Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zástupci polského Slezského vojvodství si prohlédli pohornickou krajinu na Karvinsku

  • Karviná,

Představitelé polského Slezského vojvodství navštívili Moravskoslezský kraj, aby s vedením kraje společně projednali další strategii při prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. Součástí jejich pracovní cesty byla i návštěva Karvinska.

 Připravit se na dobu „po uhlí“, vzájemně se při tom inspirovat a najít společnou strategii při prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. To byla témata návštěvy představitelů polského Slezského vojvodství v Moravskoslezském kraji.

“Zatímco lidé znají hranice, tak uhlí a emise hranice neznají, takže nás tohle s Poláky spojuje hodně, máme uhlí pod sebou, to uhlí končí. U nás asi dříve než u nich, ale musíme být za jedno, jinak si vůči Evropě nevybojujeme takové peníze, jaké bychom potřebovali,” vysvětlil náměstek hejtmana MSK Jakub Unucka (ODS). 

 V terénu si prohlédli místa, která by dostala nové využití díky chystanému projektu POHO 2030. 

“My jsme našim polským hostům ukázali ty části města, které pro nás mají důležitý rozvojový potenciál. Části, které jsou ovlivněny probíhající nebo v minulosti proběhlou důlní činností, ty které se budou masivně rozvíjet a budou se tam provádět investice,” řekl tajemník MMK Roman Nogol. 

Konkrétně se jedná o lokalitu Barbora, Karvinské moře, areál kolem golfového hřiště nebo lokalitu kolem šikmého kostela. 

“Polské hosty zaujal hlavně kostel sv. Petra z Alkantary, který začíná být raritou evropského významu, nic takového na polské straně zatím není. Pro nás je důležité, že tento symbol města by měl odezvu. V jeho blízkosti by mělo vzniknout jádro budoucí pohornické Karviné, budoucího turistického a společenského rozvoje,” dodal Nogol. 

Právě spolupráce se Slezským vojvodstvím by zajistila prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. Zástupci polské strany projekt POHO 2030 chválili. 

Je to hodně zajímavý projekt, musím přiznat, že mě hodně překvapil. Diskuze jsou otevřené, je fajn, že se česká strana neuzavřela, proto můžeme přispět svými zkušenostmi a spolupracovat. Chceme si předávat zkušenosti a společně představovat dobré projekty evropské komisi,” potvrdil slova náměstka hejtmana Wojciech Kałuża - wicemarszałek Województwa Śląskiego.  

V rámci jednání bylo polským představitelům představen i projekt Karviná všemi deseti, který myslí na komplexní přeměnu města, včetně rozvoje podnikání. Inspirací pro Karvinou je Speciální ekonomická zóna v Katowicích, která byla v roce 2019 vyhodnocena jako nejlepší v Evropě a druhá ve světě. V jejím areálu sídlí 390 firem, které vytvořily 80 tisíc nových pracovních míst. 

Myslím, že po našem setkání budeme moci navázat intenzivní spolupráci. Můžeme pomoci našim podnikatelům, kteří by chtěli investovat na české straně a naopak, můžeme pomoci podnikatelům z Čech, kteří by chtěli rozšířit podnikání na našem území, Máme taky velmi zajímavý projekt, který předložím vedení města nazvaný Pracovník+ Bydlení+. Obsahuje školení a nábor mladých lidí z celého světa, třeba z Ukrajiny, z Běloruska, kteří by tady chtěli bydlet a pracovat na deset, dvanáct let, po této době tady pravděpodobně i zůstanou,” vysvětlil ředitel Speciální ekonomické zóny v Katowicích Janusz Michalek. 

Jednání se také týkalo spolupráce vedoucí k rychlé změně stavu životního prostředí a ovzduší na obou částech hranice. Polská strana se například inspirovala kotlíkovými dotacemi. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy