První nařízení Krajské státní veterinární správy týkající se Karvinska bylo vydáno na počátku února v souvislosti s výskytem ptačí chřipky v Orlové. O několik dnů později byla potvrzena tato nebezpečná nákaza u uhynulé zvěře v Doubravě, čímž došlo k rozšíření takzvaného ochranného pásma. V něm musí být sečtena veškerá drůbež a ptactvo v zajetí.
„Nejprve musel být zlikvidován chov postižený ptačí chřipkou. Dále bylo nařízeno. Za druhé bylo nařízeno zmapovat počet drůbeže v celé obci. Všichni pracovníci obecního úřadu proto vyběhli do terénu,“ řekla starosta Doubravy Pavel Krsek.
Do terénu vyjeli i karvinští úředníci. Nově do pásma dozoru se dostaly například kromě Dětmarovic také dvě okrajové části Karviné, konkrétně Karviná-Doly a Karviná-Staré Město.
„Ten, kdo nebyl doma, může zavolat a počty nám sdělit prostřednictvím telefonní linky zveřejněné na našem webu,“ sdělila mluvčí Karviné Šárka Swiderová.
Ve vlastním zájmu by všichni chovatelé drůbeže měli počty úředníkům nahlásit.
„Náš úředník rozdává formuláře, kde je soupis drůbeže, který konkrétní občan má. Kopie zůstává na úřadě. Pokud toto sčítání neproběhne, nemůže chovatel v momentě případné likvidace drůbeže, požadovat náhradu,“ vysvětlil Pavel Krsek.
V ochranných pásmech navíc platí nařízení, které by měli chovatelé k zamezení rozšiřování ptačí chřipky dodržovat.