník, ale myslím si, že se mezi námi najdou lidé nebo diváci, kteří třeba neznají tu historii. Tak vraťme se do té historie, která souvisí ještě s Inkubátorem.

Marek Slonina, ředitel soutěže: Ano, byl to festival Inkubátor. Byla vlastně naše iniciativa, jak pomoci mladým hudebníkům, kteří si stěžovali kdysi v Havířově, že nemají kde hrát, že sice hrají v garážích, ale nemají kde vystoupit. No a tak slovo dalo slovo tenkrát v Jazz Clubu ještě s mým tehdejším společníkem. No a rozhodli jsme se udělat festival Inkubátor. První ročník proběhl parádně. Amatérské kapely vystoupily, všichni byli spokojení, ale už na další ročník se jich přihlásilo asi 30. No a v té chvíli jsme nechtěli upřednostnit kamarády, které jsme znali, ty hudebníky, před těmi, kteří se přihlásili taky. No a tak vznikla vlastně soutěž Líheň. On ten Inkubátor, název a líheň, název taky inklinuje k tomu, že jsme chtěli vlastně pomáhat mladým kapelám na svět. No a tak vznikla soutěž Líheň, která teda letos bude mít 23 ročník.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: 27 koncertů krát 3 zhruba. Co když se přihlásí více kapel? Bude více koncertu, nebo už děláte selekci předem?

Marek Slonina, ředitel soutěže: To se nám stává běžně. Už jsme měli dokonce ročník, který teda asi nepokoříme jen tak, ale přihlásilo se nám tenkrát 968 kapel tuším. Takže nejdříve poslouchá všechny kapely, všechny nahrávky, asi zhruba desetičlenná porota. My si to odhlasujeme, vybereme stovku nejlepších po tom hlasování. Ta stovka je víceméně oslovená, kapely nám napíšou, které můžou, nemůžou a podobně. No a z nich vlastně 54 nastupuje do základních kol. No a poté vždy vítěz postupuje dál.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je jejich budoucnost potom, když se účastní Líhně? Stává se často, že se posunou o level výš, že už to nejsou ty garážové kapely. Anebo stává se i to, že třeba i po nějakých letech skončí?

Marek Slonina, ředitel soutěže: Tak samozřejmě, stává se obojí, protože hudebníci jsou jenom lidé, takže po nějaké době dojde k únavě materiálu, kapely se rozpadají, zase se zakládají jiné nebo se přetvářejí. Jednou z kapel, kterou můžu jmenovat, která vlastně prošla Líhní a řekl bych, že je jednou z těch úspěšnějších, je kapela Nebe, která vlastně začínala pod jedním názvem. My jsme tenkrát jako porota jednoznačně téměř rozhodli, že prostě nemají šanci na postup do dalších kol. Nicméně hlásili se znovu, už pod jiným názvem, s trošku jinou sestavou. Postoupili tenkrát dál a ještě dál. No a víceméně po té se vlastně dopracovali až k tomu, že jsou dnes profesionálové. A samozřejmě jim fandíme. Nicméně je i spousta dalších kapel, které si myslím, že si zaslouží vlastně úspěch. A díky té naší soutěži se dostaly někam dál. My pro ně zařizujeme právě ceny, které by jim měly pomoci v hudebním růstu. To znamená, aby to nebylo jenom o tom, že dostanete nějaký voucher na občerstvení v uvozovkách v nějaké restauraci a tím to pro vás končí. Je spousta soutěží takového kalibru, což nesnáším, ale my se snažíme spíše právě jim dávat ceny, které by je měly posunout dál. To znamená vouchery na nákup hudebních nástrojů do hudebních studií. To znamená, že nahrají své nahrávky v jiném prostředí, s jiným mistrem zvuku. Takže i ty kapely zase to posouvá někam dál. Takže veškeré věci, které dostanou od nás, což jsou v hodnotě letos to bude kolem 200 000 tisíc, tak jsou všechny ceny, které posouvají dál. No a samozřejmě pracujeme na tom, aby měli i kde vystoupit. Takže snažíme se a tímto vlastně můžu oslovit i pořadatele hudebních akcí, kteří by rádi nabídli prostor mladým muzikantům. Nebo neříkám amatérským, protože oni už to kolikrát jsou tak profesionální výkony, že už to snad ani nejsou amatéři, ale prostě jsou to pořád lidé, kteří se tím neživí. A proto oslovím tímto vlastně pořadatele akcí, že pokud by měli zájem a chtěli někoho z těch našich nejlepších na příští rok zaangažovat na svých festivalech nebo na svých akcích, obecních slavnostech a podobně, tak ať se nám ozvou, budeme rádi. Za ty kapely budeme rádi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k časové posloupnosti letošního 23 ročníku. Kdy bude soutěž uzavřena? Kdy bude finále? Co bude mezi tím?

Marek Slonina, ředitel soutěže: Takže letos nás čeká 26 soutěžních koncertů, 27 bude finále. První koncerty nás čekají na konci září, to znamená 25. září, no a to velké finále proběhne 7. prosince v clubu Stolárna v Havířově a můžeme slíbit, že už máme předjednaného velmi zajímavého hosta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Neprozradíte ho?

Marek Slonina, ředitel soutěže: Zatím ještě ne. Ještě jsme ho neprozradili ani na našich stránkách, takže měli bychom první informovat naše fanoušky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co jste mi ale prozradil před natáčením je to, že uzavřete v prosinci jeden ročník a hned rozjíždíte další ročník. Proč?

Marek Slonina, ředitel soutěže: No, je to pro nás velká výzva, ale my jsme vlastně celou dobu soutěže byli taková zimní soutěž, řekl bych jako zimní až jarní soutěž. Poslední ročníky před covidem probíhaly krásně vždy v těch měsících konec února až do dubna a někde v dubnu, v květnu a nejpozději začátkem června jsme měli velké finále. Tím pádem ta kapela hned mohla hrát na letních festivalech. Prostě všechno to tak hezky navazovalo. Když jsme museli uspořádat covidový ročník tak, že vlastně jsme začali sice v únoru, ale pak jsme dva měsíce nemohli nic dělat. Zase jsme mohli udělat dva koncerty, zase nehráli, zase hráli, zase nehráli a skončili jsme v prosinci a zaplaťpánbůh jsme vůbec dokončili každý ročník, který jsme začali i v covidovém období. Tak jsme si řekli, že dobře, tak teď nemůžeme ty kapely nahánět, tak budeme muset prostě jet na podzim, abychom měli vždy toho půlroku, rok na přípravu. Letos jsme se do toho obuli pořádně. Ten tým, jak říkám pořadatelský, je teď takový stabilní a silný. Tak jsme se rozhodli, že kdy jindy, když ne teď. Takže teď se opět přesuneme to znamená 7. prosince vyvrcholí 23 ročník a 24 by měl začít hned koncem února příštího roku. Tak aby jsme se vrátili zase zpátky na ty jarní měsíce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000044572/v-zari-startuje-23-rocni-souteze-amaterskych-kapel-lihen