Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na české horníky nezapomněli. Nový španělský dokument připomíná tragédii a smrt čtyř havířů z Karvinska

  • Karviná,

Na konci srpna roku 1995 došlo ve Španělsku k důlní tragédii, při které zemřelo čtrnáct horníků. Mezi nimi i čtyři z Karvinska. Španělé se rozhodli s vdovami natočit dokument a ukázalo se, že ani čas rány nezahojí.

Den plný smutných vzpomínek zažila paní Marie Havlíková z Karviné. Je jednou ze čtyř českých vdov, které přišly o muže při důlním neštěstí. K tragédii došlo na konci srpna roku 1995 ve Španělsku, kde byli horníci vysláni společností VOKD. Režisér José Antonio de Quirós krátce po neštěstí natočil dokument se španělskými vdovami. Nyní se rozhodl oslovit i české ženy, vůči kterým cítil dluh.

“Od nich to je velice pěkné, že nezapomněli na české horníky a točí ten dokument. Já jsem velice ráda, že přijeli a mohlo se to natáčet, že jsme mohli zavzpomínat. Strašně těžké to bylo, protože je to, jako by to bylo včera,” řekla vdova Marie Havlíková.

“Tento dokument je udělán také kvůli tomu, že ve Španělsku se říká, že čas všechno vyléčí, tak jako u vás. A já chci tímto dokázat, že jsou věci, které ani čas nevyléčí,” uvedl režisér José Antonio De Quirós.

Režiséra nejvíce překvapilo, že španělské vdovy se zapřisáhaly, že jejich děti nebudou pracovat na dole. A 90% jich na šachtě nakonec pracovalo. A to proto, že ve Španělsku být havířem představovalo hrdost. Takto to vnímá i spolupracovník zesnulých horníků, který ve Španělsku žije dodnes.

“Tady jsme měli neštěstí, není tomu tak dávno, na ČSM a jestli se nemýlím tak byla dána i cena, kolik stojí jeden život havířský. To je vyloženě směšné. Ve Španělsku je to úplně jinak a hlavně odbory tam jsou tam podstatně jinačí,” řekl bývalý horník Martin Potyš.

Miroslav Divoký, Michal Klenot, Milan Ruček a Vlastimil Havlík mají také od roku 2015 pamětní desku ve španělském městě Mieres.
GaGro stavby s.r.o. - pracoviště
Havířov
od 21 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o.- Karviná
Karviná
od 3 600 Kč/měsíc

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o. - LIDL U Nádraží Havířov
Havířov
od 18 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků